(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
25 грудня 2025 року м. Житомир
справа № 240/18727/22
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Липа В.А.) від 17.04.2023 у справі №240/18727/22 позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.07.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням виплачених сум.
29.04.2025 позивач подала до суду заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення прийнятого у даній справі.
В обґрунтування вказаної заяви зазначає, що відповідачем всупереч рішенню суду з 17.04.2023 припинено нарахування та виплата доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн.
У зв'язку із призовом судді ОСОБА_2 на військову службу та у відповідності до статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30 (із змінами та доповненнями), розпорядженням керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду призначено повторний авторозподіл справ, зокрема, даної адміністративної справи.
Відповідно до витягу із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею для розгляду даної адміністративної справи визначено суддю Горовенко А.В.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 06.05.2025 подало заперечення на заяву, в якому просить відмовити у задоволенні заяви позивача.
За результатами розгляду вказаних заперечень ухвалою суду від 08.05.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, задоволено: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №240/18727/22 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії ухвали.
09 червня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов звіт про виконання рішення суду.
Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 у справі №240/18727/22 відповідачем (боржником) здійснено з 01.07.2022 перерахунок та нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням виплачених сум.
Відповідач (боржник) зазначає, що в результаті перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/18727/22 розмір пенсії ОСОБА_1 на 01.07.2022 становив 13457,75 грн, в тому числі:
- основний розмір пенсії (16751,10 грн. х 60%) - 10050,66 грн.;
- індексація базового ОСНП 2022 (10050,66 х 0,140) - 1407,09 грн.
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ N713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000,00 грн.
З 01.06.2023 по 31.10.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 нарахований та виплачувався на виконання рішення №240/18727/22, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у сумі 14957,75 грн.
Також зазначає, що з 10.09.2024 ОСОБА_1 поновлено пенсію за вислугу років відповідно до заяви від 10.09.2024 згідно із Законом, яка обчислена та виплачується з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення №85/1753 від 15.05.2017, та розмір пенсії нарахований в сумі 8189,58 грн виплачувався з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Вказує, що з 01.04.2025 пенсія ОСОБА_1 виплачувалась у розмірі 14664,55грн з урахуванням складових грошового забезпечення станом на листопад 2019 зазначених у довідці №22/6-2680 від 15.06.2021 Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до Рішення Житомирського окружного адміністративного суду №240/19116/21, а з 01.05.2025 пенсія ОСОБА_1 виплачується у розмірі 16664,55 грн визначеному на виконання рішення суду №240/18727/22 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Крім цього, зазначає, що на виконання рішення №240/18727/22 нараховано доплату за період з 01.07.2022 по 31.05.2023 та за квітень 2025 у розмірі 24000,00 грн.
Окремо наголошує, що відповідачем (боржником) для повного виконання судових рішень, що набрали законної сили, неодноразово направлялись звернення від 13.07.2023 №0600-0304-5/73508 та від 18.06.2024 №0600-0305-5/76255 до Пенсійного фонду України про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління) для погашення заборгованості за судовими рішеннями, які обліковуються в Реєстрі, на які надано відповіді від 19.07.2022 №2800-030102-9/29530, від 10.08.2023 №2800-040204-9/44741, від 18.07.2024 №2800-040203-9/43826.
Крім цього, зазначає, що для вжиття всіх можливих заходів та виконання в повному обсязі рішення суду у справі №240/18727/22 Головним управлінням направлено лист 30600-0308-5/41335 від 05.05.2025 до Пенсійного фонду України про виділення додаткового фінансування, на який відповідь не надходила.
Наголошує, що виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням може бути проведена лише за умови надходження відповідного бюджетного фінансування Пенсійному фонду України в порядку черговості набрання рішенням законної сили.
Саме тому, відповідач (боржник) вважає, що ним виконано рішення суду у справі №240/18727/22 в повному обсязі, та здійснено комплекс всіх необхідних заходів для його повного та неухильного виконання, зважаючи на наявний обсяг повноважень та в межах наданого бюджетного фінансування.
Водночас відповідач у звіті про виконання рішення суду повідомляє, що виплата нарахованої суми буде здійснена після виділення коштів на виплату заборгованості в порядку черговості, визначеному Порядком розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1.
Отже судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок та донарахування пенсії позивачу (стягувачу), проте в повному обсязі відповідач виконати рішення не може, оскільки відсутні Бюджетні кошти у суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. №280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
З урахуванням встановлених обставин та на підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині невиплати пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №360/3573/20.
Отже, відповідачем вчинено заходи, направлені на виконання судового рішення, однак його повне виконання пов'язано з незалежних від нього причин, оскільки подальше виконання взаємопов'язане від фінансування Пенсійного фонду України, що унеможливлює застосування судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у даній справі.
Суд погоджується з тим, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, суд зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
Враховуючи вищевказане, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в межах своїх повноважень виконало залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі, та позивачем відповідними доказами не доведено, що відповідач, отримавши грошові кошти для виплати заборгованості з пенсії на виконання рішення суду у справі №240/18727/22, не виплатило позивачу вказану суму заборгованості, або що відповідач створює перешкоди для виплати позивачу суми заборгованості, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення у частині виплати позивачу заборгованої суми пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт від 09.06.2025.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
ухвалив:
1. Прийняти, поданий 09 червня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області , звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №240/18727/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
2. Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
3. Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.В. Горовенко