Справа № 758/13506/24
Категорія 55
26 грудня 2025 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С.,
за участю секретаря судового засідання - Омельченко К. С.,
розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
Київський міський центр зайнятості (далі - Центр) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Зазначав, що 18.06.2022 для отримання статусу безробітного та призначення виплати по безробіттю ОСОБА_1 подала до Подільської районної філії Центру заяву про надання статусу безробітної.
Відповідно до наказу Подільської районної філії Центру № НТ180927 від 24.05.2022 ОСОБА_1 був наданий статус безробітної з 18.05.2022.
Згідно з наказом Подільської районної філії Центру № НТ 220524 від 24.05.2022, відповідно до ч. 1 ст. 43, ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу було призначено допомогу по безробіттю.
Позивачем, здійснено обмін інформацією з Пенсійним фондом України в результаті якого виявлено, що ОСОБА_1 , у період перебування на обліку,як безробітна, перебувала в трудових відносинах з КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) з 01.07.2022.
У зв'язку з встановленням факту подання зареєстрованим безробітним недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, відповідно до наказу Подільської районної філії Центру № НТ230117 від 17.01.2023 припинено реєстрацію відповідачки як безробітної та припинено виплату допомоги по безробіттю з 17.01.2023.
16.01.2023 Центром складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 71, згідно якого встановлено, що за результатами обміну інформацією з Пенсійним фондом України виявлені трудові відносини в липні 2022 року ОСОБА_1 з КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) у період перебування її на обліку, як безробітна.
Згідно з довідкою-розрахунком № 39 від 18.01.2023 розмір нарахованого та виплаченого відповідачці матеріального забезпечення за період з 01.07.2022 по 27.11.2022 складає 4 900 грн.
Відповідно до наказу Подільської районної філії Центру № 230118 від 17.01.2023 було прийнято рішення про припинення реєстрації ОСОБА_1 як безробітної та повернення нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення.
02.09.2021 відповідачу було направлено лист - повідомлення про необхідність повернення незаконно отриманих коштів, вимоги якого виконані не були.
Посилаючись на вищевказане, позивач просив стягнути з відповідача на його користь суму у розмірі 4 900 грн. та судовий збір у розмірі 3 028 грн.
Відповідно до ухвали судді Подільського районного суду м. Києва від 25.11.2024 було відкрито провадження у цивільній справі за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази в справі в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом установлено, що заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 подано до Подільської районної філії Центру 18.05.2022.
Відповідно до вказаної заяви ОСОБА_1 зазначила, що через відстутність роботи вона не має заробітку або інших, передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Ознайомлена з правами та обовязками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів.
Відповідно до наказу Подільської районної філії Центру № НТ180927 від 24.05.2022 ОСОБА_1 був наданий статус безробітної з 18.05.2022.
Згідно з наказом Подільської районної філії Центру № НТ 220524 від 24.05.2022, відповідно до ч. 1 ст. 43, ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ОСОБА_1 було призначено допомогу по безробіттю.
Згідно з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 71 встановлено, що за результатами обміну інформацією з Пенсійним фондом України виявлені трудові відносини в липні 2022 року ОСОБА_1 з КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) у період перебування її на обліку, як безробітна.
Відповідно до листа директора КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) Мішиєва В. Від 19.12.2022 ОСОБА_1 працювала в КНП «Психіатрія» на посаді машиніста з прання та ремонту спецодягу з 01.07.2022 по 25.07.2022.
Вказані обставини підтверджуються також наказом про прийняття на роботу КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) № 560к від 30.06.2022 відповідно до якого прийнято ОСОБА_1 на посаду машиніста з прання та ремонту спецодягу, за строковим трудовим договором, по замісництву за ОСОБА_2 , яка знаходиться у соціальній відпустці по вагітності та пологам по 11.07.2022.
Відповідно до наказу Подільської районної філії Центру № 230118 від 17.01.2023 було прийнято рішення про припинення реєстрації ОСОБА_1 як безробітної та повернення нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення.
Згідно з довідкою-розрахунком № 39 від 18.01.2023 розмір нарахованого та виплаченого відповідачці матеріального забезпечення за період з 01.07.2022 по 27.11.2022 складає 4 900 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 36 Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
За приписами ч. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. п. 2 п. 1 Розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 624 від 06.04.2020 (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 792 від 19.09.2018.
Як установлено судом, згідно з наказом про прийняття на роботу КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) № 560к від 30.06.2022 прийнято ОСОБА_1 з 01.07.2022 на посаду машиніста з прання та ремонту спецодягу, за строковим трудовим договором, по замісництву за ОСОБА_2, яка знаходиться у соціальній відпустці по вагітності та пологам по 11.07.2022.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 , під час перебування на обліку у якості безробітної, не повідомила Центр про те, що з 01.07.2022 була прийнята на посаду машиніста з прання та ремонту спецодягу в КНП «Психіатрія» Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), чим порушила положення п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України, абз. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», своєчасно не подавала відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача суму надмірно виплачених коштів по безробіттю у розмірі 4 900 грн.
Ураховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати понесені позивачем у вигляді судового збору у розмірі 3 028грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 31, 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 223, 229, 263-265, 268 ЦПК України,
Позов Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 03491091) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості надмірно виплачені кошти по безробіттю в розмірі 4 900 (чотири тисячі дев'ятсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення - 26.12.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. С. Захарчук