Справа № 576/3101/25
Провадження № 3/576/1498/25
25 грудня 2025 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
Головуючого - судді Мазур С.А.,
за участі: секретаря Горлинської Н.С.
особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1
прокурора Тищенка О.О.
розглянувши матеріали справ № 576/3101/25 (провадження № 3/576/1498/25), № 576/3102/25 (провадження № 3/576/1499/25), № 576/3103/25 (провадження № 3/576/1500/25) про адміністративні корупційні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Велика Чернеччина Сумського району Сумської області, українця, громадянина України, одруженого, освіта вища, працюючого лікарем психіатром КУ СОР БУДИЩАНСЬКИЙ ПНІ, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого в АДРЕСА_2
-про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 05.05.2024, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 05.05.2024, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Також, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 05.05.2024, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) не пізніше 31.01.2024, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
У судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав частково, пояснив, що дійсно не вчасно подав декларації, оскільки в умовах воєнного стану не мав такої можливості, є внутрішньо-переміщеною особою, а тому не мав доступу до інтернету, проте коли до нього звернулись працівники поліції з приводу їх неподання, він одразу їх подав. За 2021 рік подав декларацію лише в травні 2024 року, оскільки не звернув увагу, що її не подав коли подавав декларацію за 2022 рік, яку подав вчасно в 2023 році.
Прокурор вважав, що матеріалами підтверджено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, так як він несвоєчасно виконав обов'язки, передбачені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
На підставі ст. 36 КУпАП справи одночасно розглядаються одним і тим же органом.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, необхідно зробити такі висновки.
Адміністративна відповідальність, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виражається у несвоєчасному поданні декларації без поважних причин, а суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу.
Постановою Глухівської міської територіальної виборчої комісії від 17.11.2020 № 58, ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Глухівської міської ради Сумської області.
Отже, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 являється суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Приміткою ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначаються Національним агентством з питань запобігання корупції.
Також, 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки не пізніше 31 січня 2024 року.
Рішенням першого пленарного засідання тридцятої сесії восьмого скликання Глухівської міської ради від 14.09.2023 № 707, достроково припинено повноваження депутата Глухівської міської ради Сумської області, у зв'язку з особистою заявою про складання ним депутатських повноважень.
Оскільки ОСОБА_1 , 14.09.2023 припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то останній повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні) не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, але не пізніше 31.01.2024.
Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав: щорічну декларацію за 2021 рік лише 05.05.2024, щорічну декларацію за 2023 рік - 05.05.2024, при звільненні за період не охоплений раніше поданими деклараціями - 05.05.2024, що є порушенням та виходить за межі термінів подачі декларацій.
Вважаю, що фактичні дані, що містяться у протоколах від 24.11.2025 та у матеріалах справи, роздруківками послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, деклараціями поданими ОСОБА_1 дають підстави стверджувати, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. В той час, як військовий стан в країні та наявність статусу внутрішньо-переміщеної особи не є тими об'єктивно непереборними обставинами несвоєчасного подання декларацій.
Відповідно до абзацу дев'ятого, підпункту першого пункту другого листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Таким чином, поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 електронних декларації в судовому засіданні не встановлено.
Згідно вимог ст.33 КпАП України, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, при цьому за змістом ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи досліджені матеріали справи, обставин вчиненого правопорушення, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність останнього, при цьому беручи до уваги, що ОСОБА_1 вчинив три правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, справи про які розглядаються одночасно, вважаю за необхідне накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах мінімальної межі санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для визначеної ст. 23 КпАП України мети - виховного впливу та запобіганню вчинення останнім нових правопорушень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відтак з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 36, 283, 284 КУпАП, на підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП, ч.1 ст. 45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", ЗУ "Про судовий збір", суддя,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на р/р UA908999980313111256000026001; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя С.А Мазур