Ухвала від 22.12.2025 по справі 260/1467/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДД
УХВАЛА

22 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/1467/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Ковач Н.М.

за участю:

представника позивача: не з'явився;

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:

- Визнано протиправними дії 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Закарпатській області ( 90500, м. Тячів, вул. Армійська 125 ЄДРПОУ 38167938) які полягають у застосуванні у період із 29 січня 2020 року по 18 липня 2022 року розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, при нарахуванні ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення,а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходженням військової служби у вищезазначеному загоні.

- Зобов'язано 1 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС України у Закарпатській області ( 90500, м. Тячів, вул. Армійська 125 ЄДРПОУ 38167938) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) за період із 29 січня 2020 року по 18 липня 2022 року щомісячного грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, у зв'язку із проходженням військової служби у зазначеному загоні , із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, із врахуванням раніше виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.

- Визнано протиправною бездіяльність 1 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Закарпатській області, щодо відмови у видачі оновленої довідки щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704.

- Зобов'язано 1 державну пожежно-рятувальну частину ГУ ДСНС України у Закарпатській області ( 90500, м. Тячів, вул. Армійська 125 ЄДРПОУ 38167938) видати на ім'я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.

- Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань 1 державну пожежно-рятувальну частину ГУ ДСНС України у Закарпатській області ( 90500, м. Тячів, вул. Армійська 125 ЄДРПОУ 38167938) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 2422,40 грн.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 року набрало законної сили

11 грудня 2025 року представник позивача звернулася до ЗОАС із заявою, в якій просить:

- Визнати виконавчий лист № *308*2024410*1*2 від 24 вересня 2025 у справі № 260/1467/25 таким, що не підлягає виконанню (недійсним).

- Видати два окремі виконавчі листи, кожен із яких містить одне з наступних зобов'язань: окремий виконавчий лист щодо Зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період із 29 січня 2020 року по 18 липня 2022 року щомісячного грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, у зв'язку із проходженням військової служби у зазначеному загоні , із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, із врахуванням раніше виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.;

- Зобов'язати 1 державну пожежно-рятувальну частину ГУ ДСНС України у Закарпатській області видати на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.

Заяву обгрунтовує тим, що згідно ч.2 ст.18 ЗУ "Про виконавче провадження" у виконавчому листі має бути зазначено одне зобовязання, що підлягає примусовому виконанню. Отже, виконавчий лист, в якому вміщено декілька самостійних вимог, не відповідає вимогам закону.

15.12.2025 ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду призначено розгляд заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає до розгляду у судовому засіданні на 22.12.2025.

22.12.2025 у судове засідання сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви, в судове засідання не прибули. Від представника позивача надійшла заява про розгляд заяви без участі позивача та його представника.

Згідно ч.3 ст.374 КАС України неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.

Розглянувши заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів ч.1, 2 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо:

1) його було видано помилково або

2) якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Перевіривши підстави заяви представника позивача для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» (діюча редакція закону) встановлено, що у разі

якщо рішення ухвалено на користь кількох позивачів

або проти кількох відповідачів,

а також якщо належить передати майно, що перебуває в кількох місцях,

чи резолютивною частиною рішення передбачено вчинення кількох дій,

у виконавчому документі зазначаються один боржник та один стягувач, а також визначається, в якій частині необхідно виконати таке рішення, або зазначається, що обов'язок чи право стягнення є солідарним.

В обґрунтування заяви, що розглядається зазначено, що згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», у виконавчому листі має бути зазначено одне зобов'язання, що підлягає примусовому виконанню, отже, виконавчий лист, у якому вміщено декілька самостійних вимог, не відповідає вимогам закону

Проте, таке посилання представника є помилковим, враховуючи, що ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» регламентує обов'язки і права виконавців, обов'язковість вимог виконавців, а не вимоги до виконавчого документу, що свідчить про безпідставність поданої представником позивача заяви.

Суд, зауважує, що Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 (справа №752/2391/17 (2а-14/09)), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах" від 25.09.2015, дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Суд, зауважує, що виконавчий лист виданий Закарпатським окружним адміністративним судом у справі №260/1467/25 щодо одного стягувача - ОСОБА_1 та одного боржника 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Закарпатській області, тобто з дотриманням вимог виконавчого документа, а припущення представника позивача про необхідність зазначення у виконавчому листі тільки «одного» зобов'язання в одному виконавчому листі суперечать ч. 2 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».

На підставі вищевикладеного, суд зазначає, що обґрунтування, наведені позивачем у заяві, що розглядається не відносяться до матеріально-правових чи процесуально-правових підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, з огляду на що відповідна заява задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 374, КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви представника позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню за позовною заявою ОСОБА_1 до 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена протягом 15 днів до ВААС.

Суддя З.Б.Плеханова

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 26.12.25 року.