про залишення позовної заяви без руху
24 грудня 2025 року Київ № 320/61008/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Білоноженко М.А.,
розглянувши позовну заяву в адміністративній справі
за позовомАкціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»
ДоГоловного управління Державної казначейської служби України у м. Києві
провизнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
встановив:
Акціонерне товариство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, у якому просило суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві щодо невиконання рішення Господарського суду міста Києва від 21.07.2025 у справі № 910/14663/24 в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Стягувача 88 365,83 грн трьох відсотків річних і 87 050,14 грн інфляційних втрат;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві здійснити заходи, направлені на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 21.07.2025 у справі № 910/14663/24 в частині стягнення з Державного бюджету України на користь АТ «НАЕК «Енергоатом» 88 365,83 грн трьох відсотків річних і 87 050,14 грн інфляційних втрат та перерахувати грошові кошти на рахунок АТ «НАЕК «Енергоатом».
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В той же час, суд звертає увагу позивача на те, останнім в прохальній частині позовної заяви заявлена вимога, яка за своїм змістом зводиться до контролю за виконанням рішення Господарського суду міста Києва від 21.07.2025 у справі № 910/14663/24.
Суд зазначає, що виключно до повноважень того суду, який постановив рішення належать повноваження щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстав позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.
Тому, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги у справі, шляхом надання позовної заяви у новій редакції, враховуючи вимоги частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про Конституційний Суд України».
Згідно з частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень статті 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищевказані недоліки.
Керуючись статтями 12, 248, 257-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Київського окружного адміністративного суду -
1. Позовну заяву Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
5. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Білоноженко М.А.