25 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8573/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання про забезпечення позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
відповідач-2: військова частина НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, -
ОСОБА_1 , через адвоката Рибальченка В.С., звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 та військової частини НОМЕР_3 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №1835 від 13.10.2025 року в частині його призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період резервістів і військовозобов'язаних;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини в частині зарахування його до списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_3 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ;
- зобов'язати відповідачів відшкодувати йому моральну суму на суму 50 000 грн.
Разом із позовною заявою представник позивача подав клопотання про забезпечення цього позову, у якому просить суд:
- зупинити дію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №1835 від 13.10.2025 року в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період резервістів і військовозобов'язаних відносно ОСОБА_1 - до набрання законної сили рішенням суду у справі;
- зупинити дію наказу командира військової частини НОМЕР_3 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_1 - до набрання законної сили рішенням суду у справі.
В обґрунтування позову та клопотання про забезпечення позову представник позивача вказав, що ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки він з вересня 2024 року є студентом денної форми навчання в Херсонському державному аграрно-економічному університеті. Попри це, у жовтні 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 видав наказ №1835 від 13.10.2025 року про призов позивача на військову службу по мобілізації та направлення його для її проходження до військової частини НОМЕР_3 . Представник позивача просить суд зупинити дію спірних наказів, оскільки позивач бажає відновити і продовжити навчальний процес. У разі призову позивача на військову службу під час мобілізації в особливий період він набуває нового юридичного статусу військовослужбовця, що унеможливить реалізацію права на відстрочку.
Розглянувши клопотання про забезпечення позову, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Не допускається забезпечення позову шляхом: 10) зупинення наказу або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.
Відповідно до частини 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Отже, забезпечення позову в адміністративній справі є наданням тимчасового захисту заявнику - до вирішення справи по суті, який застосовується у виключних випадках за наявності об'єктивних обставин, які дозволяють зробити обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.
Метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.
При цьому заходи забезпечення мають вживатись лише в межах позовних вимог, бути співмірними з ними, а необхідність їх застосування повинна обґрунтовуватись поважними підставами й підтверджуватись належними доказами.
Заходи забезпечення позову не повинні бути спрямовані на вирішення спору по суті та не можуть встановлювати для позивача становище, яке існувало б у разі задоволення його позову.
Суд зазначає, що рішення (індивідуальні акти) суб'єктів владних повноважень, які стосуються прав або інтересів визначеної в акті особи (осіб), справляють певний вплив на таку особу (осіб). Такі рішення можуть мати наслідки, які позивач оцінює негативно, та які є небажаними для нього. Зупинення дії рішення (індивідуального акта) як спосіб забезпечення позову спрямоване на тимчасове припинення правових наслідків такого рішення на майбутнє. Його застосування допустиме лише тоді, коли заявник доведе, а суд визнає, що менш обтяжливі заходи не забезпечують належного захисту прав. Водночас, питання правомірності рішення органу влади має бути встановлено під час розгляду справи по суті, а висловлення судом на стадії забезпечення позову позиції про очевидну протиправність рішення лише на підставі аргументів позивача є порушенням принципу змагальності.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з призовом ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації.
Згідно з частинами 1, 2, 5 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 6 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Видами військової служби є зокрема: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" початком проходження військової служби вважається: 4) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Матеріали позову свідчать про те, що ОСОБА_1 є громадянином України призовного віку, перебував на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , рішенням якого від 11.09.2025 року йому було надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". 13.10.2025 року він був затриманий військовослужбовцями ДПС України за спробу незаконного перетину державного кордону України та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з виявленими порушеннями правил військового обліку. Того ж дня він пройшов медичний огляд та постановою ВЛК був визнаний придатним до військової служби. За наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №1835 від 13.10.2025 року він призваний на військову службу за призовом під час мобілізації та направлений для проходження курсу базової загальновійськової підготовки до військової частини НОМЕР_3 .
Після видання цих наказів виникли нові правовідносини, пов'язані зі вступом позивача на військову службу. Позивач вже має статус військовослужбовця, а спірні накази, дію яких просить зупинити заявник, вже виконані і вичерпали свою дію. Їх зупинення як спосіб забезпечення позову є неможливим та процесуально безпредметним.
Зупинення дії спірних наказів не відновить право позивача на навчання та на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки за наказом ректора Херсонського ДАЕІ №53/ОД від 15.10.2025 року він відрахований з цього навчального закладу.
Таким чином, заявлені заходи забезпечення позову не відповідають меті забезпечення позову, не є співмірними із заявленими позовними вимогами та не здатні забезпечити ефективний захист прав позивача.
Керуючись статтями 150-154, 248, 256, 294 КАС України, суд -
У задоволенні клопотання представника позивача про забезпечення позову відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ