Ухвала від 26.12.2025 по справі 300/9120/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"26" грудня 2025 р. Справа № 300/9120/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якому просить:

- відстрочити сплату судового збору до розгляду спору по суті;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 8/1/6882 від 27.11.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та подальшу виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення із обов'язковим врахуванням крім основних складових її грошового забезпечення врахувати і додаткові види її грошового забезпечення, які зазначені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 8/1/6882 від 27.11.2023.

Підставою звернення до суду слугувала протиправна, на думку позивачки, бездіяльність відповідача щодо відмови здійснити перерахунок позивачці пенсійного забезпечення із врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяву, суд вважає, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наявними в ній недоліками.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Проаналізувавши зміст позовних вимог, суд встановив, що позивачка заявляє вимогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та подальшу виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення із обов'язковим врахуванням крім основних складових її грошового забезпечення врахувати і додаткові види її грошового забезпечення, які зазначені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 8/1/6882 від 27.11.2023. Суд звертає увагу позивачки, що долучена нею довідка про розмір грошового забезпечення стосується грошового забезпечення ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 , натомість в позовній заяві позивачка вказує про те, що така довідка стосується її грошового забезпечення, що не підтверджується доданими доказами. Таким чином позивачці слід або уточнити зміст заявлених вимог або надати суду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , як про це зазначається в заявлених позовних вимогах.

В змісті позовної заяви позивачка вказує, що долучає до позовної заяви копію посвідчення члена сім'ї загиблого, однак, серед долучених до позовної заяви документів відсутнє будь яке посвідчення, що може підтверджувати належність позивачки до члена сім'ї загиблого військовослужбовця чи іншої особи. Зважаючи на це, позивачці слід долучити до позовної заяви копію такого посвідчення або вилучити із змісту позовної заяви інформацію про долучення копії посвідчення члена сім'ї загиблого до позовної заяви.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу, що подана позивачкою заява не містить відомостей про дату її подання, а тільки посилання на місяць та рік подання відповідної позовної заяви.

З приводу заявленого позивачкою клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд звертає увагу на наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2025 складає 3028,00 гривень.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В прохальній частині позовної заяви позивачка заявила наступні вимоги:

"- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 8/1/6882 від 27.11.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та подальшу виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення із обов'язковим врахуванням крім основних складових її грошового забезпечення врахувати і додаткові види її грошового забезпечення, які зазначені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 8/1/6882 від 27.11.2023".

Дані вимоги носять немайновий характер.

Згідно правової позиції, висловленої Верховним Судом України в постанові від 14.03.2017 у справі № 21-3944а16 вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру, судовий збір повинен становити 1211,20 гривень.

Суд встановив, що позивачка не долучила до позовної заяви документ про сплату судового збору в розмірі 1211,20 гривень або документ, який підтверджує наявність у позивача підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульовано нормами статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Статтею 70 Податкового кодексу України передбачено, що до інформаційної бази Державного реєстру включаються дані про фізичних осіб, зокрема про джерела отримання доходів, суми нарахованих та/або отриманих доходів, суми нарахованих та/або сплачених податків.

Порядок отримання відомостей з Державного реєстру визначено розділом X Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 29.09.2017 № 822, згідно з яким відомості з Державного реєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи - платника податків (його представника) щодо отримання відомостей з Державного реєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Державному реєстрі.

Задля встановлення факту перевищення розміру судового збору розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи більше ніж на 5 відсотків позивачці слід надати суду документ, який міститиме відомості про розмір річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 .

Пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що до позовної заяви долучається документ про належність особи до однієї із вказаних категорій осіб. Проаналізувавши додані до позовної заяви документи, суд встановив, що позивачкою не долучено до позовної заяви документів, які підтверджують її належність до однієї із категорій осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір". Надана позивачкою довідка про належність її до осіб з інвалідністю ІІІ групи не дає можливості вирішити питання про відстрочення сплати судового збору, так як положення пункту 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" не підлягають розширювальному тлумаченню. Тому, у випадку, якщо розмір судового збору не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 , то їй слід надати суду документ, який підтверджує її належність до осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачці слід надати суду: позовну заяву з уточненим змістом із вилученням із змісту позовної заяви інформації про долучення копії посвідчення члена сім'ї загиблого до позовної заяви або долучити до позовної заяви копію такого посвідчення; позовну заяву з уточненим змістом позовних вимог в частині відомостей про належність довідки про розмір грошового забезпечення № 8/1/6882 ОСОБА_2 або надати суду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , як про це зазначається в заявлених позовних вимогах, документ, який міститиме відомості про розмір річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 або документ, який підтверджує її належність до осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір".

За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно частини 2 статті 169 Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вимог.

На підставі наведеного, керуючись статтями 59, 160, 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачці десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:

позовної заяви з уточненим змістом із вилученням із змісту позовної заяви інформації про долучення копії посвідчення члена сім'ї загиблого до позовної заяви або долучити до позовної заяви копію такого посвідчення;

позовної заяви з уточненим змістом позовних вимог в частині відомостей про належність довідки про розмір грошового забезпечення № 8/1/6882 ОСОБА_2 або надати суду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , як про це зазначається в заявлених позовних вимогах;

документу, який міститиме відомості про розмір річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 або документ, який підтверджує її належність до осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Копію цієї ухвали надіслати позивачці.

Роз'яснити позивачці, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Главач І.А.