Справа № 442/9204/25
Провадження №3/442/2526/2025
Іменем України
23 грудня 2025 року Суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Гарасимків Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Львіській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , головний бухгалтер ТзОВ « Олан -Маркет», місце проживання: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-2 КУпАП.
За змістом протоколу ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 163-2 КУпАП, а саме несвоєчасно сплачено узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкових декларацій за липень - вересень 2025 року
В судовому засіданні правопорушник ОСОБА_1 пояснила, що їй не відомо про складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення податковим органом. Вона не надавала жодних пояснень, вона нічого не підписувала. Просить повернути вище вказані матеріали.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Встановлено, що протокол № 011867 серія ГУ ЛВ № 1845 від 27.11.2025 року та інші матеріали, долучені до протоколу, не містять підпису особи яка вчинила адміністративне правопорушення, не містить повних анкетних даних особи, пояснення останньої. Не зазначено причин відмови та надання пояснень такою. Не містить даних про розс'янення правопорушнику його прав та обов'язків, тощо .
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті
Згідно зі ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення протокол складається у двох примірниках та підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 011867 серія ГУ ЛВ № 1845 від 27.11.2025 року та інші матеріали, долучені до протоколу, не містять підпису особи яка вчинила адміністративне правопорушення, не містить повних анкетних даних особи, пояснення останньої. Не зазначено причин відмови та надання пояснень такою. Не містить даних про розс'янення правопорушнику його прав та обов'язків, не містить даних, що другий примірник протоколу вручено особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо .
Наведені порушення закону є істотними, перешкоджають суду прийняти законне та обґрунтоване рішення і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Системний аналіз чинного законодавства свідчить про те, що протоколи про адміністративні правопорушення повертаються для належного до оформлення вмотивованою постановою відповідному правоохоронному органу, якщо такі складені без додержання вимог ст.256 КУпАП.
Суд самостійно збирати докази не має права, позаяк обов'язок щодо збирання доказів, в силу положень ч. 2ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Абзацом 2 пункту 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" №11 від 17.10.2014 року, зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю необхідним повернути справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-2 КУпАП до Головного управління ДПС у Львівській області для направлення для належного оформлення відповідно до вимог КУпАП.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 251, 252, 256, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-2 КУпАП. повернути до Головного управління ДПС у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Л.І. Гарасимків