Ухвала від 26.12.2025 по справі 480/8607/25

Справа № 480/8607/25

Провадження № 2-а/592/310/25

УХВАЛА

26 грудня 2025 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді Костенко В.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Сумській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ,

УСТАНОВИВ:

11.11.2025 позивач звернувся з позовною заявою до Сумського окружного адміністративного суду. Ухвалою суду від 12.11.2025 справу передано до Ковпаківського районного суду м.Суми за підсудністю.

У позовінй заяві позивач просить скасувати постанову (постанови) винесені відносно нього 08.11.2025. У позовній заяві подивач не зазначив доказів у обгрунтування вимог, а саме порушення його прав, винесення постанов та доказів на їх спростування. Не надав копій цих постанов та доказів на їх спросування. Також у заяві просив витребувати у відповідача копії постанов та матеріалів справ.

У заяві позивач зазначив відповідачем Управління патрульної поліції в Сумській області, місцезнаходження м. Суми вул. Героїв Крут, 24, не зазначив ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України та засоби зв'язку, електронну пошту тощо.

До заяви не надано доказів сплати судового збору. До позовної заяви додані копія паспорту та довідки позивача, копія електронного звернення на невідому електронну пошту.

Згідно з ст. 1, 2, 5 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання позовної заяви.

У справах про оскарження постанов щодо накладення адміністративного стягнення розмір судового збору становить 0,2 (605,60 грн) прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зазначена правова позиція міститься у Постанові ВС від 18.03.2020 у справі №543/775/17.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою ставка судового збору встановлюються від 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн.).

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно наведених положень закону позивач має сплатити судовий збір з вимог по оскарженню кожної постанови у розмірі 605,60 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З наведених положень Кодексу вбачаються загальні засади адміністративного судочинства щодо звернення та розгляду справ за позовною заявою, поданою відповідно до закону.

Згідно з ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;

4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;

10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;

11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Згідно з ч. 8 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Наведені норми встановлюють вимоги до позовної заяви та подачі доказів. Зокрема позивач має зазначити назву відповідача та інші відомості про нього. Закон передбачає сплату судового збору. При подачі позову позивач має подати відповідні докази сплати судового збору. Також позивач зобов'язаний з позовною заявою подати докази у обґрунтування своїх вимог.

Подана заява не відповідає зазначеним вимогам п. 2 ч. 5 ст. 160, ч. 8 ст. 160, ч. 3 і 4 ст. 161 КАС України, всупереч яким не зазначені відомості про відповідача, не надано доказів підстав звільнення від сплати судового збору, не надано доказів його сплати, не надано доказів у обґрунтування позову.

Щодо порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Позивач зазначив відповідачем Управління патрульної поліції в Сумській області, тобто установу якої не існує. Також позивач не зазначив відомості відповідача повне найменування, його місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Згідно з положеннями ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (частини 1 та 2 ст. 222 КУпАП).

Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Національної поліції - суб'єкт владних повноважень, а не підрозділ Національної поліції або ж особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

Правову позицію з даного питання було висловлено Верховним Судом у постанові від 26.12.2019 по справі №724/716/16-а (провадження № К/9901/12750/18).

Позивач не врахував зазначені норми, правові позиції та невірно визначив належного відповідача, замість Департаменту патрульної поліції.

Щодо порушення вимог ч. 8 ст. 160, ч. 3 ст. 161 КАС України КАС України.

Позивач не надав доказів підстав звільнення від сплати судового збору та не надав доказів сплати судового збору у розмірі по 605,60 грн. з кожної постанови. Позивач зазначає, що відносно нього було винесено дві постанови, відповідно розмір судового збору становить загалом 1 211,2 грн.

Судовий збір підлягає сплаті за реквізитами на рахунок отримувача № UA738999980313171206200018540, отримувач коштів - УК у м.Сумах/ Ковпаківський р/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37970593, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП); МФО-899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу -*;101.

Щодо порушення вимог ч. 4 ст. 161 КАС України.

Позивач не подав доказів у обґрунтування своїх вимог, натомість просив витребувати справи про адміністративні правопорушення проти нього.

Згідно з ч. 1 і 2 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу, тобто разом з позовною заявою.

У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується;

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Згідно з ч. 1 ст. 268 КпАП України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, подавати заяви; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.

Згідно наведеної норми позивач має право ознайомитися з матеріалами справи. Відповідно позивач має право робити копії справи. Натомість позивач не зазначив які дій він вжив самостійно щоб ознайомитися з матеріалами справи та зробити з них копії, докази на підтвердження цих обставин.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтям 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у зазначений строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви, а саме скласти позовну заяву та зазначити відповідача і відомості про нього, подати докази сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. або докази підстав звільнення від його сплати, подати докази у обґрунтування позову або докази на підтвердження обставин, що вжито заходів до отримання доказів.

Роз'яснити, що в іншому разі позовна заява буде вважатися неподаною.

Окрім того роз'яснити, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Тому позивач може подати заяву про відстрочку або розстрочку сплати судового збору з відповідними доказами майнового стану.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Сумській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності , залишити без руху, запропонувавши у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути вказані недоліки, про що повідомити і пояснити, що в іншому випадку позовна заява буде вважатися неподаною.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Владислав КОСТЕНКО