Рішення від 26.12.2025 по справі 280/9848/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26 грудня 2025 року Справа № 280/9848/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А"

до Головного управління ДПС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.11.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2025, прийняте Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на підставі Акту камеральної перевірки від 13.10.2025 №14527/08-01-04-03/20525319, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 15 249,13 грн за порушення п. 287.3 ст.287 Податкового кодексу України за порушення термінів сплати податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за червень-грудень 2024 року, січень 2025 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо неприйнятті при винесені ППР від 30.10.2025 №0/18480/0403 наявності обставин, які відповідно до норм п.п.69.1 п.69 підр. 10 розділу ХХ “Перехідних положень» ПКУ звільняють Позивача від фінансової відповідальності за несвоєчасне виконання податкового обов'язку;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виконувати з дати прийняття (14.11.2022) рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №29429/6/08-01-04-05-03 від 14.11.2022 шляхом не застосовуванням відповідальності, передбаченої Податковим Кодексом України або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання згідно п.2 Розділу III Порядку №225 зі сплати: податку з нерухомості починаючи за III квартал 2022 року по терміну сплати до 29.10.2022 та на наступні звітні квартали майбутніх податкових періодів до кінця року якому відбудеться скасування воєнного стану на території України; податку на землю починаючи за жовтень 2022 року по терміну сплати до 30.11.2022 та наступні звітні податкові періоди до кінця року в якому відбудеться скасування воєнного стану на території України;

- стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЖАЗ-А» понесені судові витрати з оплати судового збору в розмірі 9 084,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу на підставі проведеної камеральної перевірки нараховано штрафні санкції за порушення термінів сплати податкових зобов'язань з земельного податку для юридичних осіб за червень-грудень 2024 року, січень 2025 року. Вважає застосування таких санкцій протиправним та безпідставним, оскільки позивач скористався процедурою повідомлення контролюючого органу про неможливість своєчасної сплати податку на землю та податку на нерухомість. Рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 визнано неможливість виконання позивачем податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви. В подальшому позивачем подавались податкові декларації з податку на землю, згідно яких здійснювалось нарахування відповідних податкових зобов'язань, які підлягали сплаті. Однак, платіжною інструкцією банківська установа примусово списала розрахунку Товариства усі наявні грошові кошти в розмірі 152 491,34 грн. з призначенням платежу «код виду сплати: 141 стягнення податкового боргу (ккб 18010500) рішення від 23.05.2025 №391/4-08-01 ГУ ДПС у Запорізькій області». Вважає нарахування позивачу штрафних санкцій за порушення строку сплати земельного податку за червень-грудень 2024 року, січень 2025 року свідчить про фактичне невиконання відповідачем власного рішення, у зв'язку з чим позивач був вимушений звернутись до суду з даним позовом.

14.11.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/9848/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 01.12.2025 за вх.60176. В обґрунтування заперечень посилається на те, що в ході проведеної перевірки встановлено порушення позивачем п.287.3 ст.287 ПК України термінів сплати податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за червень - грудень 2024 року, січень 2025 року. Зазначено, рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 було встановлено неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку позивачем зі сплати податку на землю за жовтень 2022 року (за об'єкти оподаткування, що розташовані на території Запорізької ТГ) до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви». Водночас, зазначене рішення не охоплює період камеральної перевірки (червень-грудень 2024 року, січень 2025 року), а тому не звільняє позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошового зобов'язання за зазначені податкові періоди.

28.11.2025 ухвалою суду відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про розгляд справи за правилами загального провадження.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" звернулось до ГУ ДПС у Запорізькій області із заявою від 25.10.2022 про неможливість своєчасної сплати податку на землю та податку на нерухомість у визначеному наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п.69.1 п.69 підр.10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 було підтверджено неможливість Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" своєчасної сплати податку на землю та податку на нерухомість за жовтень 2022 року (за об'єкти оподаткування, що розташовані на території Запорізької ТГ) до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" надано податкові розрахунки земельного податку, згідно яких за період з січня 2024 року по січень 2025 року самостійно визначено суму сплати у розмірі 584368,23 грн.

ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення № 391/4-0801 від 23.05.2025 здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емітентів електронних грошей Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А".

Платіжною інструкцією від 03.06.2025 №7194-л банківською установою списано кошти з банківського рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" в розмірі 152 491,34 грн. з призначенням платежу «код виду сплати: 141 стягнення податкового боргу (ккб 18010500) рішення від 23.05.2025 №391/4-08-01 ГУ ДПС у Запорізькій області».

В подальшому ГУ ДПС у Запорізькій області відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20, розділу І, п.75.1 ст. 75 розділу II ПК України було проведено камеральну перевірку щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю за червень - грудень 2024 року, січень 2025 року.

За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт №14527/0801-04-03/20525319 від 13.10.2025 згідно висновків якого Товариством з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" у порушення пункту п. 287.3 ст.287 ПК України несвоєчасно сплачено узгоджені суми податкових зобов'язань з плати за землю по податковим розрахункам земельного податку.

Не погодившись з висновками акту перевірки, ТОВ «Джаз-А» подано до ГУ ДПС у Запорізькій області заперечення від 14.10.2025 року №5/1.

ГУ ДПС у Запорізькій області, листом від 27.10.2025 №45591/6/08-01-04-03, надано відповідь на заперечення, відповідно до яких, заперечення ТОВ «Джаз-А» на акт №14527/0801-04-03/20525319 від 13.10.2025 року - залишено без задоволення.

На підставі акту №14527/0801-04-03/20525319 від 13.10.2025 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0118480/0403 від 30.10.2025, яким застосовано штрафні (фінансові санкції) у розмірі 15 249,13 грн за порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями, а саме порушення термінів сплати податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за червень-грудень 2024 року, січень 2025 року.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також, відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до пунктів 49.1 та 49.2 статті 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Відповідно до ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися.

Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. (п. 54.1 ст.54 ПК України)

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1 статті 54 ПК України).

Відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Суд зазначає, що відповідно до ст.16 ПК України платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У зв'язку з оголошенням в Україні воєнного стану Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", з метою забезпечення прав і обов'язків платників податків протягом цього періоду, Законом України від 03.03.2022 №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 07.07.2022, доповнено підрозділ 10 розділ XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України п.69, згідно з яким установлено тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, здійснювати справляння податків і зборів з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, який підлягає застосуванню у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Порядок №225).

Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку №225 до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

- посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

- юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

З матеріалів справи судом встановлено, що згідно висновків акту перевірки №14527/0801-04-03/20525319 від 13.10.2025 відповідачем встановлено порушення позивачем строків сплати грошового зобов'язання з земельного податку, визначеного п. 287.3 ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим до позивача застосовані штрафні санкції на підставі п. 124.1 ст. 121 ПК України.

Водночас, позивач скористався правом на подачу до контролюючого органу заяви про неможливість виконання податкового обов'язку на підставі підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у затвердженому Порядку №225.

Матеріали справи містять заяву до ГУ ДПС у Запорізькій області від 25.10.2022 про неможливість своєчасної сплати податку на землю та податку на нерухомість, в якій зазначено про наступне.

07 жовтня 2022 року близько 01 год. 00 хв. невстановлені військовослужбовці збройних сил російської федерації, в порушення законів та звичаїв війни із застосуванням БПЛА «Герань-2» здійснили напад на ТОВ «ДЖАЗ-А» (далі - Товариство), внаслідок чого пошкоджено будівлю Товариства та прилеглу територію. За результатами викликів спеціалізованих та правоохоронних служб міста було відкрито кримінальне провадження за №22022080000001956 від 07.10.2022.

Також ГУ ДСНС України у Запорізькій області Актом від 07.10.2022 підтверджено пожежу, причиною виникнення якої був «Вибух внаслідок потрапляння боєприпасів, або їх уламків під час бойових дій».

В продовження своїх злочинних намірів, в ніч з 08 на 09 жовтня 2022 року невстановлені особи, із числа військовослужбовців збройних сил російської федерації, діючи умисно, за попередньою змовою між собою, з метою зміни меж території або державного кордону України, із застосуванням ракетної зброї, здійснили обстріл території Товариства, внаслідок чого нанесено значних руйнувань та пошкоджень майну і будівлям Товариства. За результатами викликів спеціалізованих та правоохоронних служб міста було відкрито кримінальне провадження за №22022080000001964 від 09.10.2022.

На даний час Товариство не має достатньо обігових коштів для проведення капітального ремонту будівель та відновлення інфраструктури і комунікацій, а також на виконання податкових обов'язків зі сплати податків, а саме сплати податку на землю та податку на нерухомість.

Пошкоджене майно було основним інструментом ведення готельного бізнесу та джерелом отримання доходів. Враховуючи ризики повторних ворожих нападів в подальшому, Товариство не може звернутись до кредитних установ для отримання обігових коштів для повного відновлення готельного комплексу.

На підставі викладеного, Товариство просило підтвердити неможливість виконання Товариством податкових зобов'язань зі сплати:

- податку з нерухомості починаючи за Ш квартал 2022 року по терміну сплати до 29.10.2022 та на наступні звітні квартали майбутніх податкових періодів до кінця року в якому відбудеться скасування воєнного стану на території України;

- податку на землю починаючи за жовтень 2022 року по терміну сплати до 30.11.2022 та наступні звітні податкові періоди до кінця року в якому відбудеться скасування воєнного стану на території України.

Рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 було підтверджено неможливість Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" своєчасної сплати податку на землю за жовтень 2022 року (за об'єкти оподаткування, що розташовані на території Запорізької ТГ) до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви.

Аналіз вищезазначеного дає підстави зробити висновок, що у позивач не звільнявся від обов'язку своєчасно надавати податкові декларації з податку на землю з юридичних осіб, однак строк сплати таких зобов'язань зупиняється до усунення обставин, що зумовили подання заяви про неможливість їх своєчасної сплати, та вважається не пропущеним за умови виконання таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Суд критично відноситься до тверджень відповідача щодо непоширення дії рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 на період проведення камеральної перевірки (червень - грудень 2024 року, січень 2025 року), оскільки зі змісту зазначеного рішення не вбачається чітких строків дії. Докази, що обставини неможливості своєчасної сплати податку на землю були усунуті, матеріали фактичної перевірки, як і матеріали даної справи, не містять.

Таким чином, застосування штрафних санкцій до позивача за несвоєчасну сплату земельного податку є безпідставним, оскільки на час виникнення спірних правовідносин існували передбачені законом умови звільнення платників від відповідальності.

Дії щодо незастосування відповідачем під час проведення камеральної перевірки підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України та рішення від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 щодо звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату податку на землю суд вважає протиправними.

За таких обставин, податкове повідомлення-рішення №0118480/0403 від 30.10.2025, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові санкції) у розмірі 15 249,13 грн за порушення пункту 287.3 статті 287 ПК України, є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виконувати рішення від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.06.97 №2-зп в справі №3/35-313 вказано, що за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

В пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 №9- рп/2008 у справі №1-10/2008 зазначено, що при визначенні природи "правового акту індивідуальної дії" правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що "правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)" стосуються окремих осіб, "розраховані на персональне (індивідуальне) застосування" і після реалізації вичерпують свою дію.

Крім того, враховуючи положення Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 року №1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року №21-87а13.

Суд встановив, що відповідач під час проведення камеральної перевірки безпідставно та протиправно не взяв до уваги зроблені висновки в рішенні від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 щодо неможливості своєчасної сплати позивачем податку на землю.

Також матеріалами справи підтверджено та сторонами не заперечено, що відповідачем вчинялись активні дії щодо примусового стягнення з позивача самостійно визначених податкових зобов'язань зі сплати податку на землю.

Зазначені дії свідчать про те, що відповідач під час здійснення своїх повноважень відносно позивача систематично не враховує факт існування рішення від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03, яким підтверджено неможливість у позивача з жовтня 2022 року здійснювати у встановлений строк сплату податку на землю.

Згідно із статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Отже, законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень вчиняти певні дії або утриматись від їх вчинення.

Відтак, з метою недопущення повторного порушення прав та інтересів позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління ДПС у Запорізькій області під час здійснення податкового контролю зі сплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" податку на землю враховувати рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №29429/6/08-01-04-05-03 від 14.11.2022 шляхом не застосування відповідальності, передбаченої Податковим Кодексом України або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання або несвоєчасне виконання зі сплати податку на землю починаючи за жовтень 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання заяви вх.№41000/6 від 25.10.2022 про неможливість своєчасної сплати податку на землю та податку на нерухомість.

Водночас суд вважає передчасними позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача дотримуватись аналогічних дій щодо податку з нерухомості, оскільки спірні правовідносини у даній справі стосуються визначення права позивача на звільнення від відповідальності за порушення строків сплати саме податку на землю.

Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому. Отже, суд вважає передчасним надавати оцінку вказаним обставинам та майбутній можливій поведінці відповідача у цьому рішенні.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 9084,00 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" (69005, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 2-А; код ЄДРПОУ 20525319) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0118480/0403 від 30.10.2025.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо незастосування положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України та рішення від 14.11.2022 №29429/6/08-01-04-05-03 під час проведення камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А".

Зобов'язати Головного управління ДПС у Запорізькій області під час здійснення податкового контролю зі сплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" податку на землю враховувати рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №29429/6/08-01-04-05-03 від 14.11.2022 шляхом не застосування відповідальності, передбаченої Податковим Кодексом України або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання або несвоєчасне виконання зі сплати податку на землю за жовтень 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання заяви вх.№41000/6 від 25.10.2022 про неможливість своєчасної сплати податку на землю та податку на нерухомість.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаз-А" судовий збір у розмірі 9084,00 грн (дев'ять тисяч вісімдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 26.12.2025.

Суддя М.С. Лазаренко