Справа № 715/4456/25
Провадження № 3/715/2003/25
26.12.2025 селище Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуренко В.А.
секретар судового засідання Оршевська С.М.
розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительку АДРЕСА_1 , пенсіонерка, за ч.1 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), згідно якого вона 12 грудня 2025 року о 09 годині 30 хвилин вчинила спробу незаконного перетину державного кордону із України в Румунію поза встановленим пунктом пропуску через державний кордон України на напрямку 850 прикордонного знаку, ділянка відповідальності ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 », була затримана прикордонним нарядом «Група реагування» під час руху в тил ділянки та спроби подолання загороджувального паркану на відстані 20 метрів від лінії державного кордону, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання згідно положень ст. ст. 268, 277-2 КУпАП не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про місце та час розгляду справи та не подавала жодних клопотань у даній справі.
Враховуючи вище зазначені правові норми, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вважаю за можливе провести розгляд справи у її відсутність.
Суд, дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов висновку про необхідність закриття справи відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) внаслідок відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Суд вважає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ). адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Так, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України, будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон країни або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №013137Е від 12.12.2025 року ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП, а саме спробу незаконного перетину державного кордону із України в Румунію поза встановленим пунктом пропуску через державний кордон України на напрямку 850 прикордонного знаку, а саме на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
На підтвердження зазначених вище обставин до протоколу про адміністративне правопорушення надано лише рапорти працівників прикордонної служби. Будь-яких інших доказів на підтвердження, спростування наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП у діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), суду не надано.
Разом з тим, слід зазначити, що лише перебування особи на певній відстані біля держаного кордону саме по собі, без інших доказів, не може свідчити про намір особи незаконно перетнути Державний кордон. В даному випадку ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) була затримана без будь-яких особистих речей чи документів, які б свідчили про намір перетинати кордон, що у зв'язку з відсутністю інших доказів викликає обґрунтовані сумніви у її намірі незаконно перетнути Державний кордон. Більш того з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , має явно виражені вади психічного здоров'я. Під час спілкування, повідомила, що гуляла по полям, шукала родичів, які ніби загубилися, та гукали її. Також встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) все життя проживає в Республіці Румунія.
Таким чином в судовому засіданні встановлено відсутність в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП. Суду не надано жодного доказу (фото-, відеофіксації) того, що остання вчинила спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію поза пунктами пропуску через державний кордон України, не надано схему місця затримання та виникнення відповідної обстановки. При цьому рапорти працівників ДПС в даному випадку не можуть вважатись достатніми доказами вчинення адміністративного правопорушення.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, аналізуючи докази по справі, вважаю, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, не доведена, за таких обставин провадження у даній справі необхідно закрити.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287 КУпАП,-
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч.1 ст.204-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя