Справа № 495/8658/25
Номер провадження 3/495/2773/2025
22 грудня 2025 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Гелла С.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
11.11.2025 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, за ст.184 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що 06.11.2025 року о 10.00 год. ОСОБА_1 ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків передбачених ст.150 СК України щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній пішов з дому 03.11.2025 року у невідомому напрямку та був знайдений працівниками поліції за адресою: вул.Перемоги 13, м.Білгород-Дністровський, Одеської області.
10.11.2025 року відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення був складений адміністративний протокол серії ВАД №757668.
11.11.2025 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, за ст.184 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що 06.11.2025 року о 10.00 год. ОСОБА_1 ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків передбачених ст.150 СК України щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого останній пішов з дому 06.11.2025 року у невідомому напрямку та був знайдений працівниками поліції за адресою: вул.Плавньова, м.Білгород-Дністровський, Одеської області.
10.11.2025 року відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення був складений адміністративний протокол серії ВАД №757669.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.
Згідно з практики Європейського Суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п.21-22 рішення у справі Надточій проти України». П. 33 рішення у справі «Гурепка проти України»).
Враховуючи наявність прогалин у праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, суд приходить до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.
Згідно ч.1 ст.217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
Згідно з вимогами п.6 Розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814, у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
З огляду на те, що ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні декількох однорідних правопорушень, суд вважає необхідним об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно однієї і тієї ж особи, в одне провадження для спільного розгляду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП визнала, просила об'єднати адміністративні справи в одне провадження та звільнити від сплати судового збору оскільки на її утриманні перебуває п'ятеро дітей та вона є матір'ю багатодітної родини.
Дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку.
За змістом статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Згідно положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.2 ст.184 КУпАП, ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, підтверджуються відомостями із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №757668 від 10.11.2025 року, серії ВАД №757669 від 10.11.2025 року, заявою, рапортами, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дитини та копіями свідоцтв про народження дітей.
Таким чином, аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд з наведеного вбачає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП.
Згідно з вимогами ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення у цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Оцінивши обставини вчинених правопорушень, враховуючи особу порушника, суд вважає, що є підстави для застосування адміністративного стягнення в межах санкцій ч.2 ст.184 КУпАП, з урахуванням положень ст.36 КУпАП.
Враховуючи викладене, для запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у межах санкції ч.2 ст.184 КУпАП, з урахуванням положень ч.2 ст.36 КУпАП, у виді штрафу у розмірі 1700 грн, що є достатньою мірою відповідальності за скоєні адміністративні правопорушення.
Щодо клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору суд зазначає наступне.
За правилом ст.283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп., які підлягають стягненню на користь держави.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті, зокрема, що стосується членів малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї.
Враховуючи, майновий стан ОСОБА_1 , яка є багатодітною матір'ю, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 про статус багатодітної сім'ї, має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей, суд приходить до висновку, що наявні підстави, передбачені п.г) статті 8 Закону України «Про судовий збір», для звільнення її від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.27, 184 ч.2, 221, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Об'єднати в одне провадження адміністративні справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч.2 ст.184 КУпАП, а саме: справу №495/8658/25 (номер провадження 3/495/2773/2025) та справу №495/8659/25 (номер провадження 3/495/2774/2025) та об'єднаному провадженню присвоїти номер справи №495/8658/25 (номер провадження 3/495/2773/2025).
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.184 ч.2 КпАП України та накласти на неї адміністративні стягнення: - за ст.184 ч.2 КУпАП у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.; - за ст.184 ч.2 КУпАП у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн..
На підставі ст.36 ч.2 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 остаточне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн..
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі ч.1, ч.2 статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Згідно ст.308 КУпАП України, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП України.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя С.В. Гелла