Ухвала від 11.12.2025 по справі 755/22341/25

Справа №:755/22341/25

Провадження №: 1-кс/755/4360/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.08.2023 року за № 72023101300000004 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212 КК України,

ВСТАНОВИВ

Прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за іншим місцем знаходженням, з можливістю здійснення їх вилучення (виїмки), а саме документів щодо походження пального, в загальному обсязі 51 865 561,43 літрів, відображеного уповноваженими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, станом на 01.07.2019 року, в тому числі, але не виключно: договори (угоди, контракти), додатки до них, специфікації, додаткові угоди, митні декларації, рахунки фактури, видаткові накладні, платіжні документи, платіжні доручення, рахунки на оплату, вантажно-супровідні документи, товарно-транспортні накладні, акцизні накладні, документи підтверджуючі походження, якість продукції, документи по переміщенню (надходженню, видачі, використанню) придбаної продукції, картки складського обліку, документи, щодо передачі продукції матеріально-відповідальним особам, тощо; платіжних доручень, банківських виписок, які підтверджують розрахунки з постачальниками та покупцями відповідного підакцизного товару; дійсних станом на 01.07.2019 року ліцензій про право на зберігання пального, оптову та/або роздрібну торгівлю ним; документів, що підтверджують право власності або право користування земельними ділянками, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельні ділянки, на яких розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що використовувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 01.07.2019 року; актів вводу в експлуатацію об'єктів або актів готовності об'єктів до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що використовувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 01.07.2019 року; договорів відповідального зберігання нафтопродуктів (пального), діючих станом на 01.07.2019 року, з додатками до них, додатковими угодами, актами прийому-передачі, товарно-транспортними накладними.

Клопотання мотивовано тим, що детективами Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023101300000004 від 10.08.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що представниками компаній, які входять до групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » налагоджено незаконне виробництво та реалізацію підакцизних товарів (бензини моторні, паливо моторне альтернативне, дизельне пальне та скраплений газ) на підконтрольних нафтобазах та міні-НПЗ.

Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРПСЕ).

На виконання п. 23 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та відповідно до Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 19.06.2019 року № 262, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_8 09.07.2019 року за № 753/33724 для розподілу обсягів залишків пального, що обліковуються у платників податку в СЕАРПСЕ, між акцизними складами/ акцизними складами пересувними, де такі обсяги залишків пального знаходяться фактично станом на 01.07.2019 року платники податку у яких станом на 16.07.2019 року у СЕАРПСЕ обліковуються обсяги залишків пального, зобов'язанні скласти акцизні накладні в двох примірниках на такі обсяги пального, перший примірник зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з 16 до 20 липня 2019 року (включно), із зазначенням в акцизних накладних акцизних складів / акцизних складів пересувних, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 01.07.2019 року, та розпорядників таких акцизних складів / акцизних складів пересувних шляхом заповнення обов'язкових реквізитів акцизної накладної, передбачених підпунктами "'г", "ґ", "з" та "и" пункту 231.1 статті 231 цього Кодексу.

Відповідно інформації, наведеної в базі даних ЄРАН-2019, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » згідно акцизних накладних за напрямом використання «3 - розподіл обсягу залишків пального станом на 01 липня 2019 року між акцизними складами/ пересувними акцизними складами, де такі обсяги фактично знаходилися) станом на 01.07.2019 року прийнято пальне в загальному обсязі 51 865 561,43 літрів.

В той же час, з 01.07.2019 року запроваджено оновлену систему контролю за обігом пального та спирту етилового (Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового - СЕАРПСЕ). Починаючи з вказаної дати, суб'єкти господарювання на ринку пального зобов'язані скласти акцизні накладні із зазначенням зберігачів пального (нафтобази) або автомобілів (бензовозів) де фактично перебуває пальне станом на 01.07.2019 року.

Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », використовуючи 2 підконтрольні нафтобази, шляхом складення відповідних акцизних накладних та їх відображення в СЕАРПСЕ, підтвердило наявність на останніх пального станом на 01.07.2019 року в загальному об'ємі 51 685 тис. літрів, при цьому резервуарний парк даних нафтобаз складав 15 611 тис. літрів.

Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не мало фізичних можливостей зберігати пальне в розрізі кодів УКТЗЕД, з урахуванням фізичних можливостей резервуарного парку.

Вищевказані дії службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме подання органам податкового контролю завідомо недостовірних даних щодо обсягів отриманого пального на акцизні склади з уніфікованим номером 1006771 ( АДРЕСА_2 ) та 1006769 ( АДРЕСА_2 ), призвели до неправомірного формування лімітів обсягів пального в СЕАРПСЕ без сплати акцизного податку за липень 2019 року в загальній сумі 55 769 336 грн., чим порушено п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, п. 216.1 ст. 216, п.п. 222.1.1 п. 222.1 ст. 222, п. 223.1 ст. 223, п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету України грошових коштів.

Крім того, посадові особи групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_2 » використовують виробничі потужності так званих міні-НПЗ в м. Гадяч, Полтавської області які займаються переробкою нафти і газового конденсату на нафтові фракції (легкі, середні та важкі дистиляти, розчинники, суміші вуглеводневі, сольвенти, абсорбенти, та інші), на які ними розробляються технічні умови та технологічні регламенти (здебільшого група товарів УКТ ЗЕД 2709), що дає їм змогу ухилятись від сплати акцизного податку, не отримувати в органах ІНФОРМАЦІЯ_9 на виготовлення пального і не реєструвати своє виробництво як акцизний склад.

В подальшому, продукція вироблена на незаконних виробничих потужностях вказаного міні-НПЗ реалізується на нафтобази як компонент (сировина) для виготовлення начебто товарного пального, яке не відповідає чинним в Україні нормативам щодо якості пального.

В свою чергу, з підконтрольних нафтобаз, на які здійснюються поставки «прямогонних» нафтопродуктів, з метою збільшення об'ємів пального та зниження його вартості, змішують їх з заводськими нафтопродуктами без відображення в податковій та бухгалтерській звітності, виробляють з них товарне пальне шляхом додавання до них спирту (біоетанолу, метанолу) та різного роду паливних присадок (диприсаторних, октанопідвищуючих, детонаційних, миючих, змащувальних та ін.).

Таким чином, посадовими особами вказаних підприємств здійснюється ухилення від сплати акцизного податку з виготовлення пального шляхом маніпулювання податковим кредитом та податковими зобов'язаннями, що містить ознаки складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204 тач. 3 ст. 212 КПК України.

На даний час стороною обвинувачення в порядку ст. 91 КПК України здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

З урахуванням вищенаведеного, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні: документів щодо походження пального, в загальному обсязі 51 865 561,43 літрів, відображеного уповноваженими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, станом на 01.07.2019 року, в тому числі, але не виключно: договори (угоди, контракти), додатки до них, специфікації, додаткові угоди, митні декларації, рахунки фактури, видаткові накладні, платіжні документи, платіжні доручення, рахунки на оплату, вантажно-супровідні документи, товарно-транспортні накладні, акцизні накладні, документи підтверджуючі походження, якість продукції, документи по переміщенню (надходженню, видачі, використанню) придбаної продукції, картки складського обліку, документи, щодо передачі продукції матеріально-відповідальним особам, тощо; платіжних доручень, банківських виписок, які підтверджують розрахунки з постачальниками та покупцями відповідного підакцизного товару; дійсних станом на 01.07.2019 року ліцензій про право на зберігання пального, оптову та/або роздрібну торгівлю ним; документів, що підтверджують право власності або право користування земельними ділянками, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельні ділянки, на яких розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що використовувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 01.07.2019 року; актів вводу в експлуатацію об'єктів або актів готовності об'єктів до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що використовувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 01.07.2019 року; договорів відповідального зберігання нафтопродуктів (пального), діючих станом на 01.07.2019 року, з додатками до них, додатковими угодами, актами прийому-передачі, товарно-транспортними накладними.

В той же час, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надано необхідних органу досудового розслідування відомостей у відповідь на отриманий у порядку, встановленому ст. 93 КПК України.

Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування, документування та здобуття доказів кримінально-протиправної діяльності, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до вище перелічених документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Отримання доступу до вказаних речей та документів надасть органу досудового розслідування можливість отримати докази на підтвердження наявності або ж відсутності обставин, які підлягають доказуванню, зокрема щодо події кримінального правопорушення та винуватості тих чи інших осіб у його вчиненні, а також отримання інших відомостей, необхідних швидкого, повного та неупередженого розслідування вказаного провадження.

Окрім цього, вилучення вище зазначених речей та документів надасть можливість отримати важливі речові докази, мати постійний доступ до них з метою використання їх під час доказування, а також унеможливлення їх зміни, або знищення у зв'язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації, чи з інших причин.

Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Одержати в інший спосіб, без рішення суду, тимчасовий доступ до відповідних документів, та, як результат встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження, - неможливо, оскільки вони містяться лише у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за іншим місцем знаходженням.

Враховуючи обставини вчинення розслідуваного кримінального правопорушення та наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або пошкодження необхідних слідству відомостей, які можуть бути використані в суді як докази, розгляд указаного клопотання необхідно проводити без виклику представників володільця документів.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані речі та документи самі по собі або в сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, у органу досудового розслідування виникла необхідність у здійснені тимчасового доступу до речей і документів.

Старший детектив відділу детективів Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ ОСОБА_4 , який входить до складу слідчої групи (групи детективів) у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України судове засідання проводиться без виклику представника у володінні якого знаходяться речі і документи, з наведених прокурором підстав.

Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 162 КПК України, речі і документи, до яких просить дозволити доступ детектив, є речами і документами, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

На думку слідчого судді, зазначені детективом дані доводять можливість використання як доказу інформації, яка знаходиться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Під час розгляду клопотання, детективом доведено неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих доказів.

Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація знаходиться саме у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також, така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ відомостей, що містяться у ній та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та його задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 159, 162-165, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати дозвіл прокурорам відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , а також детективам Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні №72023101300000004 від 10.08.2023 року, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , тимчасового доступу до документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за іншим місцем знаходженням, з можливістю здійснення їх вилучення (виїмки), а саме: документів щодо походження пального, в загальному обсязі 51 865 561,43 літрів, відображеного уповноваженими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, станом на 01.07.2019 року, в тому числі, але не виключно: договори (угоди, контракти), додатки до них, специфікації, додаткові угоди, митні декларації, рахунки фактури, видаткові накладні, платіжні документи, платіжні доручення, рахунки на оплату, вантажно-супровідні документи, товарно-транспортні накладні, акцизні накладні, документи підтверджуючі походження, якість продукції, документи по переміщенню (надходженню, видачі, використанню) придбаної продукції, картки складського обліку, документи, щодо передачі продукції матеріально-відповідальним особам, тощо; платіжних доручень, банківських виписок, які підтверджують розрахунки з постачальниками та покупцями відповідного підакцизного товару; дійсних станом на 01.07.2019 року ліцензій про право на зберігання пального, оптову та/або роздрібну торгівлю ним; документів, що підтверджують право власності або право користування земельними ділянками, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельні ділянки, на яких розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що використовувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 01.07.2019 року; актів вводу в експлуатацію об'єктів або актів готовності об'єктів до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що використовувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 01.07.2019 року; договорів відповідального зберігання нафтопродуктів (пального), діючих станом на 01.07.2019 року, з додатками до них, додатковими угодами, актами прийому-передачі, товарно-транспортними накладними.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.

Слідчий суддя: