Рішення від 26.12.2025 по справі 140/14867/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14867/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - ВЧ НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття відповідного наказу з питань нарахування додаткової винагороди у розмірі до 30000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими розпорядженнями командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та командира ВЧ НОМЕР_1 , а саме завдання у складі діючих військових груп (сил) Сил оборони держави ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період з 01.06.2023 по 21.09.2024, та зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову винагороду, передбачену наказом Міністерства внутрішніх справ України «Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 01.09.2023 №729 (далі - Наказ №729) за виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими розпорядженнями командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та командира ВЧ НОМЕР_1 , а саме завдання у складі діючих військових груп (сил) Сил оборони держави ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період з 01.06.2023 по 21.09.2024 у розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку за місяць, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 з 02.03.2022 по 21.09.2024 проходив військову службу по мобілізації та перебував на грошовому забезпеченні у ВЧ НОМЕР_1 .

Позивач стверджує, що в період з 01.06.2023 по 21.09.2024 додаткова винагорода у розмірі 30000 грн у розрахунку на місяць йому не виплачувалася, в той час як ОСОБА_1 мав право на її нарахування та виплату, оскільки брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, тобто виконував бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими розпорядженнями командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та командира ВЧ НОМЕР_1 , визначені пунктом 4 Наказу № 729, що підтверджується бойовими наказами (розпорядженнями) командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та командира ВЧ НОМЕР_1 або витягами, наказами, книгами, відомостями, листами, журналами, рапортами (донесеннями) командира підрозділу про участь кожного військовослужбовця у виконанні бойових завдань або спеціальних завдань, тощо, які знаходяться в розпорядженні командування ВЧ НОМЕР_1 . Проте, відповідач проявив бездіяльність щодо неприйняття наказу ВЧ НОМЕР_1 про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн, при цьому, як зазначалося самим командуванням ВЧ НОМЕР_1 , додаткова винагорода не виплачувалася через відсутність належного фінансування.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного наказу з питань нарахування додаткової винагороди у період з 01.06.2023 по 21.09.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 26).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях до відзиву (а. с. 29-31, 35-38) представник відповідача Туревич А.О. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні.

Вказує, що вимоги Наказу № 729 застосовуються з 01.06.2023, позивач у період з 01.06.2023 по 21.09.2024 отримував додаткову винагороду пропорційно виконанню завдань, передбачених вимогами Наказу № 729. Зокрема, у жовтні та листопаді 2023 року позивач отримав додаткову винагороду, оскільки залучався до заходів, передбачених підпунктом 1 пункту 4 Наказу № 729, а всі решта періодів за своєю посадою та функціональними обов'язками не залучався до виконання завдань, які передбачають отримання додаткової винагороди. Позивач під час проходження служби був залучений до охорони Волинської обласної військової адміністрації, яка не входить до важливих державних об'єктів.

В поданих до суду додаткових поясненнях (а. с. 42-44) позивач право на отримання додаткової винагороди обґрунтовує з покликанням на абзац одинадцятий підпункту 1 пункту 4 Наказу № 729 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Стверджує також, що в період з 01.06.2023 по 21.09.2024 проходив військову службу за мобілізацією у ВЧ НОМЕР_1 на посаді головного сержанта стрілецької роти (з охорони та оборони важливих державних об'єктів № 5, № 6) у пункті тимчасової дислокації, що знаходиться в Луцькому р-ні Волинської обл. Під час проходження служби залучався до охорони та оборони різного виду військових об'єктів, зокрема: пунктів тимчасової дислокації, мостів, МЗПУ, здійснював перевірки особового складу, які задіяні в охороні та обороні військових об'єктів. Крім того, наполягає, що одного лише факту, що позивач проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 , яка знаходиться у Волинській області, що межує з українсько-білоруськими ділянками державного кордону, згідно із пунктом 4 Наказу № 729 достатньо для виплати додаткової грошової винагороди.

Ухвалою суду від 18.12.2025 клопотання позивача про витребування доказів задоволено. Витребувано у відповідача ВЧ НОМЕР_1 : - довідку із зазначенням інформації про виконання ОСОБА_1 бойових (спеціальних) завдань, передбачених пунктом 4 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.09.2023 № 729, за період з 01.06.2023 по 21.09.2024; - копії документів, визначених пунктом 8 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.09.2023 № 729, які підтверджують участь ОСОБА_1 у виконанні бойових (спеціальних) завдань, визначених пунктом 4 вказаних Особливостей, за період з 01.06.2023 по 21.09.2024, в т. ч. за період жовтень, листопад 2023 року, за який виплачено додаткову винагороду в сумі 4000,00 грн та 9677,42 грн відповідно, а також докази виплати вказаної винагороди (а. с. 77-78).

24.12.2025, на виконання вказаної ухвали суду, представник відповідача подав додаткові пояснення, у яких зазначив, що за час проходження служби позивач не залучався до виконання заходів, передбачених вимогам Наказу № 729. Як наслідок, в ході проведення аналізу наказів командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) за вказаний у позовній заяві період позивач не брав участі у відповідних заходах. Позивач виконував функціональні обов'язки згідно із вимогами Закону України «Про Статут Внутрішньої служби Збройних Сил України», оскільки проходив службу на посаді головного сержанта одного з підрозділів ВЧ НОМЕР_1 . У жовтні та листопаді 2023 року позивач залучався до охорони та оборони Рівненської АЕС, що у м. Вараш Рівненської обл., за виконання зазначених завдань позивач отримав додаткову винагороду у сумі 4000,00 грн та 9677,42 грн пропорційно дня залучення до виконання завдань. Вказує також, що Волинська обл. не входить до категорій окремих територій, які визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону.

До додаткових пояснень на виконання ухвали суду від 18.12.2025 надані довідка ВЧ НОМЕР_1 про виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 в жовтні 2023 року в сумі 4000,00 грн та в листопаді 2023 року в сумі 9677,42 грн (а. с. 84), а також копія акту про відібрання на знищення і знищення справ, журналів служби документального забезпечення ВЧ НОМЕР_1 (а. с. 85).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 02.03.2022 по 21.09.2024 проходив військову службу по мобілізації та перебував на грошовому забезпеченні у ВЧ НОМЕР_1 , що підтверджується витягами з наказів командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.03.2022 № 49, від 21.09.2024 № 293 (а. с. 14-15), особовими картками на грошове забезпечення (а. с. 17-18).

Згідно із довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 03.01.2025 № 50/41/13-2 про обсяги додаткової винагороди згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова № 168), що були нараховані та виплачені військовослужбовцю ОСОБА_1 з 01.06.2023 по 21.09.2024, позивачу були виплачені кошти у таких розмірах: у вересні 2023 року (за період служби з 01.02.2023 по 31.05.2023) - 110096,77 грн, в жовтні 2023 року - 4000,00 грн, в листопаді 2023 року - 9677,42 грн (а. с. 34).

Спір у цій справі виник щодо виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168, Наказу № 729 за період з 01.06.2023 по 21.09.2024.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частиною шостою статті 21 Закону України «Про Національну гвардію України» від 13.03.2014 № 876-VII грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється в порядку та розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення резервістів Національної гвардії України визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 установлено, що: грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168 установити, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають:

порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункту 1 цієї постанови;

особливості виплати додаткової винагороди та винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) особам, зазначеним у пункті 1-1 цієї постанови, та додаткової винагороди особам, зазначеним у пунктів 1-2 цієї постанови, у тому числі в частині встановлення переліку бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Збройні Сили, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, Управління державної охорони, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну спеціальну службу транспорту;

порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги та одноразової винагороди.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 01.09.2023 № 729 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.09.2023 за № 1544/40600), який набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 01.06.2023, затверджені Особливості виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - Особливості № 729).

Пунктом 1 Особливостей № 729 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ці Особливості визначають процедуру здійснення виплати на період воєнного стану військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці) додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), порядок і умови виплати одноразової винагороди, встановлюють перелік бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Національну гвардію України.

За змістом абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Особливостей № 729 на період воєнного стану виплачуються: додаткова винагорода: у розмірі 30000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Відповідно до пункту 4 Особливостей № 729 до бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання яких передбачає виплату додаткової винагороди, зазначеної в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належать такі завдання, що виконуються військовослужбовцями:

1) включеними до складу діючих угрупувань військ (сил), які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників):

безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій:

з усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

з виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації та інструментального контролю захищеності об'єктів інформаційної діяльності;

поза районами ведення воєнних (бойових) дій:

у складі розгорнутих пунктів управління діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (оперативно-стратегічних угруповань військ, оперативних угруповань військ, оперативно-тактичних угруповань військ, угруповань військ) та штабів тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них), які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами (у тому числі зведеними), що залучені до виконання бойових (спеціальних) завдань у межах зон відповідальності діючих угруповань військ (сил), тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них);

з утримання у складі підрозділу визначених ротних (взводних) опорних пунктів у складі підрозділу;

з контрдиверсійної боротьби, посилення охорони державного кордону України, ведення дій, спрямованих на введення противника в оману, антитерористичних заходів у складі нарядів або призначених підрозділів за межами пунктів постійної дислокації військових частин;

з бойової служби на постах спостереження у складі військового наряду (або призначеного підрозділу);

з авіаперевезення особового складу, матеріальних засобів, аеромедичної евакуації;

з охорони та оборони військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), у складі внутрішньої варти, чергового підрозділу охорони та оборони, оперативно-чергової служби, патрульного наряду, що виконується в межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

із забезпечення безперебійного функціонування систем зв'язку, які застосовуються на пунктах управління (в оперативних штабах) для обміну та захисту інформацією в системі управління військами;

з бойової служби на блокпостах у складі військового наряду (або призначеного підрозділу), що виконується у межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

з протиповітряного прикриття важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), спеціальних вантажів та інших об'єктів, що підлягають протиповітряному прикриттю Національною гвардією України, у тому числі у складі мобільних (стаціонарних) вогневих груп;

з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів;

з охорони та оборони спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів, під час їх перевезення територією України;

із забезпечення громадської безпеки і порядку, у тому числі під час дотримання встановленої комендантської години, а також участі в забезпеченні проведення масових, профілактичних та пошукових заходів, інших заходів під час запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій;

з охорони та оборони важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, аеропортів (аеродромів) та інших об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря, а на іншій території України - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

2) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (бойових розпоряджень) командувачів (командирів (начальників)):

з перевезення військовополонених ворогів;

з охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом «Державний концерн «Укроборонпром»» Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 685-011, об'єктів, визначених пунктами 1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 року № 628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року № 1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника;

3) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави та наявності бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників) з гасіння (локалізації, ліквідації) пожеж, які виникли внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника, у складі пожежних підрозділів.

За приписами пункту 5 Особливостей № 729 військовослужбовцям строкової військової служби, які залучаються до виконання завдань, визначених пунктами 3, 4 цих Особливостей, виплачується додаткова винагорода відповідно в розмірах 100 000 та 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Згідно із підпунктом 2 пункту 8 Особливостей № 729 документами, які підтверджують участь військовослужбовців у виконанні бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених:

абзацом четвертим підпункту 1 пункту 4 цих Особливостей, є:

витяг з бойового наказу (бойового розпорядження) на виконання бойових (спеціальних) завдань;

витяг з донесення командувача (першого заступника командувача) Національної гвардії України про виконання бойових (спеціальних) завдань у підрозділах Національної гвардії України, які входять до складу розгорнутих оперативно-стратегічних угруповань військ держави;

копія службового завдання групи на виконання бойових (спеціальних) завдань;

копія посвідчення про відрядження військовослужбовця.

За приписами пунктів 12, 13 Особливостей № 729 виплата винагород, визначених пунктом 2 цих Особливостей, військовослужбовцям здійснюється на підставі наказів відповідно командувача Національної гвардії України, командирів (начальників) територіальних управлінь, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров'я, установ Національної гвардії України за місцем проходження військової служби, а їх командирам (начальникам) - на підставі наказів командирів (начальників) вищого рівня». Накази про виплату винагород, визначених пунктом 2 цих Особливостей, видаються щомісяця до 10 числа.

З матеріалів справи видно, що позивач у період з 01.06.2023 по 21.09.2024 отримував додаткову винагороду в жовтні 2023 року - 4000,00 грн, в листопаді 2023 року - 9677,42 грн, оскільки залучався до заходів, передбачених підпунктом 1 пункту 4 Особливостей № 729 (залучався до охорони та оборони Рівненської АЕС, що у м. Вараш Рівненської обл.). Як стверджує відповідач, в інші періоди проходження служби позивачу не виплачувалася додаткова винагорода, позаяк позивач не залучався до виконання заходів, передбачених вимогами Особливостей № 729, та виконував повсякденні функціональні обов'язки, як і весь особовий склад ВЧ НОМЕР_1 (в т. ч. був залучений до охорони Волинської обласної військової адміністрації, що не є важливим державним об'єктом).

В додаткових поясненнях позивач право на отримання додаткової винагороди обґрунтовує з покликанням на абзац одинадцятий підпункту 1 пункту 4 Особливостей № 729, відповідно до якого до бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання яких передбачає виплату додаткової винагороди, зазначеної в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належать такі завдання, що виконуються військовослужбовцями: включеними до складу діючих угрупувань військ (сил), які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників): з охорони та оборони військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), у складі внутрішньої варти, чергового підрозділу охорони та оборони, оперативно-чергової служби, патрульного наряду, що виконується в межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення.

Водночас, виплата додаткової винагороди відповідно до абзацу одинадцятого підпункту 1 пункту 4 Особливостей № 729 здійснюється на підставі документів, визначених підпунктом 2 пункту 8 Особливостей № 729 (а саме: витяг з бойового наказу (бойового розпорядження) на виконання бойових (спеціальних) завдань; витяг з донесення командувача (першого заступника командувача) Національної гвардії України про виконання бойових (спеціальних) завдань у підрозділах Національної гвардії України, які входять до складу розгорнутих оперативно-стратегічних угруповань військ держави; копія службового завдання групи на виконання бойових (спеціальних) завдань; копія посвідчення про відрядження військовослужбовця).

Ухвалою суду від 18.12.2025 було витребувано у відповідача ВЧ НОМЕР_1 , зокрема, копії документів, визначених пунктом 8 Особливостей № 729, які підтверджують участь ОСОБА_1 у виконанні бойових (спеціальних) завдань, визначених пунктом 4 вказаних Особливостей, за період з 01.06.2023 по 21.09.2024 (а. с. 77-78).

ВЧ НОМЕР_1 повідомила, що позивач не залучався до виконання заходів, передбачених вимогами Наказу № 729, крім періоду жовтня та листопада 2023 року (був залучений до оборони та охорони Рівненської АЕС) (а. с. 81).

Суд враховує, що позивач не конкретизував, які саме передбачені Особливостями № 729 бойові (спеціальні) завдання він здійснював, за виконання яких йому не була виплачена додаткова винагорода у розмірі 30000 грн, та не надав належних та допустимих доказів, які підтверджують виконання таких бойових завдань. Подані позивачем документи несення служби за окремі періоди березня-квітня 2024 року (а. с. 57-66) суд до уваги не бере, оскільки такі документи в розумінні Особливостей № 729 не підтверджують право на отримання додаткової винагороди.

Суд також відхиляє доводи позивача про те, що одного лише факту проходження військової служби у ВЧ НОМЕР_1 , яка знаходиться у Волинській області, що межує з українсько-білоруськими ділянками державного кордону, згідно із пунктом 4 Наказу № 729 є достатньо для виплати додаткової грошової винагороди, оскільки таке тлумачення Особливостей № 729 є помилковим, а у матеріалах справи відсутні передбачені Особливостями № 729 документи, які підтверджують виконання позивачем бойових завдань з бойової служби на блокпостах у складі військового наряду (або призначеного підрозділу), що виконується у межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону.

Таким чином, суд дійшов висновку, що правові та фактичні підстави для виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168, Наказу № 729 за період з 01.06.2023 по 21.09.2024 (крім періоду жовтня та листопада 2023 року, у якому позивачу була виплачена додаткова винагорода в розмірі 4000,00 грн та 9677,42 грн відповідно) відсутні.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, оскільки суд дійшов висновку про те, що під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача про порушення його права на отримання додаткової винагороди за період з 01.06.2023 по 21.09.2024, оскаржувані у цій справі дії відповідача щодо виплати позивачу додаткової винагороди за вказаний період є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, тому у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх