23.12.2025
ЄУН 337/6684/25
Справа №1-кс/337/493/2025
23 грудня 2025 року місто Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого - слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб відділу поліції №5 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
17.12.2025 року до Хортицького районного суду м. Запоріжжя надійшла скарга ОСОБА_3 , яка просить слідчого суддю зобов'язати уповноважених осіб відділу поліції №5 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області внести відомості, викладені в її заяві про вчинення кримінального правопорушення від 07.12.2025 та 08.12.2025 року.
В обґрунтування скарги вказує на те, що вона звернулась до Відділу поліції №5 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області із заявою про вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ст.146 КК України, - незаконне позбавлення волі, викрадення людини. Проте відомості до ЄРДР внесені не були.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_3 скаргу підтримала, просила її задовольнити. Пояснила, що чоловіки у поліцейській формі затримали її сина ОСОБА_4 . Поліцейські їй не представились та посвідчення свої не показали, посадили сина у автомобіль чорного кольору та поїхали з місця.
Представник відділу поліції №5 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області в судове засідання не з'явився. Т.в.о. заступника начальника СВ відділу поліції №5 ОСОБА_5 подав до суду заперечення на скаргу, в якому просить суд у задоволенні скарги відмовити. Вказав, що за заявою ОСОБА_3 була проведена перевірка дільничим офіцером поліції. Було встановлено, що ОСОБА_4 перебував на території Хортицького району без військово-облікових документів, у зв'язку із чим працівники поліції доставили його до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу за ст.210-1 КУпАП. За результатами проходження ВЛК ОСОБА_4 зарахований для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період та направлений у військову частину. Таким чином доставлення ОСОБА_4 поліцейськими до РТЦК не є протиправним, будь-яких ознак кримінального правопорушення не встановлено. У зв'язку із цим, немає підстав для внесення заяви ОСОБА_3 до ЄРДР.
Згідно положень ч.3 ст.306 КПК України неявка представника відділу поліції №5 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області не перешкоджає розгляду скарги.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні заявником може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
На підставі ч.1 ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Частина 1 статті 214 КПК України зобов'язує слідчого та прокурора після отримання заяви, яка є за своїм змістом є повідомленням про скоєне кримінальне правопорушення, внести відомості, що викладені в заяві, та на протязі 24 годин розпочати розслідування. Жодних виключень з цієї норми, КПК України не містить.
За ч.3 ст.214 КПК України здійснення досудового розслідування, крім випадків, передбачених цією частиною, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Із матеріалів скарги та заперечень, слідчий суддя встановив, що 07.12.2025 до чергової частини відділу поліції № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області із заявою звернулась гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з приводу незаконного позбавлення волі, а також незаконного утримання її сина гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказану заяву було зареєстровано до ІП «Єдиний облік» ІКС ІПНП за №25761 від 07.12.2025.
Подальшу перевірку за заявою ОСОБА_3 , доручено провести дільничному офіцеру ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області лейтенанту поліції ОСОБА_6 .
Під час перевірки встановлено, що 07.12.2025 гр. ОСОБА_4 , перебував на території Хортицького району міста Запоріжжя без військово-облікових документів, у зв'язку з чим працівники поліції доставили його до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання адміністративного протоколу за статтею 210-1 КУпАП. За результатами проходження військово-лікарської комісії, ОСОБА_4 , зарахований для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період та направлений у військову частину.
Слідчий суддя звертає увагу, що для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР заявник у повідомленні про кримінальне правопорушення має зазначити конкретні, відомі йому обставини об'єктивної сторони такого правопорушення (яке саме кримінальне правопорушення відбулось, де, коли, в чому полягало, які особи, причетні до його скоєння тощо). Такі обставини можуть бути неповними (в силу недостатньої обізнаності заявника, неочевидності вчинення кримінального правопорушення, з огляду на початкову стадію сприйняття та дослідження цих подій чи з інших причин), але в той же час достатніми для попередньої кваліфікації реєстраторами ЄРДР такого діяння саме як кримінального правопорушення (кваліфікації за статтею, частиною статті КК України).
КПК передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
У постанові Верховного Суду від 30 вересня 2021 року у справі № 556/450/18 вказано, що «за змістом статті 214 КПК України, підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та початку досудового розслідування є подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або самостійне виявлення слідчим, прокурором з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається. Разом з тим слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР. Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР».
ОСОБА_3 не наведено фактичних обставин, які б свідчили про вчинення працівниками ТЦК та СП, а також працівниками поліції кримінальних правопорушень, оскільки останніми виконувалися заходи спрямовані на виявлення призовників, військовозобов'язаних, резервістів, які порушують правила військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Законом від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» статтю 24 Закону України «Про Національну поліцію» доповнено частиною п'ятою, згідно з якою за зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов'язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Слідчий суддя вважає, що звернення ОСОБА_3 не містить обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, так як у заяві викладені обставини затримання її сина службовими особами, державного правоохоронного органу та органу військового управління, які у межах компетенції забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Враховуючи наведене, слідчий суддя вважає, що за обставинами викладеними у зверненні про вчинення кримінального правопорушення відсутні підстави стверджувати, що ОСОБА_4 , 1992 року народження незаконно позбавили волі чи викрали, тобто, що стосовно нього були вчинені кримінальні правопорушення.
Наведені заявницею фактичні дані є лише особистою оцінкою скаржником фактів та подій викладених за змістом скарги, а також суб'єктивне тлумачення дій військових РТЦК та СП щодо її сина.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що підстави для внесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за даною заявою відсутні, а скарга ОСОБА_3 є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
На підставі ст.303, 304, 307 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні скарги ОСОБА_3 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду на протязі 5 (п'яти) днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали оголошений 25.12.2025 року о 15-00 годині.
Слідчий суддя: ОСОБА_1