1Справа № 335/11636/25 3/335/2988/2025
23 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Крамаренко І.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом серії ЕПР1 № 517266, що надійшов з відділу адміністративної практики УПП в Запорізькій області ДПП НП України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 130 КУпАП, -
З наданих суду матеріалів вбачається, що 19.11.2025 о 08 год. 23 хв. у м. Запоріжжі, вул. Незалежної України, 57, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ Lanos, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звуженні зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, у встановленому законодавством порядку, у медичному закладі КНП «ОКЗ ПНД та СЗХ» ЗОР відмовився. Від керування транспортного засобу відсторонений, про повторність попереджений. Чим порушив п. 2.5 ПДР України.
У судові засідання призначені 05.12.2025 та 23.12.2025 ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки суду не відомі, про час та день судових засідань повідомлений належним чином, про що свідчать відповідні підтвердження. Письмових заперечень проти протоколу чи клопотання про відкладення розгляду справи не надходило.
Частиною 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, не є обов'язковою.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання про можливість розгляду даної справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі доказів, долучених до матеріалів справи.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП з огляду на наступне.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Як зазначено у ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 130 КУпАП визнаються дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 19.11.2025 серії ЕПР1 № 517266, в якому викладені обставини вчиненого правопорушення;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення від 19.11.2025 серії ЕПР1 № 517271, в якому викладені обставини порушення ПДР України, за які передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП, вчинені 19.11.2025;
- направленням на огляд водія КНП «ОКЗПНД та СЗХ» ЗОР від 19.11.2025, відповідно до якого огляд не проводився, у зв'язку з виявленням ознак наркотичного сп'яніння. За результатом огляду - відмова від проходження огляду;
- довідкою згідно бази даних «Інформаційний портал Національної поліції України», згідно якої ОСОБА_1 має повторність за ст. 130 КУпАП (постанова Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 05.05.2025, за ч.2 ст. 130 КУпАП; постанова Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 28.07.2025 за ч.3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП);
- архівом правопорушень ОСОБА_1 ;
- відеозаписом на CD - диску, який відображає події вчиненого правопорушення за викладених у протоколі обставин.
Згідно довідки бази даних «Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_1 має посвідчення водія НОМЕР_3 від 24.10.1996 (статус - загублений).
Згідно реєстраційної картки транспортного засобу встановлено, що власником автомобіля ЗАЗ Lanos, д.н.з. НОМЕР_2 , є ОСОБА_2 .
Відповідно до постанови Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 05.05.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП, і накладено стягнення у вигляді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки, без оплатного вилучення транспортного засобу, яка набрала законної сили 16.05.2025.
Відповідно до постанови Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 28.07.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП, і накладено стягнення у вигляді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на десять років, без конфіскації транспортного засобу, яка набрала законної сили 08.08.2025.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до висновку про наявність у діях водія ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
При обранні адміністративного стягнення суд дотримується також приписів ст. 23 КпАП України, якою передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як правопорушником, так і іншими особами.
Призначаючи адміністративне стягнення, підлягає врахуванню суспільна небезпечність адміністративного проступку та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі чого, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, системність вчинення правопорушень, належить піддати правопорушника адміністративному стягненню, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, яке буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи в дусі поваги до законів України, запобігання вчиненню нових правопорушень, а так само співмірним стягненням за вчинене.
За таких обставин, враховуючи особу правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП і накласти на нього стягнення у вигляді адміністративного арешту, на строк, передбачений санкцією ч. 3 ст. 130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами, без конфіскації транспортного засобу, оскільки не перебуває у приватній власності правопорушника.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 23, 40-1, 130, 283-284, 307, 308 КУпАП суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, і накласти стягнення у вигляді адміністративного арешту на строк п'ятнадцять діб, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 (десять) років, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок у дохід держави.
Роз'яснити, що відповідно до ст.ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений через установу банку України не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в зазначений строк, постанову буде надіслано судом для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови, стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: І.А.Крамаренко