справа № 563/1744/25
23 грудня 2025 року м. Корець
Суддя Корецького районного суду Рівненської області Сірак Д.Ю., секретар судового засідання Литинчук Л.Л., за участі захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвоката Мартинюк Ю.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
23 серпня 2024 року о 00:53 год. на автодорозі М-06 «Київ-Чоп» 267 км., поблизу населеного пункту «Корець», ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Peugeot 2008», д.н.з. НОМЕР_1 , з озаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, які не реагують на світло, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
22 жовтня 2025 року в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у інкримінованому правопорушенні не визнав та пояснив, що в стані наркотичного сп'яніння не перебував. Після відпустки повертався на службу, а тому не мав часу проходити огляд.
ОСОБА_1 в наступні судові засідання, після оголошення перерви у зв'язку із задоволенням його клопотання про зебезпечення права на захист, повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом надсилання СМС-повідомлень.
Згідно із ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях Європейський суд наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Зважаючи на положення ст. 268 КУпАП передбачено, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, не є обов'язковою.
У зв'язку з чим, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Адвокат Мартинюк Ю.С. у судовому засіданні прохала закрити провадження у справі в зв'язку з порушенням процедури проведення огляду ОСОБА_1 . Клопотання обґрунтовується тим, що ОСОБА_1 являється військовослужбовцем, про що було відомо працівникам поліції, які складали протокол, оскільки ОСОБА_1 повідомляв про це. При цьому, працівниками поліції не було повідомлено про дану події працівників Військової служби правопорядку для забезпечення законності проведення його огляду на стан сп'яніння. Також, просила звернути увагу суду на той факт, що можливе порушення мови ОСОБА_1 та тремтіння пальців рук пов'язане з численними пораненнями та контузіями ОСОБА_1 , які він отримав під час проходження служби. Захисник просила долучити до матеріалів справи відповідне клопотання у письмовому вигляді.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність, як за керування транспортним засобом особою в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження такого огляду.
Пунктом 2.5 ПДР передбачено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Правопорушення вважається закінченим з того моменту, коли особа відмовилася від проходження такого огляду.
Згідно з пунктів 2, 4 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного сп'яніння є: порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Тобто, якщо у поліцейського виникла обґрунтована підозра про перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані сп'яніння, він має право направити цю особу для проведення відповідного огляду.
Підстав для звільнення водія від проходження огляду на стан сп'яніння, ні вищевказаною Інструкцією, ні ПДР України не передбачено.
Виходячи з цього, до повноважень поліцейського належить визначати, чи наявні в особи ознаки наркотичного сп'яніння і, за наявності таких, він в праві пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння.
Вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні підтверджується сукупністю зібраних і перевірених у судовому засіданні доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 431480 від 23 серпня 2025 року, в якому викладені обставини вчинення правопорушення та який відповідає вимогамст. 256 КУпАП;
- актом огляду на стан наркотичного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 23 серпня 2025 року, в якому засвідчено відмову ОСОБА_1 від проходження такого огляду;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до медичного закладу, а саме, до КП «РОЦПЗН» від 23 серпня 2025 року, від проходження якого ОСОБА_1 відмовився;
- рапортом інспектора УПП в Рівненській області Тетерука М.В. від 23 серпня 2025 року;
- постановою інспектора УПП в Рівненській області ДПП Тетерука М.В. від 23 серпня 2025 року серії ЕНА № 5548401, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 126 КУпАП;
- зобов'язанням до протоколу про адміністративне правопорушення про відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортним засобом протягом 24 годин;
- переглянум відеозаписом події, відповідно до якого встановлено, що працівниками поліції було зупинено транспортний засіб «Peugeot 2008», д.н.з. НОМЕР_1 , який відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, при цьому, під час розмови із співробітниками поліції зазначив, що два дні тому «курив траву».
Необхідно зазначити, що у рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2017 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки.
Суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 , як водій, повинен був знати і розуміти, що його відмова від проходження відповідного огляду на стан сп'яніння тягне за собою порушення п. 2.5 ПДР України.
Саме з підстав відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння складено протокол про адміністративне правопорушення, з посиланням на порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України. Факт його відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку підтверджено сукупністю зібраних у справі доказів, які є належними, допустимими та узгоджуються між собою.
При цьому, обставини отримання ОСОБА_1 поранень та контузії в якості причини порушення мови та тремтіння пальців рук оцінці судом не підлягають, позаяк стороною захисту, фактично, не заперечується сумнівність поведінки ОСОБА_1 у відповідності до тверезого стану, що могло бути спростовано виключно результатами огляду на стан сп'яніння, від якого ОСОБА_1 , між тим, відмовився.
Що стосується посилання захисника на порушення проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а відтак до нього мали застосовуватися положення ст. 266-1 КУпАП та проводитись уповноваженою особою Військової служби правопорядку суд зазначає наступне.
Положеннями вказаної ст.266-1 КУпАП визначений порядок огляду, зокрема, військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, які виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях.
Тобто, положення ст. 266-1 КУпАП не стосуються спеціального суб'єкту - водій транспортного засобу, а лише військовослужбовців за вчинення військових адміністративних правопорушень.
До того ж матеріали справи не містять даних про те, що у визначений в протоколі час водій ОСОБА_1 перебував під час виконання обов'язків військовослужбовця. За таких обставин, порядок огляду водія ОСОБА_1 , який не перебував під час виконання обов'язків військової служби, та який керував транспортним засобам, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції здійснювався в загальному порядку, встановленому ст.266 КУпАП, а тому при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 такий порядок порушений не був.
Оцінюючи докази в їх сукупності, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у інкримінованому адміністративному правопорушенні. Його дії правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника судом не встановлено.
Оцінюючи обставини справи та враховуючи особу правопорушника, вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч. 1 ст.130КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
На підставі статті 40-1 КУпАП, підлягає стягненню з правопорушника на користь держави судовий збір.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 40-1, 221, 280, 283, ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього штраф в розмірі 17 000,00 (сімнадцять тисяч) грн., що підлягає зарахуванню на рахунок: UA218999980313020149000017001, отримувач коштів: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300, код ЄДРПОУ: 38012494; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 21081300 (адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 307, ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу - 34 000,00 (тридцять чотири тисячі) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на рахунок: № UA478999980313171206000017521, отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Корецька м.тг/22030101, код за ЄДРПОУ: 38012494, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Корецький районний суд Рівненської області.
Повний текст постанови складено 26 грудня 2025 року.