Справа № 755/20409/25
Провадження №: 3/755/6671/25
"08" грудня 2025 р. місто Київ
Суддя Дніпровського районного суду міста Києва Вовк О.І., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженки росії, Грозний, громадянки України, працюючої у ТОВ «Буллєт» заступником директора з тендерних продажів, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), -
за участю осіб, які беруть участь у провадженні
у справі про адміністративне правопорушення:
особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
прокурора Куций С.В.
постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 16 жовтня 2025 року справу про адміністративне правопорушення №755/20409/25 (провадження №3/755/6671/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП та справу про адміністративне правопорушення №755/20411/25 (провадження №3/755/6673/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно №755/20409/25 (провадження №3/755/6671/25).
Як вбачається з даних, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення №920 від 09 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 05 травня 2023 року припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 31 березня 2024 року о 15:07 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 05 травня 2023 року по 01 квітня 2024 року (при звільненні) (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Так, наказом Фонду державного майна України №109к від 13 лютого 2023 року «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України з 14 лютого 2023 року зі збереженням 8 рангу державного службовця.
ОСОБА_1 09 лютого 2023 року з проставленням особистого підпису ознайомлена з інформацією про спеціальні вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Також 02 січня 2024 року на особистий телефон ( НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 було відправлено нагадування про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за допомогою застосунку (месенджеру) для смартфонів «Telegram».
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Наказом Фонду державного майна України № 328к від 03 травня 2023 року «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, звільнено з 05 травня 2023 року за угодою сторін.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Абзацом 1 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23 липня 2021 року №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини другої розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08 листопада 2023 року №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Абзацом 1 частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом У країни «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, з 12 жовтня 2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 05 травня 2023 року по 01 квітня 2024 становить не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала Декларацію (ідентифікатор документа - 942d28d8-74ba-402e-816c-e34b500622da), лише 31 березня 2024 року о 15:07, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняла ОСОБА_1 за період з 11 жовтня 2023 року по 01 квітня 2024, остання вперше виконала вхід до Реєстру та вчинила дії щодо створення Декларації (ідентифікатор документа - 942d28d8-74ba-402e-816c-e34b500622da) натиснувши кнопку «Нова декларація на основі цієї» лише 31 березня 2024 року о 14:56. Дата реєстрації у Реєстрі - 31 січня 2024 року.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій лержави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема, перевірки строку дії електронного цифрового підпису, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, необхідної для заповнення декларації, тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларацій до 31 січня 2024 року включно.
Так, у ОСОБА_1 у період з 12 жовтня 2023 року (день набрання чинності Законом України № 3384-ІХ) до 31 січня 2024 року включно було 117 календарних днів для з'ясування строків подання, внесення до щорічної декларації, особи повноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вказаної декларації, однак остання цим не скористалася.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 05 травня 2023 року припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 31 березня 2024 року о 15:07 несвоєчасно, без поважних причин подала Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мала можливість подати Декларацію, шляхом заповнення едектронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Відповідно до наданих ОСОБА_1 пояснень, остання подала вказану декларацію за місцем свого проживання. Таким чином, місцем вчинення правопорушення є адреса місця подання Декларації, а саме: АДРЕСА_2 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання нею Декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 31 березня 2024 року.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП слід вважати дату складення протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, тобто момент коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення та оформлено такий висновок у вигляді протоколу.
Крім того, як вбачається з даних, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення №921 від 09 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 05 травня 2023 року припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 09 квітня 2024 року о 16:24 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Так, наказом Фонду державного майна України №109к від 13 лютого 2023 року «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України з 14 лютого 2023 року зі збереженням 8 рангу державного службовця.
ОСОБА_1 09 лютого 2023 року з проставленням особистого підпису ознайомлена з інформацією про спеціальні вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Також 02 січня 2024 року на особистий телефон ( НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 було відправлено нагадування про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за допомогою застосунку (месенджеру) для смартфонів «Telegram».
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Наказом Фонду державного майна України № 328к від 03 травня 2023 року «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, звільнено з 05 травня 2023 року за угодою сторін.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Абзацом 2 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23 липня 2021 року №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини другої розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08 листопада 2023 року №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Таким чином, з 12 жовтня 2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється в порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Отже, ОСОБА_1 , припинивши 05 травня 2023 року діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, подати в установленому абзацом другим частиною другою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку Декларацію, шляхом особистого заповнення електронної форми на веб- сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала Декларацію -ідентифікатор документа - aa29c94b-7b08-4c22-bbf2-28741a70bcd2), лише 09 квітня 2024 року о 16:24, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняла ОСОБА_1 за період з 01 січня 2024 року по 10 квітня 2024 року, остання вперше виконала вхід до Реєстру та вчинила дії щодо створення Декларації (ідентифікатор документа - aa29c94b-7b08-4c22-bbf2-28741a70bcd2) натиснувши кнопку «Нова декларація на основі цієї» лише 09 квітня 2024 року о 15:55. Дата реєстрації у Реєстрі - 31 січня 2024 року.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема, перевірки строку дії електронного цифрового підпису, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, необхідної для заповнення декларації, тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларацій до 31 березня 2024 року включно.
Так, у ОСОБА_1 у період з 01 січня 2024 року до 31 березня 2024 року включно був 91 календарний день для з'ясування строків подання, внесення до Декларації достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вказаної декларації, однак остання цим не скористалася.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 05 травня 2023 року припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 09 квітня 2024 року о 16:24 несвоєчасно, без поважних причин подала Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мала можливість подати Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці.
Відповідно до наданих ОСОБА_1 пояснень, остання подала вказану декларацію за місцем свого проживання. Таким чином, місцем вчинення правопорушення є адреса місця подання Декларації; а саме: АДРЕСА_2 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання нею Декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 09 квітня 2024 року.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП слід вважати дату складення протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, тобто момент коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення та оформлено такий висновок у вигляді протоколу.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала, вищенаведені обставини підтвердила, надала письмові та усні пояснення в яких зазначає, що 5 травня 2025 року вона звільнилася з посади головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України. Відповідно до вимог Закону України “Про запобігання корупції». Зобов'язана була подати річну декларацію та декларацію після звільнення. Однак, дві декларації були подані нею із запізненням, а саме 31 березня 2024 року та 09 квітня 2024 року. При цьому, просила визнати причину прострочення поважною, оскільки весь установлений законом термін для подання декларацій вона перебувала на лікуванні у зв'язку з важким станом здоров'я. У період з 05 січня 2024 року по 31 березня 2025 року вона перебувала на лікарняному у зв'язку з важким трьохкісточковим переломом лівої гомілки зі зміщенням. Було проведено хірургічну операцію з встановленням титанового скріплення для зрощення кісток. Цей стан супроводжувався сильним болем, обмеженням рухомості та вимагав постійного відновлювального лікування та реабілітації. Стан здоров'я у зазначений період об'єктивно унеможливлював можливість своєчасно подати декларації. Крім того, долучила докази на підтвердження перебування на лікарняному.
Прокурор Куций С.В. в судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративні правопорушення, надав письмовий висновок, в якому зазначив обставини вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень та просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП та застосувати штраф у розмірі 850 гривень. Крім того, послався на лист №701/0/158-21 від 21 вересня 2021 року в якому Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду висловив свою позицію щодо дати виявлення правопорушення.
Суд дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, у відповідності до положень статті 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, дійшов наступного.
Згідно зі статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 1 Закон № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 45 Закону № 1700-VІІ особи, зазначені у пункті першому підпунктах «а», «в» - «г» пункту другого частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з частиною другою статті 45 Закону № 1700-VІІ особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 за №959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто; суб'єктом декларування на вебсайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Статтею 46 Закону №1700-VІІ встановлено, які відомості необхідно зазначати у декларації і така інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справ про адміністративні правопорушення, наказом Фонду державного майна України №109к від 13 лютого 2023 року «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України з 14 лютого 2023 року зі збереженням 8 рангу державного службовця.
ОСОБА_1 09 лютого 2023 року з проставленням особистого підпису ознайомлена з інформацією про спеціальні вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Також, 02 січня 2024 року на особистий телефон (067-696-6125) ОСОБА_1 було направлено нагадування про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за допомогою застосунку (месенджеру) «Telegram».
Наказом Фонду державного майна України №328к від 03 травня 2023 року «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, звільнено з 05 травня 2023 року.
Отже, ОСОБА_1 , будучи звільненою 05 травня 2023 року з посади головного спеціаліста відділу державних підприємств добувної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами, мала подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями з 01 січня 2023 року по 05 травня 2023 року, не пізніше 31 січня 2024 року. При цьому, ОСОБА_1 31 березня 2024 року о 15-07 несвоєчасно, без поважних причин подала Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Також, ОСОБА_1 , припинивши 05 травня 2023 року діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, подати в установленому абзацом другим частиною другою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку Декларацію, шляхом особистого заповнення електронної форми на вебсайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру. При цьому, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 05 травня 2023 року припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 04 квітня 2024 року 16:24 несвоєчасно, без поважних причин подала Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Заслухавши пояснення прокурора, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, суд доходить висновку, що винність ОСОБА_1 , крім визнання вини, повністю підтверджується, наданими суду матеріалами справи про адміністративні правопорушення, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення №921 від 09 жовтня 2025 року, №920 від 09 жовтня 2025 року; скриншотами поданих ОСОБА_1 декларацій; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ; поясненнями ОСОБА_1 від 25 вересня 2025 року; копіями наказу Фонду Державного майна України №328 к від 03 травня 2024 року про звільнення ОСОБА_1 ; копіями наказу Фонда Державного майна України №109к від 13 лютого 2023 року про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціалісту відділу державних підприємств добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами з 14 лютого 2023 року; копією протоколу про доведення інформації (документів) до відома ОСОБА_1 від 05 січня 2024 року
При цьому, обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, з урахуванням наявних у справі належних доказів, судом не встановлено та ОСОБА_1 не надано.
За таких обставин, враховуючи вище викладене, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Разом з тим, слід зазначити, що 09 жовтня 2025 року старшим оперуповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Головань В.М., стосовно ОСОБА_1 складено протоколи за №920 та №921 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за частиною першою статті 172-6 КУпАП. У даних протоколах зазначено, що датами вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією є 31 березня 2024 року та 09 квітня 2024 року.
При цьому, для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.
Моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією. Факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб'єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.
Тобто, якщо до Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної поліції від викривача, надійшло повідомлення про вчинення особою порушення, пов'язаного з корупцією, - то моментом виявлення порушення є час надходження цього повідомлення до відповідного уповноваженого органу, а якщо ідентичні повідомлення надійшли до різних органів, чи посадових осіб, уповноважених складати такі протоколи, - моментом виявлення вважається перше (за часом отримання) надходження такого повідомлення до уповноваженого (органу чи особи)
Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено.
Як встановлено під час розгляду справи, повідомлення про вчинення ОСОБА_1 порушень пов'язаних з корупцією було надіслано Національному агенству з питань запобігання корупції 19 лютого 2024 року та 16 квітня 2024 року. Отримані дані повідомлення Національним агенством з питань запобігання корупції не пізніше 27 лютого 2025 року та 29 травня 2025 року.
Датою і часом вчинення правопорушеннь, пов'язаних з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі декларації особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави та місцевого самоврядування, тобто 31 березня 2024 року о 15 год. 07 хв та 09 квітня 2024 року о 16 год. 24 хв.
Датою виявлення правопорушення з пов'язаного корпуцією ОСОБА_1 є дата отримання Національним агенством з питань запобігання корупції повідомлення, тобто не пізніше 27 лютого 2025 року та 29 травня 2025 року.
Суд не бере до уваги доводи прокурора про те, що днем виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, потрібно вважати день складання посадовою особою компетентного органу протоколів про це правопорушення, оскільки вони не ґрунтуються на жодній нормі закону, а КУпАП не передбачено жодних виключень щодо обчислення строків притягнення особи до адміністративної відповідальності за цією категорією справ.
Водночас, суд вважає, що складання протоколу про адміністративне правопорушення є окремою процесуальною дією, що вчинена на підставі виявленого факту порушення. А факт виявлення порушення це окрема подія, що завжди передує складанню протоколу про адміністративне правопорушення. Відтак, моментом виявлення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, на думку суду, є суб'єктивний момент отримання уповноваженим органом інформації про таке правопорушення.
Частиною другою статті 254 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
При цьому, несвоєчасне проведення ефективної адміністративної перевірки та складання протоколу про адміністративне правопорушення не може бути підставою для штучного продовження строків, визначених у статті 38 КУпАП.
Такий висновок узгоджується і з правовою позицією, викладеною у пункті 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 25 травня 1998 року «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією».
Частиною четвертою статті 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Тим самим, при вирішенні питання строків у справі ключовим є установлення дати вчинення та дати виявлення порушення.
Окреслені судом орієнтири щодо застосування положень статті 38 КУпАП при розгляді справ за статтею 172-6 КУпАП дозволяють дійти висновків, що датою вчинення правопорушення є наступний день після спливу строку на подання декларації при звільненні (тобто 01 лютого 2024 року), а датою виявлення порушення є дата отримання інформації про несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (тобто 27 лютого 2025 року) та датою вчинення правопорушення є наступний день після спливу строку на подання щорічної декларації (тобто 01 квітня 2024 року), а датою виявлення порушення є дата отримання інформації про несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (тобто 29 травня 2025 року).
Виходячи з наведеного, суд доходить висновку, що на час розгляду справи судом строки, визначені у частині четвертій статті 38 КУпАП, закінчились.
Відповідно до пункту сьомого статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що справа підлягає закриттю за підстав, передбачених пункту сьомого статті 247 КУпАП, а саме, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи, що пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» та статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, суд не вбачає підстав для звернення судового збору.
Керуючись статтями 23, 33, 38, 51, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП - закрити на підставі пункту сьомого статті 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Києва, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Дніпровського районного суду
міста Києва О.І. Вовк