Справа № 569/13743/25
24 жовтня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Крижова О.Г., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності міського голову Корецької міської ради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП ___________________________,
за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП,
До Рівненського міського суду Рівненської області з управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 13-04-0018/2025-пр від 02.07.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Корецької міської ради за період з 01.01.2022 по 31.12.2024, за адресою Рівненська область, м.Корець, площа Київська, 5, виявлено порушення законодавства про закупівлі, зокрема, внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом, а саме, до договору N? 8071-ВЦ про постачання електричної енергії споживачу від 30.11.2022 (далі - Договір N?8071-ВЦ від 30.11.2022) укладено додаткові угоди N?3 від 16.08.2023 та N?5 від 12.12.2023; до договору N? 8071-ВЦ про постачання електричної енергії споживачу від 11.12.2023 (далі - Договір N?8071-ВЦ від 11.12.2023) укладено додаткові угоди N?2 від 12.06.2024, N?3 від 22.07.2024, N?4 від 15.08.2024, якими підвищено ціну за 1 кВт*год електроенергії більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, що є порушенням пункту 2 частини п?ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 N?922-VIII (із змінами) (далі - Закон N?922) та призвело до збитків на загальну суму 241 599,96 грн, які не відшкодовані.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3ст. 164-14 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, просила закрити справу, посилаючись на те, що додаткові угоди укладались в межах закону.
Свідок начальник юридичного відділу Корецької міської ради ОСОБА_2 повідомив суду, що додаткові угоди укладались згідно вимог законодавства що діяло на момент підписання даних додаткових умов, а перевірка виконувалась після внесення змін до законодавства, при здійсненні перевірки держаудитор керувався законодавством яке діяло на момент перевірки, а не тим що діяло на момент укладання даних додаткових угод.
Заслухавши ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
За змістом статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна ця особа в його вчиненні.
Відповідно достатті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Частиною 3статті 164-14 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та не оновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
Об'єктом правопорушень, передбачених ст. 164-14 КУпАП є суспільні відносини в сфері закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Такі закупівлі здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел фінансування, що залучаються для цього в порядку, визначеному законом. Сторонами у цих правовідносинах виступають державний замовник, що діє від імені держави, та суб'єкт господарювання виконавець державного замовлення, який може бути будь-якої форми власності. Між такими учасниками укладаються державні контракти договори, в яких визначаються економічні та правові зобов'язання сторін і регулюються їх господарські відносини.
При цьому, порядок формування державного замовлення, безпосереднє здійснення закупівлі та виконання зобов'язань учасниками правовідносин має детальну нормативну регламентацію.
Об'єктивна сторона правопорушень, передбаченихст.164-14 КУпАП полягає у порушенні законодавства про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Суб'єктивну сторону цього правопорушення становить наявність вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Суб'єктом правопорушення може бути лише посадова особа.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які визначають правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад врегульовано ЗУ «Про публічні закупівлі».
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі Постанова №1178, Особливості №1178).
Відповідно до п.19. Особливостей №1178, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
На підставі досліджених у судовому засіданні доказів судом встановлено такі обставини.
За результатами проведеної процедури закупівлі - відкриті торги з особливостями, яка оприлюднена в електронній системі за номером ID: UA-2022-11-08-005838-а, Товариством з обмеженою відповідальністю «РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» (далі - ТОВ «РОЕК»), в особі директора ОСОБА_3 (Постачальник) та Виконавчим комітетом Корецької міської ради, в особі міського голови ОСОБА_1 (Споживач), укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу від 30.11.2022 N?8071-ВЦ (далі - Договір N?8071-ВЦ від 30.11.2022).
Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є Додатком 1 до цього Договору (п. 3.1 Договору N?8071-BЦ). а саме 01.01.2023.
Відповідно до Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору N?8071-ВЦ, ціна за електричну енергію (кВт*год) (одиницю товару) становить 5,42333 грн/кВт*год без ПДВ.
У п. 2 Додатку 3 «Договірні величини споживання електричної енергії» до Договору N?8071-ВЦ визначено, що ціна цього Договору становить 2 370 213,58 грн. в тому числі ПДВ 395 035,60 гривень. Обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить: 364 200 кВт*год, перелік яких наведено в додатку N?l до заяви- приеднання.
До Договору N?8071-ВЦ від 30.11.2022 укладено 5 додаткових угод, відповідно до яких вносились зміни до істотних умов Договору, а саме, підвищувалась ціна за (одиницю товару) кВт* год спожиту електричну енергію.
Згідно з Додатковою угодою N?3 від 16.08.2023 до Договору N?8071-ВЦ від 30.11.2022 (починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з липня 2023 року) сторонами було збільшено ціну за одиницю товару на 16,35% у порівнянні з ціною попередньої додаткової угоди N?2 (якою збільшено ціну Договору внаслідок зміни тарифів на послуги з розподілу та з передачі електроенергії) (з 5,59389 грн без ПДВ/кВт*год до 6,50863 грн без ПДВ/кВт*год), що суперечить пункту 2 частини п?ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині, що ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.
Підставою для підписання додаткової угоди N?3 від 16.08.2023 до Договору N?8071-ВЦ від 30.11.2022 є лист ТОВ «РОЕК» від 31.07.2023 N?2018/277, у якому зазначено, що відповідно до умов Договору та п.19 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 N?1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», істотні умови Договору, в тому числі ціна за одиницю Товару, можуть змінюватися шляхом укладення відповідної додаткової угоди. Так, відповідно до інформативно-аналітичних даних офіційного вебсайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» відбулось значне зростання цін на електричну енергію на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (РДН/ВДР) у липні місяці 2023 року.
До листа додано Експертний висновок В-148 Рівненської торгово-промислової палати від 31.07.2023, згідно з яким проведено моніторинг цін на електроенергію: порівняно середньозважену ціну РДН (ОЕС) за червень 2023 року (2971,47 грн/МВт*год) з липнем 2023 року (3 669,87 грн/МВт*год).
Документів, які б підтверджували коливання ціни з дати, з якої підвищено ціну на електроенергію на підставі додаткової угоди N?3 (01.07.2023, ціна на ринку «на добу наперед» ОЕС України - 2 932,23 грн/МВт*год) до дати укладення Договору N?8071-ВЦ (30.11.2022, ціна на ринку «на добу наперед» ОЕС України - 3 388,07 грн/МВт*год) чи дати, з якої підвищено ціну на електроенергію на підставі додаткової угоди N?2 (01.04.2023, ціна на ринку «на добу наперед» ОЕС України - 3 264,53 грн/МВт*год) для ревізії не представлено у зв?язку з відсутністю.
Додатковою угодою N?5 від 12.12.2023 до Договору N?8071-ВЦ від 30.11.2022 (починає застосовуватись з листопада 2023 року) сторонами було збільшено ціну за одиницю товару на 25,1% (з 5,59389 грн без ПДВ/кВт*год до 6,99782 грн без ПДВ/кВт*год) у порівнянні з ціною додаткової угоди N?2 (якою збільшено ціну Договору внаслідок зміни тарифів на послуги з розподілу та з передачі електроенергії). що суперечить пункту 2 частини п?ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Підставою для підписання додаткової угоди N?5 є лист ТОВ «РОЕК» від 30.11.2023 N?3278/215, до якого додано Експертний висновок B-273 Рівненської торгово-промислової палати від 30.11.2023, згідно з яким проведено моніторинг цін на електроенергію: порівняно середньозважену ціну РДН (ОС) за листопад 2023 року (4 357,8 грн/МВт*год) з липнем 2023 року (3 669,87 грн/МВт*год), серпнем 2023 року (4 162.23 грн/МВт*год), вереснем 2023 року (3 906,93 грн/МВт*год), жовтнем 2023 року (4 065,58 грн/МВт*год).
Вищевказаними додатковими угодами до Договору N?8071-ВЦ від 30.11.2022 передбачено збільшення ціни за 1 кВт*год спожитої електроенергії (одиницю товару) після виконання Продавцем зобов?язання з передачі товару у власність Покупця.
З огляду на встановлені обставини, суд констатує що підписання додаткових угод та внесення змін до істотних умов Договору N N?8071-ВЦ від 30.11.2022 відбулось у випадках та в межах, передбачених договором і законом, при наявності документального підтвердження коливання ціни.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, у даній справі відсутні належні та допустимі докази, на підставі яких у визначеному законом порядку, поза розумним сумнівом можливо встановити наявність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, суть якого викладена у протоколі про адміністративне правопорушення, та винність ОСОБА_1 у його вчиненні, а відтак провадження відносно останньої підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Оксана КРИЖОВА