Рішення від 26.12.2025 по справі 160/29668/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року Справа № 160/29668/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/29668/25 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

ОСОБА_1 , 14.10.2025 року в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 звернулися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у призначенні пенсії ОСОБА_2 , ОСОБА_3 по втраті годувальника - ОСОБА_4 , починаючи з 01 липня 2025 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_2 , ОСОБА_3 пенсії в разі втрати годувальника - ОСОБА_4 , починаючи з дня смерті останнього, а саме - з 12 червня 2025 року;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у обчисленні пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , виходячи із розміру грошового забезпечення їх померлого батька ОСОБА_4 , яке зазначено у довідці, виданій на виконання п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме - 8145 грн.;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (кожній окремо) пенсію в разі втрати годувальника - їх батька ОСОБА_4 , у розмірі 30 відсотків грошового забезпечення останнього (кожній окремо), з якого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, станом на 12 червня 2025 року, повинна була обчислена пенсія ОСОБА_4 , а також виплатити різницю між фактично отриманими ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та належними до сплати сумами пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум. Ухвалою суду від 20.10.2025 року позовну заяву було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.

Ухвалою суду від 03.11.2025 року звільнено ОСОБА_3 від сплати судового збору у справі №160/29668/25. Відкрито провадження в адміністративній справі №160/29668/25, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 03.11.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:

звернення позивача із заявою про призначення пенсії ОСОБА_2 , ОСОБА_3 по втраті годувальника - ОСОБА_4 , починаючи з 01 липня 2025 року;

- відомості/інформацію щодо такого призначення;

- відомості щодо обчислення пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , виходячи із розміру грошового забезпечення їх померлого батька ОСОБА_4 , яке зазначено у довідці, виданій на виконання п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме - 8145 грн.;

- листи/відмови Пенсійного органу;

-інформацію щодо підстав такої відмови та всі наявні докази щодо суті спору.

26.11.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву позивача.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 26.12.2025 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер.

Відповідно до вимог розділу IV Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач звернулась до відповідача із заявами про призначення пенсії в разі втрати годувальника.

Листами Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.10.2025 повідомлено ОСОБА_1 (вихідний № 0400-010202-8/185433), ОСОБА_5 (вихідний № 040-010202-8/185434), що з 01 липня 2025 призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно на неповнолітню дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 .

Пенсія призначена ОСОБА_2 , ОСОБА_3 кожній в розмірі 4722 грн., який обчислений із грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, яка надана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям», а саме:

Посадовий оклад 4090 грн.;

Оклад за військове звання 1340 грн.,

50% надбавка за вислугу років 2715,00 грн.;

Всього грошове забезпечення 8145 гривень.

Основний розмір пенсії 30% від грошового забезпечення складає 2443,50 гривень.

До основного розміру пенсії було донараховано доплату відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000 грн.

Відповідно до статті 37 Закону № 2262 пенсія в разі втрати годувальника не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На думку позивача, такі рішення Відповідача порушують вимоги Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 року (справа №160/10639/21), яке набрало законної сили 22.10.2021, зокрема:

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_4 з 01.04.2019 в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення, визначеного ІНФОРМАЦІЯ_3 в довідці від 22.02.2021 за № ФД106763;

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_4 за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки від 22.02.2021 за № ФД 106763 , наданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_4 з 05 березня 2019 року із врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Також, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду в:д 09.10.2023 (справа № 160/21631/23) по справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, яке набрало законної сили 22.11.2023 року, зокрема:

-визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_4 у встановленні та здійсненні щомісячної доплати до призначеної пенсії у розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України з Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_4 щомісячну доплату до призначеної пенсії у розмірі 2000 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з місяця припинення такої доплати.

Також, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року (справа № 160/12468/24):

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 від за № ФД106763 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 0Г02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.02.2024 за №ФД106763 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 р.р, за аналогічною посадою, виданих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від по справі №160/9849/23 та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.04.2025, яке набрало чинності 19.08.2025 (справа № 160/2174/25):

визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо обчислення в довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року №ФД 106763 додаткових видів грошового забезпечення та премії з використанням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1 762, 00 грн., а також посадового окладу, обчисленого із 17 тарифного розряду;

зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 4 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу (розрахованого за 20 тарифним розрядом) та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704, із зазначенням відомостей про надбавку за особливості проходження служби; надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень та премії, обчислених з посадового окладу (розрахованого за 20 тарифним розрядом), та окладу за військове звання, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1,14 до Постанови №704, для проведення перерахунку ОСОБА_4 .

Позивач вказує, що на день подання цього позову Відповідачем на підставі наданих ІНФОРМАЦІЯ_5 довідок на виконання рішення від 02.04.2025 щодо грошового забезпечення ОСОБА_4 , перерахунок призначеної йому пенсії не здійснений.

Що стосується дати, з якої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 повинна бути призначена пенсія в разі втрати годувальника, вказують про таке.

Пенсія в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , ОСОБА_3 повинна бути призначена: з дня смерті їх батька ОСОБА_4 , тобто з 12 червня 2025 року; кожній у розмірі 30% грошового забезпечення ОСОБА_4 , з якого станом на день його смерті повинна була обчислена пенсія.

ОСОБА_1 , змінено прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », що підтверджується свідоцтвом про зміну імені, виданим Центральним районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 31.07.2020 року.

ОСОБА_3 , змінено прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про зміну імені, виданим Чечелівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 08.09.2022 року.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що ОСОБА_4 перебував на обліку та отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом №2262, виплата якої припинена з 01.07.2025 у зв'язку зі смертю.

На виконання Постанови №103 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки від 24.03.2018 за №ФД106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_6 .

05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 р. №826/3858/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 05 березня 2019 р. залишене без змін, яким вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» пункти 1, 2 Постанови № 103 виключено.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 зобов'язано провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, на підставі довідки від 22.02.2021 за №ФД106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі №160/12468/24 зобов'язано провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.02.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, на підставі довідок від 23.02.2024 за № ФД106763, наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зобов'язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки тих осіб, відповідно до яких прийняте рішення.

Отже, для проведення Позивачам перерахунку пенсії з грошового забезпечення годувальника, визначеного станом на 05.03.2019, а також на 01.02.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, на підставі довідок наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 , немає законних підстав.

Пенсію в разі втрати годувальника на неповнолітню ОСОБА_9 №2262 призначено з 01.07.2025 (не раніше того дня, по який йому сплачено пенсію) в розмірі 30% з грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, наданій на виконання Постанови № 103.

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та від 21 лютого 2018 року за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ІНФОРМАЦІЯ_7 були надані довідки від 11.02.2008, від 29.05.2012 та від 24.03.2018 за №ФД106763, на підставі яких ОСОБА_4 були проведені відповідні перерахунки.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 22.02.2021 за №ФД 106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зазначеним рішенням суду не було зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі №160/12468/24 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідок від 23.02.2024 за №ФД106763, наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Отже, вказують, що дії відповідача щодо обчислення пенсії в разі втрати годувальника Позивачів є правомірними, такими, що відповідають вищенаведеним нормам чинного законодавства, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_3 не підлягають задоволенню

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_4 перебував на обліку та отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом №2262, виплата якої припинена з 01.07.2025 року у зв'язку зі смертю.

На виконання Постанови №103 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки від 24.03.2018 року за № ФД106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Рішенням Кіровського районного суду міста Дніпропетровська від 02 квітня 2013 року у справі №203/1392/13-ц стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_10 аліменти на утримання дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 33% від всіх видів доходу (заробітку), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 20 лютого 2013 року до досягнення дітьми повноліття.

Також, рішенням Кіровського районного суду міста Дніпропетровська від 24.11.2022 року у справі №203/1588/22 стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили та до досягнення дитиною - ОСОБА_2 повноліття.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 у справі №160/23/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_9 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 , станом на 05.03.2019, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_4 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_4 у розмірі 80% грошового забезпечення, на підставі від 22.02.2021 за №ФД106763, наданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.02.2021 за № ФД/106763.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі № 160/12468/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.02.2024 за № ФД 106763 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за аналогічною посадою, виданих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 по справі № 160/9849/23, та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно матеріалів справи, пенсію в разі втрати годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за померлого ОСОБА_4 відповідно до Закону №2262 призначено з 01.07.2025 року в розмірі 30% з грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, наданій на виконання Постанови № 103.

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та від 21 лютого 2018 року за № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ІНФОРМАЦІЯ_7 були надані довідки від 11.02.2008, від 29.05.2012 та від 24.03.2018 за №№ ФД 106763, на підставі яких ОСОБА_4 були проведені відповідні перерахунки.

Встановлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 22.02.2021 року за № ФД 106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі №160/12468/24 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідок від 23.02.2024 за №ФД 106763, наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач у позові вказує про те, що вказані рішення суду досі не виконані, тому вимушена звернутись до суду із цим позовом.

Враховуючи наведене, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.

ОСОБА_1 , змінено прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », що підтверджується свідоцтвом про зміну імені, виданим Центральним районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 31.07.2020 року.

ОСОБА_3 , змінено прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про зміну імені, виданим Чечелівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 08.09.2022 року.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, єЗакон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 29 вказаного закону пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом- якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Згідно з частинами 1,2статті 30 Закону№2262-ХІІ право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Приписами пункту "б" частини 1 статті 36 Закону №2262-ХІІ встановлено, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Відповідно до частини 4статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 (вихідний № 0400-010202-8/185433), ОСОБА_5 (вихідний № 040-010202-8/185434), що з 01 липня 2025 призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно на неповнолітню дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 .

Пенсія призначена ОСОБА_2 , ОСОБА_3 кожній в розмірі 4722 грн., який обчислений із грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, яка надана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям», а саме:

Посадовий оклад 4090 грн.;

Оклад за військове звання 1340 грн.;

50% надбавка за вислугу років 2715,00 грн.;

Всього грошове забезпечення 8145 гривень.

Основний розмір пенсії 30% від грошового забезпечення складає 2443, 50 гривень.

До основного розміру пенсії було донараховано доплату відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000 грн., що також не спростовують позивачі.

ОСОБА_4 перебував на обліку та отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом №2262, виплата якої припинена з 01.07.2025 року у зв'язку зі смертю.

На виконання Постанови №103 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки від 24.03.2018 року за №ФД106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 у справі №160/23/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_9 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 , станом на 05.03.2019, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_4 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_4 у розмірі 80% грошового забезпечення, на підставі від 22.02.2021 за №ФД106763, наданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.02.2021 за № ФД/106763.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі № 160/12468/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.02.2024 за № ФД 106763 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за аналогічною посадою, виданих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 по справі № 160/9849/23, та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно матеріалів справи, пенсію в разі втрати годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за померлого ОСОБА_4 відповідно до Закону №2262 призначено з 01.07.2025 року в розмірі 30% з грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, наданій на виконання Постанови № 103.

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та від 21 лютого 2018 року за № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ІНФОРМАЦІЯ_7 були надані довідки від 11.02.2008, від 29.05.2012 та від 24.03.2018 за №№ ФД 106763, на підставі яких ОСОБА_4 були проведені відповідні перерахунки.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №160/10639/21 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 22.02.2021 року за № ФД 106763, наданій ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі №160/12468/24 ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідок від 23.02.2024 за №ФД 106763, наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Отже, Пенсійним органом, в межах своїх повноважень вчинені дії щодо виконання вказаних рішень суду.

Позивач, в разі непогодження виконання вказаних рішень суду, має право звернутись в порядку положень ст. 383 КАС України (судовий контроль).

Доказів невиконання вказаних рішень позивач суду не надає.

При цьому встановлено, що пенсію в разі втрати годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за померлого ОСОБА_4 відповідно до Закону №2262 призначено з 01.07.2025 року в розмірі 30% з грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, наданій на виконання Постанови № 103.

При цьому, пенсія призначена і ОСОБА_2 , і ОСОБА_3 кожній в розмірі 4722 грн., який обчислений із грошового забезпечення померлого годувальника, яке зазначено у довідці, яка надана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям».

Слід вказати, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист (ч. 1 ст. 5 КАС України).

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в своєму Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Суд при розгляді справи виходить з того, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, невизнані або оспорювані права.

Вирішуючи спір по суті, суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, тобто встановити, чи є особа, за позовом якої (або в інтересах якої) порушено провадження у справі, належним позивачем.

Порушенням вважається такий стан суб?єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб?єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, або порушення права пов?язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

Таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи - позивача з боку відповідача, який стверджує про їх порушення.

При цьому, позивач самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту.

Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюється судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.

Враховуючи наведене вище, доказів у порушення прав позивачі суду не надано.

Отже, дії Відповідача щодо обчислення пенсії в разі втрати годувальника Позивачів є правомірними, такими, що відповідають вищенаведеним нормам чинного законодавства, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_3 не підлягають задоволенню.

Доказів на спростування наведеного позивачі суду не надали.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про залишення позовних вимог ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, без задоволення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач 1: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Позивач 2: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 26.12.2025 року.

Суддя В.В. Ільков