Рішення від 25.11.2025 по справі 761/34628/25

Справа № 761/34628/25

Провадження № 2-о/761/434/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року

Шевченківський районний суд м. Києва

в складі:

головуючого судді: Кондратенко О.О.

при секретарі: Гусак О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дітей на тимчасово окупованій території України

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою, в якій просила суд:

-встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , яка народилась у м. Донецьк, Донецька область, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України;

-встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , який народився у м. Донецьк, Донецька область, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Свою заяву обґрунтовує тим, що на даний час знаходяться на тимчасово окупованій території та не мають змоги покинути вказану територію. Встановлення факту народження дітей необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах РАЦСу та отримання свідоцтва про народження, згідно чинного законодавства України.

Заявниця та її представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином; в заяві зазначили, що просять провести розгляд справи за їх відсутності; на задоволенні заяви наполягають у повному обсязі.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився; про час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином; просив суд, провести розгляд справи за його відсутності; на задоволенні заяви наполягають у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи - Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Враховуючи положення ч.2 ст.317 ЦПК України, згідно якої справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за наявними матеріалами у відсутність сторін, які не з'явились в судове засідання.

Суд, дослідивши матеріали справи, на які заявниця посилається, як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вона обґрунтовує, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, заявниця ОСОБА_1 та заінтересована особа: ОСОБА_2 (надалі подружжя ОСОБА_2 ) перебувають у зареєстрованому шлюбі з 04 березня 2016 року, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Великоновосілківського районного управління юстиції у Донецькій області складено відповідний актовий запис за №20.

У подружжя ОСОБА_2 народилися діти:

- ІНФОРМАЦІЯ_1 донька ОСОБА_3 ;

- ІНФОРМАЦІЯ_4 син ОСОБА_4 .

Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження дітей, заявниця зазначила, оскільки вони, як мати дітей, а також і їх батько (заінтересована особа ОСОБА_2 ) позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження дітей за законодавством України, адже територіально знаходяться на тимчасово окупованій території Донецької області, Україна та не мають змоги покинути окуповану територію. У своїй заяві заявниця зазначила, що встановлення факту народження дітей, необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах РАЦСу та отримання свідоцтва про народження, згідно чинного законодавства України.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Наказом Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 ?Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції?, наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р ?Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення?.

Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Згідно статей 1, 3 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України? (надалі по тексту - Закон України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України?), Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України?, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Згідно з ст.18 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України?, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з ст.4 Закону України ?Про державну реєстрацію актів цивільного стану?, органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Згідно зі ст.13 Закону України ?Про державну реєстрацію актів цивільного стану?, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Разом з тим, суд враховує, що ч. 4 ст. 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію, згідно з якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

За змістом ч.4 ст.10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

В рішенні ЄСПЛ від 10.05.2001 у справі ?Cyprus v. Turkey? (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади defacto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).

Частиною 3 ст.317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ч.1 ст.122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Як вбачається з Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940, якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду. У разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батька дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані. У разі відсутності в рішенні суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України даних про підстави запису відомостей про батька або в такому рішенні суду зазначено, що шлюб зареєстровано на тимчасово окупованій території України, відповідна графа актового запису не заповнюється. У графі ?Для відміток? зазначаються, що відомості про батька внесені згідно з рішенням суду, дата та номер рішення.

Як вбачається із матеріалів справи, реєстрація народження дітей в органах реєстрації актів цивільного стану за законодавством України не проводилась.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявниця та заінтересована особа, позбавлені можливості здійснити державну реєстрацію народження дітей у позасудовому порядку.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про можливість встановлення факту народження дітей:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жіночої статі, громадянки України, місцем народження якої є місто Донецьк, Донецька область, Україна, від батьків: матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України;

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , чоловічої статі, громадянина України, місцем народження якого є місто Донецьк, Донецька область, Україна, від батьків: матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України

У частині 4 ст.317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 , (РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 ), Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дітей на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Донецька область, Україна, дитини жіночої статі, громадянки України, ОСОБА_3 , батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Донецьк, Донецька область, Україна, дитини чоловічої статі, громадянина України, ОСОБА_4 , батьком якого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня оголошення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: