25 грудня 2025 рокуСправа №160/9172/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Медведєва Ліна Василівна, до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Медведєва Ліна Василівна, до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій позивач просить суд:
визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №047050028965 від 18.10.2024 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 1 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю у заявника необхідного пільгового стажу, та щодо не зарахування йому до пільгового стажу за Списком № 1 періоду з 09.09.1997 по 23.09.2024, що сумарно складає 26 років 09 місяців 28 днів, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи позивача за Списком № 1 період з 09.09.1997 по 23.09.2024 з моменту виникнення у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах на визначених у трудовій книжці позивача посадах, та нарахувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до поданої ним 11.10.2024 заяви про перерахування пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо врахування пільгового стажу та перерахунку пенсії, однак рішенням відповідача-2 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю документів для перерахунку. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, тому і звернувся з цим позовом до суду.
Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/9172/25 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.
Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Згідно з довідками про доставку електронного листа, позовна заява та ухвала про відкриття провадження у справі були доставлені до електронних кабінетів відповідача-1 та відповідача-2.
Відповідач-1 та відповідач-2 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися і не повідомили поважності причин його неподання, тому з огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду витребувано у відповідачів належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.
Матеріали пенсійної справи позивача були надані через систему «Електронний суд» відповідачем-1.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 (позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач) та з 05.09.2024 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
11.10.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №047050028965 від 18.10.2024 відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
У рішенні з-поміж іншого зазначено про таке.
Відмова в перерахунку пенсії «Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами» відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», гр. ОСОБА_1 .
Дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 11.10.2024.
Щодо врахування до пільгового стажу періодів роботи повідомляємо наступне:
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення/перерахунку пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених з абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення/перерахунок пенсії аз пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для визначення права на призначення/перерахунок пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, рекомендуємо ініціювати передачу необхідного пакету документів на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на перерахунок пенсії.
Висновок: відмовити гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю документів для перерахунку.
Позивач не погоджується з тим, що до його пільгового стажу не зараховано період роботи з 09.09.1997 по 23.09.2024, та, відповідно, не здійснено перерахунок його пенсії, тому і звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 вказаного Закону, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-ІV).
Згідно зі ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
12.08.1993 Кабінет Міністрів України своєю постановою №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637).
Так, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (розділ «Загальні положення» Порядку №637).
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п.20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Однак, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії, зокрема, на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 , копія якої надана до матеріалів справи, містить, з-поміж інших, такі записи про періоди роботи позивача (мовою трудової книжки):
Днепровский металлургический комбинат имени Ф.Е.Дзержинского
3) 09.09.1997 Принят в железопрокатный цех подручным вальцовщика стана горячей прокатки 4 разряда, горячий участок работ.
4) 22.09.1998 Переведен в конверторный цех слесарем-ремонтником по ремонту металлургического оборудования 5 разряда.
5) 01.08.2001 Переведен там же слесарем-монтажником 5 разряда.
6) Рабочее место атестовано. Пост. №992 от 29.12.06.
7) 12.11.2009 Переведен там же слесарем-ремонтником 6 разряда.
8) Відкрите акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського» з 23.05.2011 перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського»
9) Рабочее место атестовано по списку №1 РІІІ подр.2 поз. 3.2а-3.
10) 16.09.2013 В связи с совершенствованием структуры управления комбината переведен в ремонтно-сервисный центр цех ремонта металлургического оборудования участок технического обслуживания и ремонта механооборудования сталеплавильного производства слесарем-ремонтником 6 разряда.
11) Рабочее место атестовано по Списку №1 раздел ІІІ подраздел 2 позиция 3.2а-3, утвержденному постановлением КМУ от 16.01.03 г. №36.
12) Публічне акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського» з 25.01.2017 перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат»
13) Робоче місце атестоване за Списком №1 розділ ІІІ «Чорна металургія» підрозділ 6 «Загальні професії» працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва.
14) 02.09.2020 У зв'язку із внесенням змін до штатних розписів переведений в конвертерний цех дільниця технічного обслуговування та ремонту механоустаткування слюсарем-ремонтником 6 розряду.
15) Робоче місце атестоване за Списком №1 Розд.ІІІ «Чорна металургія» підр. 6 «Загальні професії» працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва.
16) 02.08.2021 Звільнений у зв'язку з переведенням за п. 5 ст. 36 КЗпП України до ПРАВТ «ДКХЗ».
Приватне акціонерне товариство «Дніпровський коксохімічний завод»
17) 03.08.2021 Прийнятий в конвертерний цех служба інжинірингу дільниця технічного обслуговування та ремонту механоустаткування слюсарем-ремонтником 6 розряду за переведенням з ПАТ «ДМК»
18) Робоче місце атестоване за Списком №1 розділ ІІІ підрозділ 6.
19) Приватне акціонерне товариство «Дніпровський коксохімічний завод» з 11.02.2022 перейменовано у Приватне акціонерне товариство «Камет-сталь».
20) Робоче місце атестоване за Списком №1 розділ ІІІ підр. 6.
21) 23.10.2024 Звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію ст. 38 КЗпП України.
Таким чином, трудовою книжкою позивача підтверджено те, що у період з 09.09.1997 по 23.09.2024 позивач працював на посадах, які були атестовані за Списком №1.
Крім цього, атестація робочих місць, на яких працював позивач, підтверджується наданими до матеріалів справи документами:
- постановою підприємства-роботодавця позивача № 813 від 20.10.1994 «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- додатком до постанови №813 від 20.10.1994 «Перелік робочих місць, робіт, професій та посад, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць по умовам праці: Список №1»;
- постановою підприємства-роботодавця позивача № 1269 від 25.12.2001 «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- додатком до постанови №1269 від 25.12.2001 «Перелік робочих місць, робіт, професій та посад, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення Список №1»;
- постановою підприємства-роботодавця позивача №992 від 29.12.2006 «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- додатком до постанови № 992 від 29.12.2006 «Перелік робочих місць, робіт, професій та посад, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1»;
- постановою підприємства-роботодавця позивача №658 від 26.12.2012 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці робітників конвертерного цеху»;
- додатком до постановимо 658 від 26.12.2012 «Перелікробочих місць конвертерного цеху, робітникам яких за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільги та компенсацію за роботу зі шкідливими (особо шкідливими) і тяжкими (особо тяжкими) умовами праці»;
- постановою підприємства-роботодавця позивача №87 від 28.02.2014 «Про атестацію робочих місць за умовами праці робітників цеху ремонту металургійного обладнання (ЦРМО) ремонтно-сервісного центру»;
- додатком до постанови № 87 від 28.02.2014 «Перелік робочих місць цеху ремонту-
металургійного обладнання ремонтно-сервісного центру, робітникам яких за результатами
атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільги та компенсацію за
роботу зі шкідливими (особо шкідливими) і тяжкими (особо тяжкими) умовами праці»;
- постановою підприємства-роботодавця позивача № 27 від 26.12.2017 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці працівників цеху ремонту металургійного устаткування (ЦРМУ) ремонтно-сервісного центру»;
- додатком до постанови № 27 від 26.12.2017 «Перелік робочих місць цеху ремонту
металургійного устаткування ремонтно-сервісного центру, працівникам яких за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено (не підтверджено) право на пільги та компенсацію за роботу із шкідливими (особо шкідливими) та важкими (особо важкими) умовами праці»;
- постановою підприємства-роботодавця позивача №21 від 31.08.2020 «Про атестацію робочих місць за умовами праці працівників конвертерного цеху»;
- додатком до постанови № 21 від 31.08.2020 «Перелік робочих місць конвертерного цеху, працівникам яких за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільги та компенсації за роботу із шкідливими (особо шкідливими) та важкими (особо важкими) умовами праці»;
- копією листа Головного державного експерта за умовами праці області з умов праці №064/175 від 12.10.99 «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- копією листа Головного державного експерта за умовами праці області з умов праці №14/1-261 від 27.12.2000 «Про використання санітарно-гігієнічних досліджень попередньої атестації робочих місць за умовами праці»;
- копією листа Головного державного експерта за умовами праці області з умов праці №003/07-1-406 від 29.11.2011 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці у створених нових структурних підрозділах».
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок №383).
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №442, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Таким чином, атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Водночас, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01 березня 2021 року у справі №376/1528/17.
З урахуванням викладеного, а також записів у трудовій книжці, якими підтверджено пільговий стаж роботи позивача, наказів про проведення атестації, підтверджено зайнятість позивача на посадах, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, у період з 09.09.1997 по 23.09.2024.
Посилання відповідача-2 в обґрунтування підстав відмови у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 спірних періодів роботи на відсутність документів для перерахунку, як зазначено у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №047050028965 від 18.10.2024, є безпідставними, оскільки матеріали справи містять докази про періоди роботи позивача за професіями, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідно до розрахунку стажу позивача (форма РС-право) цей період був зарахований відповідачем до страхового стажу позивача, однак до пільгового стажу за Списком №1 цей період не зарахований.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що період роботи позивача з 09.09.1997 по 23.09.2024 має бути зарахований до стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідно до частин 1, 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що оскаржуване у цій справі рішення, яким відмовлено у зарахуванні пільгових періодів роботи позивача, прийнято без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, відповідно, це рішення є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки суд установив, що права позивача були порушені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області рішенням, яке судом скасоване, суд дійшов висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати позивачу до стажу роботи за Списком №1 періоду роботи із 09.09.1997 по 23.09.2024.
При цьому, відповідно до ст.24 Закону №1058-ІV за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-ІV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається:
- працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV).
Таким чином, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у особи має бути не менше 25 років страхового стажу (для чоловіків), не менше 10 років стажу (для чоловіків) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (зайнятість повний робочий день), затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, та особа має досягти віку 50 років.
У позовній заяві позивач просить суд, зокрема, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до поданої ним 11.10.2024 заяви про перерахування пенсії.
Водночас, у цій справі суд установив, що позивач 24.09.2024 звернувся до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV, яка йому і була призначена.
У подальшому позивач звернувся до органів пенсійного фонду із заявою про врахування пільгового стажу роботи, та перерахунку, у зв'язку із цим призначеної пенсії.
Отже, позивач звернувся до органів пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності.
До матеріалів справи не надано доказів того, що позивач звертався до органів пенсійного фонду із заявою про призначення або переведення позивача на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, тому позовні вимоги про зобов'язання органів пенсійного фонду нарахувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до поданої ним 11.10.2024 заяви про перерахування пенсії, є передчасними, і такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, позовна заява у цій справі є такою, що підлягає задоволенню частково.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Борисенка Олександра, 7, м. Рівне, 33608, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №047050028965 від 18.10.2024 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи за Списком №1 період роботи із 09.09.1997 по 23.09.2024.
В іншій частині позовних вимог, у їх задоволенні відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Борисенка Олександра, 7, м. Рівне, 33608, код ЄДРПОУ 21084076).
Суддя Н.В. Кучугурна