Справа №567/1199/25
Провадження №2/567/504/25
16 грудня 2025 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
при секретарі - Гічиновська Я.В.
з участю
прокурора Волкової І.М.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача - адвоката Мокрицької Л.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Здолбунівської окружної прокуратури Рівненської області в інтересах держави в особі Острозької міської ради Рівненської області про стягнення безпідставно збережених коштів
прокурор звернувся в суд в інтересах Острозької міської ради Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів, обґрунтовуючи позов тим, що він з 26.03.2004 є власником будівлі столярного цеху з підсобними приміщеннями, яка розміщена в АДРЕСА_1 , яка розміщена на земельній ділянці комунальної власності Острозької міської ради площею 0,1 га з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 і протягом 2024-2025 років не сплатив 40888,09 грн. орендної плати за користування земельною ділянкою.
При цьому прокурор зазначає, що Острозька міська рада, як власник земельної ділянки, зацікавлена в отриманні коштів за оренду землі з метою їх подальшого використання на потреби територіальної громади та будучи обізнаною про необхідність захисту інтересів держави і маючи відповідні повноваження для їх захисту, не вжила жодних заходів для стягнення з ОСОБА_1 безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності, а тому вбачає в даному випадку порушення інтересів держави, оскільки захист цих інтересів не здійснює орган місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, що тягне за собою можливість захисту таких інтересів держави прокурором на підставі ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру».
Зазначає, що рішенням сесії Острозької міської ради №925 від 24.02.2023 «Про розгляд заяв громадян, клопотань підприємств, установ, організацій про вилучення та надання земельних ділянок в Острозькій міській територіальній громаді» (зі змінами, внесеними рішенням сесії Острозької міської ради №966 від 31.03.2023 «Про розгляд заяв громадян, клопотань підприємств, установ, організацій про вилучення та надання земельних ділянок в Острозькій міській територіальній громаді») Кошевському В.Р. надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості та рішенням сесії Острозької міської ради №1065 від 26.05.2023 «Про розгляд заяв громадян, клопотань підприємств, установ, організацій про вилучення та надання земельних ділянок в Острозькій міській територіальній громаді», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 в оренду строком на 49 років площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості та вирішено передати вказану земельну ділянку в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років зі встановленням орендної плати в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Водночас вказує, що ОСОБА_1 використовує земельну ділянку з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 без правовстановлюючих документів, не уклавши з Острозькою міською радою договору оренди вказаної земельної ділянки та не зареєстровавши речове право на земельну ділянку і протягом 2024-2025 років не сплачував орендних платежів за користування вказаною земельною ділянкою.
Зазначає, що ОСОБА_1 , як фактичний користувач земельної ділянки комунальної власності, на якій розміщений належний йому на праві власності об'єкт нерухомості, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти у вигляді орендної плати, які мав сплатити за користування нею і зобов'язаний повернути ці кошти власнику на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України.
Ухвалою суду від 18.07.2025 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, встановлено учасникам справи строк на подання заяв по суті справи.
У поданому відзиві відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що у прокурора відсутнє право на звернення до суду з таким позовом, зазначаючи про те, що спір зачіпає інтереси Острозької міської ради, а не держави, оскільки земельна ділянка перебуває у комунальній власності і плата за користування нею здійснюється до бюджету місцевого самоврядування.
Окрім того, вважає помилковою позицію прокурора про застосування до спірних правовідносин ст.377 ЦК України та ст.120, 125 ЗК України, зазначаючи, що дана норма набрала чинності після отримання ним у власність за рішенням суду нерухомого майна, заперечуючи, що у зв'язку з переходом права власності на майно до нього перейшло право користування земельною ділянкою, на якій майно розташовано, та виник обов'язок зареєструвати таке право в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Заперечуючи позов, також зазначає, що він звертався до Острозької міської ради з приводу розробки землевпорядної документації, пропозицією укласти договір, однак між сторонами наявний спір щодо розміру орендної плати, строку дії договору та інших істотних умов договору, а тому вважає, що його вина у несплаті орендної плати відсутня.
Також вважає, що прокурором не обгрунтовано причину розрахунку суми безпідставно збережених коштів на основі встановленої Острозькою міською радою ставки орендної плати в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в той час, як між ним та міською радою відсутній договір оренди землі, зазначаючи, що за таких умов прийнятним є повернення безпідставно збережених коштів в розмірі 3% нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Вважає, що позивачем не доведено користування ним земельною ділянкою розміром саме 0,1 га, в той час, як в його власності перебуває будівля загальною площею 0,04278 га.
Вимоги ст.264 ЦПК України зобов'язують суд під час ухвалення рішення вирішити чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин. Звертаючись до суду, позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту і, діючи на засадах змагальності, повинен переконливими, належними та припустимими доказами довести правову та фактичну підставу заявлених ним вимог.
В судовому прокурор позов підтримала з підстав та доводів, наведених в позовній заяві.
Додатково зазначила, що ставка орендної плати в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки є єдиною можливою для категорії земель, до якої відноситься земельна ділянка, яка знаходиться в АДРЕСА_1 .
Представник Острозької міської ради в судове засідання не з'явився, в поданій до суду заяві позов підтримав та просив розглянути справу в його відсутності.
Відповідач та його представник в судовому засіданні просять в позові відмовити з підстав та доводів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, визначивши юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
З відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та витягу про реєстрацію права власності, рішення Острозького районного суду Рівненської області від 05.08.2003 та свідоцтва про право власності на нерухоме майно №7 від 12.03.2004 в судовому засіданні встановлено, що за ОСОБА_1 з 26.03.2004 зареєстровано право власності на будівлю столярного цеху з підсобними приміщеннями, яка розміщена в АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 5068520).
Водночас, в судовому засіданні встановлено, що належний ОСОБА_1 на праві власності об'єкт нерухомості розташований на земельній ділянці комунальної власності Острозької міської ради Рівненської області площею 0,1 га з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200.
Рішенням сесії Острозької міської ради Рівненської області №925 від 24.02.2023 «Про розгляд заяв громадян, клопотань підприємств, установ, організацій про вилучення та надання земельних ділянок в Острозькій міській територіальній громаді» (зі змінами, внесеними рішенням сесії Острозької міської ради № 966 від 31.03.2023 «Про розгляд заяв громадян, клопотань підприємств, установ, організацій про вилучення та надання земельних ділянок в Острозькій міській територіальній громаді») Кошевському В.Р. надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Рішенням сесії Острозької міської ради Рівненської області №1065 від 26.05.2023 «Про розгляд заяв громадян, клопотань підприємств, установ, організацій про вилучення та надання земельних ділянок в Острозькій міській територіальній громаді» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 в оренду строком на 49 років площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Цим же рішенням вирішено передати вказану земельну ділянку в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років (пп. «б» п.15.5 рішення), встановлено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пп. «в» п.15.5 рішення).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, на підставі проекту землеустрою від 13.03.2023 щодо відведення земельних ділянок, 27.04.2023 було внесено відомості про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 5624287000:04:003:0200, місце розташування - АДРЕСА_1 (категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).
В судовому засіданні встановлено, що згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_1 не зареєстровані речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200, на якій розміщений належний йому на праві власності об'єкт нерухомого майна.
Відповідно до інформації Острозької міської ради № вих-2606/01-17-25 від 30.05.2025, ОСОБА_1 використовує земельну ділянку з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 без правовстановлюючих документів, з ним не укладались Острозькою міською радою договори оренди чи купівлі-продажу цієї земельної ділянки.
У 2024-2025 роках ОСОБА_1 не здійснював сплату орендних платежів, земельного податку, відшкодування за користування вказаною земельною ділянкою.
Таким чином, відповідач користується земельною ділянкою, на якій розміщений належний йому об'єкт нерухомого майна, що також підтверджується актом обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 від 29.05.2025.
Правовий механізм переходу права на землю, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду, визначено у ст.377 ЦК України. Зокрема, зазначеною нормою визначено, що до особи, яка набула право власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об'єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України. Істотною умовою договору, який передбачає перехід права власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, який розміщений на земельній ділянці і перебуває у власності відчужувача, є умова щодо одночасного переходу права власності на таку земельну ділянку (частку у праві спільної власності на неї) від відчужувача (попереднього власника) відповідного об'єкта до набувача такого об'єкта.
Відповідно до ч.1 ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення.
Згідно з ч.4 ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається.
Як вбачається із положень ст.120 ЗК України, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Водночас, за змістом ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Зважаючи на ці положення, власник нерухомого майна не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Отже, володіння ОСОБА_1 належною йому на праві власності будівлею столярного цеху з підсобними приміщеннями, яка розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 , свідчить про фактичне користування ним земельною ділянкою, на якій розміщене таке приміщення.
При цьому, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно, у ОСОБА_1 виник обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України.
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» і «орендна плата» за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Оскільки відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього, як землекористувача є орендна плата (пункт 14.1 статті 14 ПК України).
Таким чином, право користування спірною земельною ділянкою комунальної власності може реалізовуватись ОСОБА_1 виключно через право її оренди.
Як вже зазначалось, ОСОБА_1 упродовж 2024-2025 років не сплачував до бюджету Острозької міської ради орендну плату за користування зазначеною земельною ділянкою.
Зі змісту глави 15, статей 120, 125 ЗК України та положень статті 1212 ЦК України слідує, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформленого права на цю ділянку (без укладеного договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини 1 статті 1212 ЦК України.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц та від 20.09.2018 у справі №925/230/17.
З огляду на викладене, із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна, власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Відповідно до положень ст.83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником земельної ділянки з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 площею 0,1 га є Острозька міська рада, отже зазначена земельна ділянка належить до майна комунальної власності.
Частиною 2 статті 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Ураховуючи те, що у спірних правовідносинах Острозька міська рада є власником зазначеної земельної ділянки, то вказаний орган місцевого самоврядування має повноваження на захист свого права щодо цієї земельної ділянки, у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 на даний час не оформлено документи, які посвідчують право користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим місцевий бюджет упродовж тривалого часу недоотримав значних коштів у вигляді орендної плати за користування даною земельною ділянкою, чим заподіюється шкода інтересам територіальної громади.
Відповідно до Положення про порядок встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Острозької міської територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Острозької міської ради №1348 від 24.11.2023 (зі змінами, внесеними рішеннями сесії Острозької міської ради №1510 від 29.03.2024, №1921 від 29.11.2024), у 2024-2025 роках встановлено ставку орендної плати для фізичних осіб за користування земельною ділянкою з цільовим призначенням 11.02 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею до 1 га у розмірі 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 станом на 2024 рік становить 233365,33 грн., а станом на 2025 рік становить 261263,89 грн.
Отже, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 площею 0,1 га становить:
- за період з 01.01.2024 до 31.12.2024 - 28003,84 грн. (233365,33 грн. х 12%:100);
- за період з 01.01.2025 до 30.05.2025 - 12884,25 грн. (261263,89 грн. х 12%:100) :365дн. х 150дн).
При цьому, суд вважає помилковими посилання відповідача на рішення Острозької міської ради №2026 від 20.12.2024 про встановлення плати за землю для ТОВ «УНІВЕРСАЛ-АГРОБУД» в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як на підставу для встановлення йому орендної плати такого ж розміру, оскільки вид цільового призначення і розмір земельних ділянок у цих випадках є різним 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком) у відповідача та 11.01 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користування надрами) у ТОВ «УНІВЕРСАЛ-АГРОБУД».
Таким чином, загальний розмір недоотриманого Острозькою міською радою доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 5624287000:04:003:0200 за період з 01.01.2024 до 30.05.2025 складає 40888,09 грн., які відповідач зберіг у вигляді несплаченої орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою.
Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З аналізу змісту норм статей 1212-1214 ЦК України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.
Вирішуючи спір, суд враховує те, що відповідач зберіг у себе майно (кошти)у вигляді орендної плати, що мала бути сплачена за користування земельною ділянкою, відсутність укладеного договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації і в результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке користування коштів у вигляді орендної плати.
Правові підстави для одержання відповідачем прав і користування земельною ділянкою безоплатно в даному випадку відсутні, а отже відсутні правові підстави для несплати орендної плати за землю.
Відповідач зберіг майно саме за рахунок Острозької міської ради, оскільки власником вказаної земельної ділянки є територіальна громада в особі Острозької міської ради.
Таким чином, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України.
Такі висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, від 04.12.2019 року у справі №917/1739/17, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/473/19.
Зважаючи на те, що відповідач, як власник нерухомого майна, користується земельною ділянкою комунальної власності без достатньої правової підстави, відповідно до положень ст.1212-1214 ЦК України, кошти, у вигляді несплаченої орендної плати, підлягають стягненню з ОСОБА_1 на користь Острозької міської ради Рівненської області.
Відповідно до ч.2 ст.152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 2 статті 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 131-1 Конституції України встановлено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно із ч.4 ст.56 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача (ч.5 ст.56 ЦПК України).
Водночас, при вирішенні справи суд виходить з того, що використання земель без правовстановлюючих документів та безоплатно не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права у країні.
Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також захист прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади, як і державні органи.
Статтею 14 Конституції України та статтею 373 ЦК України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 13 Конституції України визначається, що земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з п.«а» ч.2 ст.83 ЗК України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Плата за землю, яка є складовою податку на майно (ст.265 ПК України), відповідно до вимог ст.10 ПК України, ч.1 ст.64 БК України належить до доходів загального фонду бюджетів міст, сільських, селищних бюджетів, у зв'язку з чим, кошти за безоплатне використання земельної ділянки у вигляді неотриманої орендної плати за землю підлягають перерахуванню на рахунок Острозької міської ради.
Оскільки на земельній ділянці розміщене майно, що перебуває у власності відповідача, Острозька міська рада позбавлена можливості вільно розпоряджатися вказаною земельною ділянкою з метою отримання доходу у вигляді орендної плати та наповнення місцевого бюджету.
Таким чином, територіальна громада в особі Острозької міської ради є власником земельної ділянки та отримувачем коштів - орендної плати, тобто саме тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а тому прокурор обґрунтовано звернувся до суду в її інтересах.
Згідно з ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Отже, незвернення Острозької міської ради до суду з відповідним позовом, свідчить про неналежне виконання нею своїх повноважень та нездійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.
Несплата фактичним землекористувачем орендної плати за використання земель грубо порушує інтереси держави, оскільки спричиняє ненадходження до бюджету визначених земельним та податковим законодавством коштів, а тому має наслідком недофінансування бюджету та неможливість реалізації місцевих програм, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення позову.
Керуючись статтями 5, 12, 13, 142, 211, 258, 263-265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Острозької міської ради Рівненської області безпідставно збережені кошти в розмірі 40888,09 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненської обласної прокуратури 2422,40 грн. витрат на сплату судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Здолбунівська окружна прокуратура Рівненської області (місцезнаходження: м.Здолбунів, вул.Княгині Ольги, 36 Рівненської області, код ЄДРПОУ 0291007725);
позивач - Острозька міська рада Рівненської області (місцезнаходження: м.Острог, вулГероїв Майдану, 4 Рівненської області, код ЄДРПОУ 05391005),
відповідач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне рішення складено 26.12.2025.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.