Справа № 699/223/25
Номер провадження 6-а/699/1/25
щодо зміни порядку виконання судового рішення
19.12.2025 м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області у складі головуючого судді Літвінової Г.М., за участю секретаря судового засідання Івашкової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області про зміну порядку виконання судових рішень по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення,
У провадженні Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області перебувала адміністративна справа № 699/223/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення.
За результатами розгляду цієї справи 22.04.2025 судом ухвалено рішення про його задоволення та скасовано постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 09.12.2024 № 1540 за справою про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а провадження закрито в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Стягнуто із ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп) грн.
Стягнуто із ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в розмірі 6 500,00 грн (шість тисяч п'ятсот грн 00 коп) грн.
Крім того, додатковим рішенням по справі від 28.08.2025 стягнуто із ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп) грн.
05.12.2025 до Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області надійшла заява представника позивача адвоката Палька М.О. разом з виконавчим листом по справі.
Однак, було установлено, що на час подання цієї заяви до суду у боржника ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відсутні відкриті в органах казначейства рахунки і тому його казначейське обслуговування в органах казначейства Черкаської області не здійснюється.
У заяві вказано, що на дату звернення позивача до органу казначейства із заявою про виконання виконавчого листа, Головне управління позбавлене можливості провести безспірне списання коштів з рахунків боржника у зв'язку з їх відсутністю.
Заявник зазначає, що абзацом 2 п. 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) визначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства (абз. 1 п. 7 Положення № 154).
Верховний Суд у своїх постановах від 27.03.2024 у справі № 344/6751/22 та від 12.11.2025 у справі № 524/7691/23 виснував, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб.
Водночас боржник має окремий код ЄДРПОУ.
Оскільки боржник є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 без статусу юридичної особи, має окремий код ЄДРПОУ, заявник просить суд деталізувати порядок виконання судового рішення за рахунок бюджетних асигнувань органів ІНФОРМАЦІЯ_3 .
12.12.2025 до суду надійшла заява Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області, як виконавця рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету, про зміну порядку виконання судових рішень по справі, за змістом якої заявник просить:
1. Змінити порядок виконання рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 22.04.2025 у справі № 699/223/25, а саме:
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом безспірного списання коштів з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 605,60 гривень;
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом безспірного списання коштів з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в розмірі 6 500,00 гривень;
2. Змінити порядок виконання додаткового рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 28.08.2025 у справі № 699/223/25, а саме:
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом безспірного списання коштів з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 605,60 гривень.
Відповідно до змісту ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Про розгляд заяви належним чином повідомлялися заявник Головне управління Державної казначейської служби України в Черкаській області, стягувач ОСОБА_1 , його представник Палько М.Ф., боржник ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також юридична особа - ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом безспірного списання коштів з якого орган казначейства просить змінити порядок виконання рішень суду. Однак у судове засідання викликані особи не з'явилися.
Від представника Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області Яроша С.В. надійшла заява про розгляд справи без його участі. Також він підтримав подану заяву про зміну порядку виконання рішень.
Представник стягувача Палько М.О. також просив справу розглядати без його та ОСОБА_1 участі. Проти задоволення заяви про зміну порядку виконання рішень не заперечують.
ІНФОРМАЦІЯ_4 і ІНФОРМАЦІЯ_5 своїх представників у судове засідання не направили, про причини неявки не повідомили, свою позицію по суті справи суду не висловили.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи суд встановив таке.
На виконанні Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області перебуває виконавчий лист, виданий Корсунь-Шевченківським районним судом Черкаської області 16.09.2025, по справі № 699/223/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення, а саме:
- Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп) грн.
- Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в розмірі 6500,00 грн (шість тисяч п'ятсот грн 00 коп) грн.
- Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп) грн.
Під час виконання зазначеного судового рішення орган казначейської служби відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07.06.2025 № 1021/7/2116 встановив, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 створені районні (об'єднаний міський) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування), а саме: ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (в тому числі підпорядковані відділи) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (в тому числі підпорядковані відділи) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (в тому числі підпорядковані відділи) (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 (у тому числі підпорядковані відділи) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Оскільки, згідно з рішенням командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 26.10.2021 № 52195 районні територіальні центри комплектування зараховані на фінансове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_9 , тому вони повністю фінансуються з бюджету ІНФОРМАЦІЯ_9 . Обов'язки щодо ведення бухгалтерського обліку, виконання завдань бухгалтерської служби, фінансування розрахунків оплати праці, перерахування до бюджету податків районних територіальних центрів комплектування, покладено на бухгалтерську службу ІНФОРМАЦІЯ_9
Частинами 3, 8 ст. 378 КАС України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Заява Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області про зміну порядку виконання рішень суду по справі № 699/223/25 подана у зв'язку з тим, що боржник зарахований на фінансове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_9 , отже повністю фінансуються з бюджету ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Виконати в інший спосіб судове рішення не надається можливим.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення поданої заяви про зміну порядку виконання рішень суду.
Керуючись ст.ст. 243, 253, 256, 286, 294 КАС України, суд
Заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області про зміну порядку виконання рішень суду по справі № 699/223/25 - задовольнити.
Змінити порядок виконання рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 22.04.2025 у справі № 699/223/25, а саме:
- стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом безспірного списання коштів із ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 605,60 гривень;
- стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом безспірного списання коштів із ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в розмірі 6 500,00 гривень;
2. Змінити порядок виконання додаткового рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 28.08.2025 у справі № 699/223/25, а саме:
- стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом безспірного списання коштів із ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 605,60 гривень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, проте може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
СуддяЛітвінова Г. М.