Рішення від 26.12.2025 по справі 240/1601/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/1601/25

категорія 106030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та виплату різниці в заробітку за час виконання роботи,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати п. 12 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року №1417 щодо звільнення із займаної посади і призначення майора ОСОБА_1 , начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова - начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ВОС - 1210003, 1979 р. н., освіта: ВГП НТУ «КПІ» у 2002 р., у ЗС - із НОМЕР_2 , 2892819677, призначається на посаду, передбачену штатом воєнного часу, у зв'язку із введенням правового режиму воєнного стану з шпк «майор» на шпк «майор»;

- поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова з 14.12.2024 року;

- рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова - звернути до негайного виконання;

- виплатити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , різницю в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірний наказ Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 №1417 в частині, що стосується звільнення позивача із займаної посади та переведення на іншу посаду в іншу частину, не відповідає вимогам Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008 і є протиправним. В спірному наказі не зазначено причин переміщення позивача, відповідно до вимог Положення, що призводить до неможливості встановити наявність чи відсутність правових підстав для переміщення його в іншу військову частину.

Ухвалою суду від 04.04.2025 заяву про поновлення строку звернення до суду задоволено та визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду і поновлено строк звернення до суду з позовом. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 04.04.2025 клопотання позивача задоволено та витребувано у Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова:

- інформацію/документи та подання про причини і підстави щодо звільнення із займаної посади і призначення майора ОСОБА_1 , начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова - начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

- інформацію/документи про встановлення тарифного розряду ОСОБА_1 на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. ГІ. Корольова.

Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів надав до суду витяг із наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 14.12.2024 №1417, витяг із наказу начальника Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова від 31.12.2024 №389, довідку від 12.04.2025 №1154/192.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначив, що відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року № 1417 ОСОБА_1 , який проходив військову службу у Житомирському військовому інституті імені С.П. Корольова на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла, звільнений від займаної посади та призначений начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (штатно-посадова категорія «майор»). Призначення майора ОСОБА_1 здійснене командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України в межах визначених на це підпунктом 1 пункту 81 Положення № 1153/2008 повноважень відповідно до затвердженої наказом Міністерства оборони України від 04 травня 2016 року № 238 Номенклатури посад для призначення військовослужбовців наказами по особовому складу. Підставою для включення майора ОСОБА_1 до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 № 1417 став поданий начальником Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова план переміщення від 12.12.2024. Наказ командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 № 1417 в частині, що стосується Позивача, у вступній частині параграфу першого містить посилання на пункти 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що відповідає наведеному в додатку 51 до Інструкції № 280 зразку. Призначення Позивача на посаду здійснене в умовах воєнного стану, введеного в України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України». Водночас, пунктом 257 Положення № 1153/2008 визначено, що призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення. Враховуючи зазначене, на момент видання спірного наказу № 1417 від 14.12.2024, у позивача були відсутні підстави, визначені пунктом 112 Положення № 1153/2008, а тому скасування спірного наказу за цією обставиною є безпідставним.

Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 02.05.2025 клопотання позивача задоволено. Ухвалено розглядати адміністративну справу №240/1601/25 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 13.05.2025.

У підготовчому судовому засіданні 13.05.2025 представник відповідача заявив клопотання про залучення в якості співвідповідача або третьої особи на стороні відповідача Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова. Позивач не заперечував.

Ухвалою суду 13.05.2025, занесеною до протоколу судового засіданні, вирішено залучити Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова до участі у розгляді справи в якості третьої особи. Оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 03.07.2025.

Ухвалою суду від 13.05.2025 витребувано у Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова матеріали службового розслідування щодо майора ОСОБА_1 за фактом роз'єднання мережі Інтернет під час службової наради 11.12.2024.

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів представник Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова надав до суду матеріали службового розслідування щодо майора ОСОБА_1 .

Позивач подав до суд пояснення по суті справи.

Позивач подав заяву про зміну предмета спору та просив суд:

- залучити в якості Відповідача - 2 Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова (код ЄДРПОУ 08183359, 10004, м. Житомир, пр. Миру, 22, корпус ЖВІ), у справі № 240/1601/25;

- визнати протиправним та скасувати п. 12 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 14.12.2024 року № 1417 щодо звільнення із займаної посади і призначення майора ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені C. П. Корольова - начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

- зобов'язати Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України поновити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова з 01.01.2025 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Житомирського інституту від 31.12.2024 року № 389 про виключення зі списків особового складу з всіх видів забезпечення Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова майора ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені C. П. Корольова, призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних сил України від 14 грудня 2024 року № 1417 начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

- зобов'язати начальника Житомирського інституту від 31.12.2024 року № 389 поновити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова з 01.01.2025 року;

- стягнути з Сухопутних військ Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 різницю в грошовому забезпеченні за час проходження військової служби за нижчою посадою та тарифним розрядом за період з 01.01.2025 року по дату поновлення на посаді.

У підготовчому судовому засіданні 03.07.2025 заяву позивача задоволено та залучено Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова до участі у справі в якості відповідача. Оголошено перерву до 24.07.2025.

Позивач подав до суд клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

У підготовчому судовому засіданні 24.07.2025 вирішено закрити підготовче провадження та призначено справу до розгляду о суті на 28.08.2025.

У судовому засіданні 28.08.2025 позивач позовні вимоги підтримав. Представники відповідачів заперечували проти задоволення позовних вимог.

Ухвалою суду від 28.08.2025 витребувано у Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова документи, які свідчать про підстави плану переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача Сухопутних військ Збройних Сил України щодо майора ОСОБА_1 .

Представник Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова подав клопотання про витребування з Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова та військової частини НОМЕР_4 військової частини НОМЕР_5 інформацію щодо тарифного розряду посади майора ОСОБА_1 ; довідки про отримання грошової забезпечення за останні шість місяців, враховуючи всі види основних та додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів представник Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова надав супровідний лист від 12.12.2024 №519/8116 та план переміщення військовослужбовців.

Позивач подав до суду пояснення.

У зв'язку з оголошенням повітряної тривоги 11.09.2025 судове засідання відкладено на 02.10.2025.

У судовому засіданні 02.10.2025 клопотання представника відповідача задоволено частково в частині у Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова та військової частини НОМЕР_4 довідку про отримане грошове забезпечення за останні 6 місяців. Оголошено перерву до 16.10.2025.

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів представник Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова надав довідку про нараховані і виплачені основні і додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Позивач подав клопотання про долучення до матеріалів справи довідки військової частини НОМЕР_4 про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій від 14.10.2025 №2230.

У судовому засіданні 16.10.2025 ухвалено витребувати Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова належним чином засвідчену копію розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 06.11.2024 №22610/ДСК. Оголошено перерву до 13.11.2025.

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів представник Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова повідомив, що надати суду вказане в ухвалі розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 06.11.2024 №22610/дск не представляється можливим, так як воно надійшло на адресу Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова у вигляді шифротелеграми.

У судовому засіданні 13.11.2025 судом поставлено на обговорення питання про необхідність у витребуванні розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 06.11.2024 №22610/дск.

Позивач вказав, що немає необхідності у витребуванні вказаного розпорядження. Представника відповідачів підтримали позицію позивача.

Ухвалою суду від 13.11.2025, занесеною до протоколу судового засідання, ухвалено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року № 1417 ОСОБА_1 , який проходив військову службу у Житомирському військовому інституті імені С.П. Корольова на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла, звільнений від займаної посади та призначений начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (штатно-посадова категорія «майор»).

Підставою для включення майора ОСОБА_1 до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 № 1417 став поданий начальником Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова план переміщення від 12.12.2024.

На підставі наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року № 1417 від 31.12.2025 року начальником Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова видано наказ № 389 про виключення зі списків особового складу з всіх видів забезпечення Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №2 ОСОБА_1 з 02 січня 2025 року зараховано до списків особового складу частини.

З довідки військової частини НОМЕР_4 від 14.10.2025 №2230 слідує, що ОСОБА_1 у січні 2025 року призначено на посаду начальника штабу - першого заступника командира батальйону з посадовим окладом 4930,00 грн.

Відповідно до довідки Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова про нараховані і виплачені основні і додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 посадовий оклад був встановлений в розмірі 5220,00 грн.

Вважаючи наказ п. 12 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року № 1417 та наказ начальника Житомирського інституту від 31.12.2024 року № 389 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Абзацом 13 ч.1 ст.1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 №1932-XII визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діє на момент виникнення даних спірних правовідносин.

Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з положеннями ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до частини 2, 14 статті 2 цього Закону проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частин 5, 7 статті 6 Закону №2232-XII військові посади, передбачені штатами воєнного часу, при переведенні Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу підлягають заміщенню резервістами або іншими військовозобов'язаними в порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, а в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України - в порядку, визначеному їх керівниками.

Порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з виконанням громадянами військового обов'язку в запасі врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008).

Згідно із пунктом 12 Положення №1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

За змістом підпункту 1 пункту 81 Положення №1153/2008 призначення на посади здійснюється: військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.

Так, пунктом 82 Положення №1153/2008 визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади; 3) на нижчі посади; 4) у зв'язку із зарахуванням на навчання до вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти із звільненням з посади, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання; 5) у зв'язку із закінченням строку перебування на посаді; 6) у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану; 7) у зв'язку зі звільненням осіб сержантського і старшинського складу, які займали посади офіцерського складу; 8) у зв'язку з призначенням на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров'я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов'язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, - на особисте прохання за рішенням посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади відповідно до переліку посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, який визначається Міністерством оборони України; 9) у разі запровадження нового військового звання.

Відповідно до пункту 83 розділу IV Положення №1153/2008 військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка).

Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.

За приписами пункту 109 Положення №1153/2008, вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.

Відповідно до пункту 110 Положення №1153/2008, переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється: між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування; між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України; між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

Приписами пунктів 116 та 117 Положення №1153/2008 врегульовано перебування військовослужбовців у розпорядженні відповідних командирів.

Так, відповідно до абз. 2 пункту 257 Положення №1153/2008 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Пунктом 112 Положення №1153/2008 встановлено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків: неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують; відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153, визначаються Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 10.04.2009 №170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454 (далі - Інструкція №170).

Відповідно до пункту 4.1 Інструкції №170, дозволяється в умовах воєнного часу здійснювати призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі на підставі Плану переміщення на посади.

Відповідно до змісту пунктів 1-2 розділу X "Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України", затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 №280 (далі - Інструкція №280) основними документами, які встановлюють, змінюють або припиняють правові відносини військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу є накази по особовому складу, якими оформлюються, зокрема: призначення на посади (у тому числі у разі зміни назви посади, військово-облікової спеціальності (крім зміни грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема зміни розміру посадових окладів (тарифних розрядів) та зміни рівня військової освіти за посадою), штатно-посадової категорії) та звільнення з займаних посад, переміщення по службі, зарахування в розпорядження, продовження строків перебування на посадах; направлення для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули; тощо.

При цьому, за змістом пункту 13 розділу II Інструкції №280 зарахування особового складу до списків військової частини і виключення із списків здійснюються тільки на підставі наказів по стройовій частині.

Наказ по стройовій частині на офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу видається тільки після видання наказу по особовому складу.

Відповідно до змісту пункту 15 розділу II вищевказаної Інструкції №280 виключення із списків особового складу військової частини військовослужбовців, звільнених з військової служби, призначених для проходження військової служби до інших військових частин (у тому числі на посади національного контингенту, як національного персоналу, що не входить до складу національного контингенту, до багатонаціональних органів військового управління, до дипломатичних представництв України, а також направлених на навчання (для підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації) за кордоном та в інших цілях передбачених законами строком понад один рік), зарахованих на навчання до військових навчальних закладів, обраних народними депутатами України, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі, а також направлених для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування), - проводиться наказом по стройовій частині з дня вибуття.

За пунктом 19 розділу XII Інструкції №280, особовий склад, який вибув із військових частин, виключається із списків особового складу військових частин у строки, установлені пунктом 15 розділу II цієї Інструкції.

З матеріалів справи встановлено, що на момент виникнення спірних правовідносин позивач проходив військову службу під час дії періоду оголошення воєнного стану в Україні.

Встановлено, що згідно витягу з наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року № 1417 ОСОБА_1 , який проходив військову службу у Житомирському військовому інституті імені С.П. Корольова на посаді начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла, звільнений від займаної посади та призначений начальником штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (штатно-посадова категорія «майор»).

У зв'язку з цим, відповідно до витягу з наказу начальника Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова від 31.12.2024 року № 389 майора ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 №1417 на посаду начальника штабу- першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку військової частини НОМЕР_4 військової частини НОМЕР_5 , НОМЕР_6 грудня виключено зі списків особового складу з всіх видів забезпечення Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова.

Як встановлено судом, наказ командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.12.2024 року № 1417 прийнято на підставі плану переміщення від 12.12.2024.

Підставою включення позивача до плану переміщення визначено п. 257 Положення №1153/2008.

Відповідно до п.10 цього Плану, було заплановано переміщення майора (05.05.2019) ОСОБА_1 , 2892819677, начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова з 29.11.2023, шпк «майор», ВОС -120100, 25 т.р. на посаду начальника штабу батальйону мобільних вузлів зв'язку оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сухопутних військ Збройних Сил України, шпе «майор», ВОС - 1210003 23 т.р. (посада вакантна).

Не погоджуючись із вказаними наказами, позивач звертав увагу суду на те, що в спірному наказі не зазначено причин переміщення.

Не беруться судом до уваги посилання позивача на те, що наказ 14.12.2024 року № 1417 не містить підстав переміщення позивача відповідно до вимог, передбачених Положенням №1153/2008, оскільки це спростовуються самим же наказом, в якому зазначено, що такий прийнятий відповідно до пункту 82 та 257 Положення №1153/2008.

Суд відхиляє доводи позивача, що переміщення на нижчу посаду є повторним стягненням після оголошеної 11 грудня 2024 року начальником Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова дисциплінарного стягнення - «суворої догани», оскільки наказ 14.12.2024 року № 1417 прийнятий на підстав плану переміщення, а призначення на посаду не є дисциплінарним стягненням.

Як вже зазначалося вище, абзацом другим пункту 257 Положення передбачено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

При цьому, станом на момент прийняття оскаржуваних наказів судом не встановлено, а позивачем не доведено наявність передбачених п.112 Положення підстав, які виключають можливість переведення позивача на нове місце військової служби, у тому числі стан його здоров'я. Висновку (постанови) військово-лікарської комісії чи інших доказів позивачем на підтвердження цих обставин не надано.

Таким чином, наказ 14.12.2024 року № 1417 прийнятий в умовах дії воєнного стану, тобто особливого періоду, в порядку та у спосіб передбаченому чинними, на момент прийняття такого, положеннями законодавства України, відповідно до чого відповідачі мали право здійснити переміщення Позивача на нове місце служби з однієї військової частини до іншої без його згоди з метою доукомплектування Збройних Сил України, що обумовлено обставинами особливого періоду.

Поряд з цим, враховуючи встановлені вище обставини, суд зазначає, що Житомирським військовим інститутом імені С. П. Корольова, у відповідності до Інструкції №170 та Інструкції №280, після прийняття наказу від 14.12.2024 року № 1417 , яким позивача призначено на посаду начальника штабу - першим заступником командира батальйону мобільних вузлів зв'язку НОМЕР_1 окремого полку зв'язку Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », правомірно прийнято наказ від 31.12.2024 року № 389 про виключення зі списків особового складу з всіх видів забезпечення Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржувані позивачем накази від 14.12.2024 року № 1417 та 31.12.2024 року № 389 прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідачів щодо прийняття оскаржуваних наказів.

Стосовно позовних вимог про поновлення на посаді та нарахування різниці в грошовому забезпеченні за час проходження військової служби за нижчою посадою та тарифним розрядом, суд зазначає, що такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки під час розгляду даної справи відповідачами підтверджено правомірність оскаржуваних позивачем наказів.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ), Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова((просп. Миру, 22, корпус ЖВІ, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10004. РНОКПП/ЄДРПОУ:08183359) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та виплату різниці в заробітку за час виконання роботи відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева

26.12.25