Справа № 204/13433/25
Провадження № 1-кс/204/3454/25
Іменем України
18 грудня 2025 року слідчий суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю в рамках кримінального провадження № 22025040000001988 від 08.10.2025 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України,-
встановив:
До суду надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю в рамках кримінального провадження № 22025040000001988 від 08.10.2025 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що Слідчим відділом Управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025040000001988 від 08.10.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території Дніпропетровської області посадові особи закладів вищої освіти перешкоджають законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в умовах дії воєнного стану, шляхом зарахування на навчання військовозобов'язаних громадян України з порушенням норм чинного законодавства України, з метою отримання відстрочки від мобілізації останніми, а таким чином ухиленні від проходження військової служби в Збройних силах України чи інших утворених військових формуваннях. 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05 год. 30 хв., який набув чинності з дня його опублікування 24.02.2022. Згідно Указу Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2119-ІХ від 15.03.2022, та у подальшому продовжено відповідними указами Президента України по теперішній час.Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 від 24.02.2022 (Указ затверджено Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію»), у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів для забезпечення потреб Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.Статтею 12 Закону України «Про Збройні Сили України» передбачено, що основними складовими діяльності Збройних Сил України, серед іншого, є підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, що здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів.Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено комплекс заходів щодо здійснення мобілізаційної підготовки Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Змістом мобілізаційної підготовки є: створення мобілізаційного резерву, підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.Таким чином, викладені вище положення чинного законодавства України свідчать про те, що забезпечення мобілізаційної готовності є невід'ємною частиною законної діяльності Збройних Сил України.Так, відповідно до інформації, наданої оперативним підрозділом, посадові особи відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснюють зарахування до навчального закладу військовозобов'язаних осіб з порушенням норм законодавства, а саме відповідно до Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2025 році, затвердженого Наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 № 166 від 07.02.2025, приймальна комісія навчального закладу розглядає заяви вступників та перевіряє додані до них документи, в тому числі копії військово-облікового документа, копії документа про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень). Після чого, приймальна комісія приймає рішення про допуск до участі у конкурсному відборі для вступу на навчання.Однак, посадові особи відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » всупереч вимогам Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2025 році, затвердженого Наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 № 166 від 07.02.2025, Роз'яснювального листа ІНФОРМАЦІЯ_9 № 1/12459-24 від 12.07.2024, не проводять перевірку документів, а саме військово-облікових документів та документів про раніше здобутий освітній рівень абітурієнтів. Таким чином, вступники зараховуються до навчального закладу без всіх необхідних документів.Після зарахування вступників до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », останні, на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюють оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у ІНФОРМАЦІЯ_10 .Таким чином, посадові особи відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » здійснюють перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань, а саме проведенню мобілізації військовозобов'язаних громадян України.Так, у матеріалах кримінального провадження наявна інформація про те, що у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) перебувають документи (відомості) про осіб вступників (осіб) до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) зарахованих у 2025 році, а саме: - відомості, наявні в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - ЄДЕБО), щодо здобувачів фахової передвищої освіти, які зараховані на навчання до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у період з 01.01.2025 по 05.12.2025 (з зазначенням всіх наявних відомостей які внесено до ЄДЕБО); - відомості, щодо документів про здобуту вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну), загальну середню освіту, що містяться в Реєстрі документів про освіту, осіб які зараховані на навчання до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у період з 01.01.2025 по 05.12.2025; - відомості щодо посадових осіб відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » яким надано доступ та повноваження на внесення (зміну) відомостей до ЄДЕБО; а також інших відомостей, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти про вступників (осіб) до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у 2025 році.Відповідно інформації оперативного підрозділу, фігуранти кримінального провадження обізнані стосовно здійснення досудового розслідування за фактом перешкоджання законній діяльності ЗС України та іншим військовим формуваннямУ зв'язку з чим існує реальна загроза можливої фальсифікації, зміни або знищення документів, а саме документів про вступників до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у 2025 році, які знаходяться у Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).Отже, отримання вищевказаних відомостей можливе виключно у порядку, визначеному ст. 93, 159-165 КПК України. Вказані документальні матеріали, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), до яких планується отримати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки вказані документальні матеріали містять відомості, що встановлюються в ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, а також з метою проведення інших слідчих (процесуальних) дій.Таким чином, для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, в ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до вищевказаних документів, що мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки можуть бути використанні як доказ факту вчинення злочину.Вважаємо, що існує реальна загроза можливої фальсифікації, зміни або знищення вищевказаних документів, тому витребувати чи зобов'язати надати ці документи, а також встановити та допитати можливих свідків злочину без отримання цих документів, недоцільно.Доступ до даних документів необхідний для швидкого та повного розслідування, оскільки дані документи самі по собі та в сукупності з матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в даному провадженні, містять відомості, за відсутністю яких неможливо встановити обставини, що мають значення для кримінального провадження, підлягають доказуванню та необхідні для встановлення осіб, які причетні до вищезазначеної злочинної діяльності, а також осіб, які фактично її здійснювали; забезпечення в подальшому проведення криміналістичних експертиз та документальних перевірок; використання як доказів відомостей, що містяться в даних документах, а також використання їх в ході здійснення заходів забезпечення кримінального провадження.Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, прошу розглянути клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки обізнаність представників володільця документів із порушенням питання про тимчасовий доступ до документів може призвести до їх втрати чи знищення.Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів, які знаходяться у володінні Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ). Враховуючи викладене, слідчий звернувся до суду з даним клопотанням і просив розглянути клопотання без виклику особи у володінні якої знаходяться вказані документи.
Слідчий надав суду заяву, в яких просив задовольнити клопотання та провести засідання без його участі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, вважаю за можливе розглянути клопотання без виклику особи у володінні якої знаходяться вказані документи.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Судом встановлено, що Слідчим відділом Управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025040000001988 від 08.10.2025 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України. Згідно матеріалів клопотання, доведено обставини, передбачені ч.5, ч.6 ст. 163 КПК України, а саме те, що інформація, щодо якої слідчий клопоче про надання тимчасового доступу, перебуває у володінні Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Слідчим також доведено, що вказана інформація може бути використана в якості доказів у кримінальному провадженні. В зв'язку із викладеним, клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 107, 110, 131-132, 159-160, 162, 163, 309 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю в рамках кримінального провадження № 22025040000001988 від 08.10.2025 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_3 та слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 22025040000001988 від 08.10.2025: старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_5 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_6 , слідчому того ж відділу ОСОБА_7 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_8 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_9 , слідчому того ж відділу ОСОБА_10 , слідчому того ж відділу ОСОБА_11 , слідчому того ж відділу ОСОБА_12 , слідчому того ж відділу ОСОБА_13 , слідчому того ж відділу ОСОБА_14 , старшому слідчому в ОВС - криміналісту того ж відділу ОСОБА_15 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_16 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_17 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_18 старшому слідчого того ж відділу ОСОБА_19 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_20 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_21 , слідчому того ж відділу ОСОБА_22 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_23 , старшому того ж відділу ОСОБА_24 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_25 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_26 , слідчому того ж відділу ОСОБА_27 , слідчого того ж відділу ОСОБА_28 , прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, на тимчасовий доступ до належним чином завірених копій документів, з можливістю їх вилучення та ознайомлення з ними у паперовому та/або електронному вигляді, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), а саме: документів (відомостей) про осіб вступників (осіб) до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) зарахованих у 2025 році, а саме: відомості, наявні в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - ЄДЕБО), щодо здобувачів фахової передвищої освіти, які зараховані на навчання до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у період з 01.01.2025 по 05.12.2025 (з зазначенням всіх наявних відомостей які внесено до ЄДЕБО); відомості, щодо документів про здобуту вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну), загальну середню освіту, що містяться в Реєстрі документів про освіту, осіб які зараховані на навчання до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у період з 01.01.2025 по 05.12.2025; відомості щодо посадових осіб відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » яким надано доступ та повноваження на внесення (зміну) відомостей до ЄДЕБО; а також інших відомостей, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти про вступників (осіб) до відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у 2025 році.
Строк виконання ухвали встановити 60 днів, з дати постановлення ухвали.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1