Рішення від 25.12.2025 по справі 521/18620/25

Справа № 521/18620/25

Номер провадження № 2/521/8240/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2025 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Поліщук І.О.

за участю секретаря Коржеван В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

Представник Департаменту праціта соціальної політики Одеської міської ради звернувся до суду з позовною заявою про стягнення надміру виплачених коштів, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачену державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у розмірі 19152 гривень 03 копійок, а також судові витрати.

Позов обґрунтований такими обставинами.

На обліку в управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту перебувала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в період з 01.01.2024 по 30.09.2024 отримувала тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Останній раз заявниця зверталася до Департаменту із заявою про призначення допомоги на наступний період 17.06.2024 та повідомила, що не працює та не провадить підприємницьку діяльність, що підтверджується її особистим підписом (копія заяви додається).

Протоколом рішення від 05.07.2024 ОСОБА_1 була призначена тимчасова державна соціальна допомога на період з 17.06.2024 по 16.12.2024 у розмірі 2361,00 грн щомісячно. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.

Цей Порядок визначає механізм здійснення повноважень з контролю за дотриманням бюджетного законодавства в частині верифікації та моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат, які здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов?язкового соціального і пенсійного страхування.

На виконання вищезазначеного Порядку було проведено верифікацію, за результатами якої було з?ясовано, що в період отримання державної допомоги, а саме з січня 2024 року заявниця працевлаштувалася. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» одержувачі державної соціальної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають державну соціальну допомогу, про обставини, що можуть вплинути на умови призначення державної соціальної допомоги та її виплату.

У разі невиконання цього обов'язку та одержання у зв?язку з цим зайвих сум державної соціальної допомоги одержувачі повинні відшкодувати органам, що призначають державну соціальну допомогу, надміру виплачені суми.

Незважаючи на такий обов'язок, ОСОБА_1 не повідомила Департамент про працевлаштування, більше того, у заяві від 17.06.2024 вона зазначила, що не працює, тобто, подала недостовірні відомості, у результаті чого незаконно отримувала державну соціальну допомогу з 01.01.2024 по 30.09.2024. Сума переплати складає 19152,03 гривень.

08.10.2024 ОСОБА_1 особисто звернулась до управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту та надала заяву про зобов?язання добровільно повертати надміру отримані кошти державної соціальної допомоги.

Проте, кошти від ОСОБА_1 на рахунок Департаменту не надходили, на телефонні дзвінки заявниця не відповідає.

Листом від 16.07.2025 № 3302/18.01-06 управлінням соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту було письмово повідомлено заявницю про обов'язок повернути надміру отримані гроші та надано необхідні реквізити.

Проте, станом на дату подання позовної заяви сума надмірно виплачених коштів у розмірі 19152,03 гривень Департаменту не повернута.

Зазначені обставини стали приводом для звернення з позовом до суду.

Судом розглянуто справу в порядку спрощеного позовного провадження в порядку ч. 1 ст. 274 ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Представник позивача про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, у судове засідання не з'явилась. Надала заяву в якій просить справу розглянути без участі представника позивача.

Відповідач про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином в порядку ст. 128 ЦПК України, відзив на позов не подав.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

У зв'язку з тим, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, та відповідачам не подано відзив у встановлений судом термін, в порядку ст. 280 ЦПК України, за відсутності заперечень представника позивача, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів, що відповідає вимогам ст. 223 ЦПК України.

Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позовні вимоги належить задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.02.2023 року № 1099-VIIІ, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради - є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Основними завданнями Департаменту є призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.

До структури департаменту входять структурні підрозділи департаменту (управління, відділи, сектори).

Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого наказом директора Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради управління є територіальним структурним підрозділом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору департаменту. Координує діяльність Управління директор Департаменту.

Судом встановлено, що на обліку в управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту перебувала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в період з 01.01.2024 по 30.09.2024 отримувала тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1098 затверджено Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - Порядок N? 1098).

Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 1098 тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.

Останній раз заявниця зверталася до Департаменту із заявою про призначення допомоги на наступний період 17.06.2024 та повідомила, що не працює та не провадить підприємницьку діяльність, що підтверджується її особистим підписом (копія заяви додається).

Протоколом рішення від 05.07.2024 ОСОБА_1 була призначена тимчасова державна соціальна допомога на період з 17.06.2024 по 16.12.2024 у розмірі 2361,00 грн щомісячно.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.

Цей Порядок визначає механізм здійснення повноважень з контролю за дотриманням бюджетного законодавства в частині верифікації та моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат, які здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового соціального і пенсійного страхування.

На виконання вищезазначеного Порядку було проведено верифікацію, за результатами якої було з'ясовано, що в період отримання державної допомоги, а саме з січня 2024 року заявниця працевлаштувалася.

Відповідно до п. 16 Порядку № 1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється у разі працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю - з місяця, в якому особа працевлаштувалася або зайнялася підприємницькою діяльністю.

Згідно з п. 8 Порядку № 1098 (в редакції, що діяла на момент звернення та отримання допомоги заявницею) у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» одержувачі державної соціальної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають державну соціальну допомогу, про обставини, що можуть вплинути на умови призначення державної соціальної допомоги та її виплату.

У разі невиконання цього обов'язку та одержання у зв'язку з цим зайвих сум державної соціальної допомоги одержувачі повинні відшкодувати органам, що призначають державну соціальну допомогу, надміру виплачені суми.

Незважаючи на такий обов'язок, ОСОБА_1 не повідомила Департамент про працевлаштування, більше того, у заяві від 17.06.2024 вона зазначила, що не працює, тобто, подала недостовірні відомості, у результаті чого незаконно отримувала державну соціальну допомогу з 01.01.2024 по 30.09.2024. Сума переплати складає 19152,03 гривень.

08.10.2024 ОСОБА_1 особисто звернулась до управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту та надала заяву про зобов'язання добровільно повертати надміру отримані кошти державної соціальної допомоги.

Проте, кошти від ОСОБА_1 на рахунок Департаменту не надходили, на телефонні дзвінки заявниця не відповідає.

Листом від 16.07.2025 № 3302/18.01-06 управлінням соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту було письмово повідомлено заявницю про обов'язок повернути надміру отримані гроші та надано необхідні реквізити.

Проте, станом на дату подання позовної заяви сума надмірно виплачених коштів у розмірі 19152,03 гривень Департаменту не повернута.

Відповідно до абз. 5 п. 24 Порядку N? 1098 (в редакції, що діяла на момент звернення та отримання допомоги заявницею) якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відомостей про повернення безпідставно набутих коштів ОСОБА_2 матеріали справи не містять.

Тому суд, враховуючи викладені обставини вважає, що позовні вимоги до ОСОБА_2 про повернення безпідставно набутих коштів є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір по справі складає 3028,00 грн., які сплачено позивачем при зверненні до суду.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 81, 89, 141, 258-259, 268, 280 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса надміру виплачену державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію у розмірі 19152 ( дев'ятнадцять тисяч сто п'ятдесят дві) гривень 03 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: вул. Косовська, 2Д, м. Одеса судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім ) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне судове рішення складено 25 грудня 2025 року.

Суддя: І.О. Поліщук