Іменем України
26 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/2093/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 з постановки (включення) позивача на військовий облік та внесенні його військово-облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як військовозобов'язаного;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) військово-облікові дані позивача відповідно до висновку медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 8 а) Графи II Додатку 1 Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої Наказом №402 від 14.08.2008.
В обґрунтування позову зазначено, що 09.11.1995 призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 (Лисичанський військомат) позивача було звільнено від проходження строкової військової служби та зараховано у запас відповідно до абз.2 ст.18 ЗУ "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, як особу, визнану за станом здоров'я непридатною до військової служби в мирний час.
20.04.2005 на підставі абз.2 п.109 гл.ІІ.3 Розділу II Наказу МОУ від 04.01.1994 №2 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в ЗСУ" (Наказ №2) позивача було направлено на повторний медичний огляд на ВЛК при Лисичанському військоматі, за висновками якої був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст.39 "в" Графи II Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у ЗСУ наказу №2.
09.07.2007 на підставі абз.4 п.п.2 п.5 ст.37 Закону №2232-ХІ1, абз.4 п.2.3 Наказу МОУ від 22.01.2002 №35 "Про затвердження Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу ЗСУ та інших військових формувань" зі змінами внесеними наказом МОУ від 09.06.2006 №342 "Про затвердження змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу ЗСУ та інших військових формувань" позивач був знятий з військового обліку військовозобов'язаних в Лисичанському військоматі, як громадянин, який визнаний ВЛК непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час, про що у розділі VII "Прийом на військовий облік та зняття з обліку" військового квитка було зроблено відповідний запис, підписаний військовим комісаром та скріплений гербовою печаткою.
Позивач є інвалідом III групи за загальним захворюванням (довідка до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 887387).
04.07.2018 позивачу була призначена пенсія по інвалідності.
18.05.2021 у зв'язку з різким погіршенням стану здоров'я на підставі п.3.3. гл.3 Розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ затвердженої Наказом МОУ 14.08.2008 №402 (Положення №402) позивача було направлено для проходження медичного огляду на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), за результатами якого було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за Графи II ст.8 а) Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ затвердженої Наказом №402 від 14.08.2008. Довідку ВЛК (Додаток 4), яка оформлюється на підставі абз.7 п.3.8 глави 3 розділу II вищевказаного наказу, позивач не одержував.
18.05.2021 за результатами проходження ВЛК та прийнятого рішення у відповідний розділ військового квитка був внесений запис про проходження ВЛК та її результати щодо непридатності позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, який був завірений підписом військового комісара ТЦК та СП та скріплено гербовою печаткою.
18.05.2021 за результатами проходження ВЛК, на підставі абз.3 ч.6 ст.37 Закону № 2232 позивача було виключено з військового обліку як особу, визнану ВЛК непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку та у цей час втратив статус військовозобов'язаного та перестав бути особою, яка перебуває у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань.
18.03.2022 через збройну агресію рф проти України позивач вимушено переїхав з місця свого постійного проживання (м. Лисичанськ, Луганської обл.) до м. Кропивницький, Кіровоградської області, де проживає по теперішній час та з 20.06.2023 отримав статус ВПО.
03.06.2024, незважаючи на свій стан здоров'я, маючі інвалідність, з метою поліпшення свого матеріального стану, відповідно до порядку, визначеному ст.24 КЗпП України позивач працевлаштувався до ТОВ "АОИЛ" у м. Кропивницький Кіровоградської області на посаду начальника котельної.
При наданні пакету документів під час працевлаштування, позивачем також був наданий відповідний військово-обліковий документ, який підтверджував виключення з військового обліку.
Працівник кадрової служби ТОВ, на виконання вимог абз.2 п.34 постанови КМУ від 30.12.2022 №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", під час прийняття позивача на роботу до ТОВ, провів перевірку наявності особистих військово-облікових документів, відповідно до вимог п.20 Порядку №1487 та відповідно до записів військового квитка щодо виключення з військового обліку вніс відповідні дані в усі необхідні документи кадрової служби та оформив прийняття на роботу з дотриманням усіх вимог законодавства з питань військового обліку.
В подальшому, на виконання вимог Порядку №1487, місцевий ТЦК та СП здійснював перевірку стану військового обліку працівників ТОВ, під час якої уповноваженій особі була надана вказівка з приведення всіх паперових документів з військового обліку працівників з даними бази мобільного застосунку "Резерв+".
Розуміючі те, що паперові військово-облікові документи у повному порядку, а записи в них відповідають вимогам чинного законодавства щодо виключення з військового обліку, позивач, для надання своїх облікових даних для перевірки, встановив на свій особистий телефон мобільний застосунок "Резерв+", ввів необхідні особисті дані та побачив існуючу інформацію, яка була інтегрована з бази даних єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" - "Потребує уточнення даних".
Як вже потім стало відомо позивачу, кадрова служба ТОВ, незважаючи на статус невійськовозобов'язаного, без особистої згоди, в супереч чинного законодавства, оформила документи для надання позивачу відстрочки від мобілізації до 11.02.2026 на підставі абз.2 ч.1 ст.23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ, як особі яка заброньована на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому КМУ.
Після оновлення мобільного застосунку "Резерв+" позивач отримав електронний військово-обліковий документ з визначенням перебування на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 з датою взяття на облік 16.03.2009, номер в реєстрі «Оберіг» - 040520251458450702327.
Позивач зазначив, що внесені дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не відповідали дійсній інформації, зазначеної в паперових особистих військо-облікових документах щодо відношення до військового обліку та це створило розбіжності між даними електронної бази та наявною інформацією виключення 18.05.2021 з військового обліку військовозобов'язаних.
Позивач також вказав, що ніколи не перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 як було зазначено у електронному ВОД мобільного додатку Резерв+, оскільки до березня 2022 року місцем проживання був м. Лисичанськ Луганської області.
У зв'язку із зробленою помилкою щодо бронювання позивача як невійськовозобов'язаного, уповноважені працівники ТОВ 21.05.2025 звернулися з листом до ІНФОРМАЦІЯ_8 , у якому просили привести військово-облікові документи у відповідності до статусу позивача невійськовозобов'язаного, але, відповіді на лист не отримали.
З метою поновлення порушених прав та приведення ВОД у відповідності до законодавства та виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як військовозобов'язаного позивач 04.07.2025 звернувся із відповідним листом, але до ІНФОРМАЦІЯ_9 як вищестоящого органу.
Відповіді на лист не отримав та був вимушений звертатися щодо розгляду свого питання по знайденим номерам засобів зв'язку та приблизно у вересні 2025 року через додаток мобільного застосунку Вайбер отримав копію відповіді ,згідно якої постановка на військовий облік відбулася в зв'язку з тим, що паперові дані не збереглися.
На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем через підсистему "Електронний суд" надіслано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 (шляхом внесення даних в електронну систему Єдиного державного реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»).
ІНФОРМАЦІЯ_7 рішень щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік не приймалося.
На теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_10 не має сформованої облікової документації (медичної документації, висновків ВЛК, особової справи та ін.) на громадянина ОСОБА_1 , прийняття будь-яких рішень не є можливим, копій наданих документів не достатньо. Дані матеріали військового обліку, на підставі яких можливе прийняття рішення про виключення громадянина з військового обліку, можливо перебувають у правонаступника ІНФОРМАЦІЯ_11 .
З метою врегулювання питання виключення з військового обліку ОСОБА_1 рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, що відповідає вимогам ч.3 ст.33, ч.4 ст.37, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за якими повинні діяти громадяни України, а саме, будучи військовозобов'язаними, громадяни України повинні стати на військовий облік за місцем фактичного проживання, де можливо вирішити питання про виключення з військового обліку за сформованими матеріалами військового обліку. Наданих копій документів ОСОБА_1 не достатньо для вирішення питання про виключення з військового обліку, оскільки вони взагалі не є документами.
ІНФОРМАЦІЯ_10 не володіє ані матеріальними, ані електронними доказами, окрім інформації з електронної системи Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», але дана інформація є для службового користування, витяги з неї робити заборонено, особова справа відсутня.
Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення співвідповідачів залишено відкритим. Запропоновано ОСОБА_1 протягом п'яти днів з дня отримання ухвали висловити свою думку щодо клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення співвідповідачів Міністерство Оборони України та Генеральний штаб Збройних Сил України.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2025 року у задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення співвідповідачів відмовлено.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року №793/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 20.06.2023 № 3504-5002824509.
Відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААБ №887387 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з 01.06.2021 до 01.06.2022.
Позивач є пенсіонером по інвалідності 2гр. загального захворювання відповідно до серії ААК №680552.
Згідно відомостей з Резерв+ станом на 01.07.2025 17:39, ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер в реєстрі Оберіг 040520251458450702327, звання Рекрут, тип відстрочки: бронювання до 11.02.2026, дані уточнено вчасно.
Позивач працевлаштований в ТОВ «АОИЛ» та останній листом вих№75 від 21.05.2025 звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому вказав, що працевлаштований на підприємство ТОВ «АОИЛ», ОСОБА_1 , 1977 року народження, згідно військово-облікового документу виключений Лисичанською військово лікарською комісією від 18 травня 2021 року за гр.2, ст.8а наказ МОУ №402/2008 з обліку військовозобов'язаних. Виключений ІНФОРМАЦІЯ_13 згідно ст.37 п.3. частина 6 Закону України «Про військовий облік і військову службу». Відповідно витягу з РЕЗЕРВ+, ОСОБА_1 , військовозобов'язаний, та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Просив привести у відповідність військово-облікові документи ОСОБА_1 .
Відповідь ІНФОРМАЦІЯ_8 на вищевказаний лист в матеріалах справи відсутня.
04.07.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_14 з заявою, в якій вказав, що внесені дані, які є в базі єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", не відповідають дійсній інформації, яка зазначена в особистих військо-облікових документах щодо відношення до військового обліку. Просив розглянути заяву, перевірити всі наявні на зберігання документи та внести в базу даних відповідні корективи.
На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь, в якій зазначено, що документація військово-лікарської комісії (Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії, довідки ВЛК), яка діяла до 24.02.2022 та припинила свою діяльність при ІНФОРМАЦІЯ_5 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_15 , евакуйований з тимчасово окупованої території), а також облікова картка/особова справа військовозобов'язаного на зберіганні у ІНФОРМАЦІЯ_15 відсутні. Відповідно підтвердити документально рішення про виключення 18.05.2021 ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку з наступним внесенням даних до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів не вбачається за можливе. В подальшому з метою повного охоплення військовим обліком громадян в України, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях України, а також інформація про реєстрацію (декларування) місця проживання яких відсутня, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" Держателем Реєстру на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 шляхом автоматичної верифікації було зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 . З урахуванням того, що ІНФОРМАЦІЯ_10 , евакуйований з тимчасово окупованої території, уточнення даних громадян не здійснює, а відповідно до пункту 3 статті 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання, для вирішення зазначеного в зверненні питання, запропоновано звернутися до ТЦК та СП відповідної адміністративно-територіальної одиниці згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи для уточнення облікових даних та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до інформації зазначеної у військовому квитку позивача серії НОМЕР_2 позивача 18.05.2021 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_16 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст.8а Наказ МОУ №402/2008.
Також на сторінці 18 військового квитка позивача серії НОМЕР_2 є відмітка про зняття з військового обліку з 18.05.2021 військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_11 з відповідною печаткою.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Згідно з частинами першою, другою статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
За змістом частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частиною шостою статті 2 Закону №2232-XII визначені види військової служби, серед яких: базова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина чотирнадцята статті 2 Закону №2232-XII).
Згідно із статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року №1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває до цього часу.
24 лютого 2022 року з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Законом України від 03 березня 2022 №2105-ІХ затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (далі - Указ №69/2022).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).
У статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частин другої, третьої статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно із частиною десятою статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
З матеріалів справи судом встановлено, що при формуванні електронного військово-облікового документа в системі «Резерв+», позивач виявив, що він перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер в реєстрі Оберіг 040520251458450702327, звання Рекрут, тип відстрочки бронювання, відстрочка до 11.02.2026
Водночас, в матеріалах справи наявний військовий квиток позивача серії НОМЕР_2 , відповідно до якого 18.05.2021 мед.комісією при ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_1 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст.8а Наказ МОУ №402/2008. Також на сторінці 18 військового квитка позивача серії НОМЕР_2 є відмітка про зняття з військового обліку з 18.05.2021 військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_11 з відповідною печаткою.
Зазначене свідчить про те, що позивача 18.05.2021 було визнано непридатним до військової служби із виключення з військового обліку.
Судом враховується, що станом на час зазначення відповідного запису про виключенням з військового обліку діяли норми Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення), затверджені наказом Міноборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України17 листопада 2008 р. за № 1109/15800.
Розділ II Положення регулює медичний огляд.
Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України встановлює РОЗКЛАД хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Графа II визначає контингенти, що проходять медичний огляд за графами розкладу хвороб, зокрема, громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани).
Стаття 8 - Новоутворення (С00-D48), їх наслідки включає у себе: злоякісні новоутворення всіх локалізацій: губи, ротової порожнини, глотки С00-С14; органів травлення С15-С26; органів дихання та грудної клітки С30-С39; кістково-м'язевої та сполучної тканини, меланома С40-С49; сечостатевих органів С50-С68; ока, головного мозку та інших відділів центральної нервової системи С69-С72; щитоподібної залози та інших ендокринних залоз С73-С80, метастази із неуточнених локалізацій.
Стаття 8а) первинні (вторинні) за наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.
Таким чином станом на час проходження позивача військово-лікарської комісії 18.05.2021 було прийнято рішення про те, що позивач за наявними хворобами станом на час проходження ВЛК підлягає визнанню непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.
Відповідно до статті 37 Закону №2232-XII в редакції чинній станом на 18.05.2021 передбачено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення.
Зокрема, частиною шостою статті 37 зазначеного Закону було передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджується, що 18.05.2021 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_1 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст.8а Наказ МОУ №402/2008.
Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі №280/2880/24 зауважив: «з аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних».
Крім того, за правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає під дію статей Розладу хвороб, що визначають ступінь придатності особи до військової служби з посиланням на п.3.13 Глави 3 Розділу ІІ Положення.
З урахування вказаних положень діючого законодавства та з урахування наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позивача в 2021 році за наслідками проведеної медичної комісії було визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, а тому останній набув статусу невійськовозобов'язаного в розумінні Закону №2232-XII.
З огляду на викладене, суд зазначає, що такий запис у Реєстрі не відповідає фактичним та документально підтвердженим обставинам, суперечить вимогам статті 37 Закону №2232-XII і створює правову невизначеність щодо статусу позивача як військовозобов'язаного.
Суд зазначає, що при внесенні відомостей до Реєстру, в даному випадку, орган ведення обліку має керуватися саме такими документами, як військовий квиток позивача серії НОМЕР_2 , у якому міститься запис про виключення позивача з військового обліку.
Суд наголошує, що відповідальність за достовірність відомостей у Реєстрі покладається на органи ведення військового обліку. У цій справі наявність суперечливих або недостовірних даних у Реєстрі свідчить про неналежне виконання відповідачем свого обов'язку із забезпечення точності облікових записів, що прямо суперечить приписам чинного законодавства.
Отже, за відсутності будь-яких достовірних та належних доказів правомірності внесення змін до Реєстру, а також з огляду на наявність незаперечних доказів визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з обліку, відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів є недостовірними та підлягають виправленню у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Як вже зазначав суд раніше, представник ТОВ «АОИЛ» листом вих№75 від 21.05.2025 звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому вказав, що позивач працевлаштований на підприємство ТОВ «АОИЛ», та згідно військово-облікового документу виключений Лисичанською військово лікарською комісією від 18 травня 2021 року за гр.2, ст.8а наказ МОУ №402/2008 з обліку військовозобов'язаних. Виключений ІНФОРМАЦІЯ_13 згідно ст.37 п.3. частина 6 Закону України «Про військовий облік і військову службу». Відповідно витягу з РЕЗЕРВ+, ОСОБА_1 , військовозобов'язаний, та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Просив привести у відповідність військово-облікові документи ОСОБА_1 .
Відповідь ІНФОРМАЦІЯ_8 на вищевказаний лист в матеріалах справи відсутня.
В подальшому, 04.07.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_14 з заявою, в якій вказав, що внесені дані, які є в базі єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", не відповідають дійсній інформації, яка зазначена в особистих військо-облікових документах щодо відношення до військового обліку. Просив розглянути заяву, перевірити всі наявні на зберігання документи та внести в базу даних відповідні корективи.
На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь, в якій зазначено, що документація військово-лікарської комісії (Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії, довідки ВЛК), яка діяла до 24.02.2022 та припинила свою діяльність при ІНФОРМАЦІЯ_5 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_15 , евакуйований з тимчасово окупованої території), а також облікова картка/особова справа військовозобов'язаного на зберіганні у ІНФОРМАЦІЯ_15 відсутні. Відповідно підтвердити документально рішення про виключення 18.05.2021 ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку з наступним внесенням даних до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів не вбачається за можливе. В подальшому з метою повного охоплення військовим обліком громадян в України, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях України, а також інформація про реєстрацію (декларування) місця проживання яких відсутня, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" Держателем Реєстру на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 шляхом автоматичної верифікації було зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 . З урахуванням того, що ІНФОРМАЦІЯ_10 , евакуйований з тимчасово окупованої території, уточнення даних громадян не здійснює, а відповідно до пункту 3 статті 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання, для вирішення зазначеного в зверненні питання, запропоновано звернутися до ТЦК та СП відповідної адміністративно-територіальної одиниці згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи для уточнення облікових даних та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 7 частини першої статті 2 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що до основних завдань Кабінету Міністрів України зокрема належать здійснення заходів щодо забезпечення обороноздатності та національної безпеки України, громадського порядку, боротьби із злочинністю, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Отже Кабінет Міністрів України під час прийняття постанови № 932 вiд 16.08.2024 діяв у межах наданих йому повноважень та наведені у вказаній постанові приписи були обов'язковими до виконання відповідачем.
Вказаною постановою КМУ було затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 932).
Відповідно до приписів пункту 3 Порядку № 932 метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.
Як вже було зазначено, позивача автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 (шляхом внесення даних в електронну систему Єдиного державного реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»).
З урахування викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач під час взяття позивача на військовий облік в автоматичному режимі діяв у повній відповідності до вимог Порядку № 932.
При цьому, враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що наявність інформації про перебування на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 позивача порушує права останнього, оскільки з 18.05.2021 позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі гр.ІІ ст.8а Наказ МОУ №402/2008, що підтверджується військовим квитком позивача серії НОМЕР_2 .
Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною п'ятою статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини восьма, дев'ята статті 5 Закону № 1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що після взяття на військовий облік представник ТОВ «АОИЛ» листом вих№75 від 21.05.2025 звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 з заявою про приведення у відповідність військово-облікові документи ОСОБА_1 , однак не отримавши відповіді позивач самостійно звернувся з заявою від 04.07.2025 вже до ІНФОРМАЦІЯ_14 , з метою захисту порушених прав позивача, суд згідно частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позивних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби відповідно до його військового квитка серії НОМЕР_2 ; зобов'язання відповідача внести відомості про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до його військового квитка серії НОМЕР_2 .
Суд зазначає, що вирішення спору у такий спосіб є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно частин першої та другої статі 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з обранням належного способу захисту порушених прав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №L367033975.1 від 22.10.2025.
Оскільки судом встановлено порушення відповідачем прав позивача, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує позивачу відшкодування судових витрат по сплаті судового збору у загальному розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби відповідно до його військового квитка серії НОМЕР_2 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до його військового квитка серії НОМЕР_2 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_17 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова