Справа № 947/31402/25
Провадження № 2-а/947/242/25
25.12.2025 року
Київський районний суд м.Одеси у складі головуючого судді Бескровного Я.В. розглянувши в м.Одесі в приміщенні суду у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного офісу держаудитслужби Державної аудиторської служби України про скасування постанови -
Колесник звернулася до суду з даним позовом, який обґрунтовує тим, що 28.07.2025р. відносно неї відповідачем складено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу №15-0079/2025. Незгода з постановою вмотивована тим, що в її діях не вбачається складу адміністративного правопорушення і відсутні докази його вчинення, тому просить постанову скасувати. а провадження у справі закрити.
Представник відповідача подав відзив у якому зазначив, що Колесник обґрунтовано притягнуто до адміністративної відповідальності, просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як встановлено судом 28.07.2025р. відповідачем відносно позивача винесено оскаржувану постанову №15-0079/2025/пн, згідно якої відповідач встановив порушення законодавства про закупівлі щодо неоприлюднення інформації про закупівлі. Відповідно до абзацу 3 пункту 54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 N? 1178 (із змінами) (далі - Особливості), замовник має прано з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.
Відповідно до абзацу 4 пункту 54 Особливостей зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднено перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з лати прийняття рішення про їх внесення.
Одсською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Одеського морського порту) (далі - Оф ДП «АМПТУ», Замовник) внесені зміни до тендерної документації, які 16.04.2025 розмішені та відображені в електронній системі закупівель у новій редакції додатково до її попередньої редакції, але не опримоднено разом із змінами до тендерної документації в окремому документі перелік змін, що вносяться, чим порушено вимоги абзацу 4 пункту 54 Особливостей.
Дата вчинення порушення 17.04.2025. Дата виявлення порушення 29.05.2025.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону відповідальність за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, несуть уповноважені особи, службові (посадові) особи замовника.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі е уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів: шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством, введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб) та укладення трудової угоди (контракту) згідно із законодавством.
Відповідно до листа Замовника від 20.06.2025 N? 1267/19-01-24/Вих (вх. від 20.06.2025 N?151519-14.4540-25) на запит про надання інформації від 05.06.2025 N? 151531-14/2208-2025 відповілальною за проведення цієї закупівлі та, відповідно, за оприлюднення інформації про закупівлю, є начальник служби організації та здійснення закупівель ОФ ДП «АМПУ» Колесник Вікторія Володимирівна, яку відповідно до наказу ОФ ДП «АМПУ» від 31.03.2025 N? 58/19 призначено уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення публічних закупівель.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 234-1 КУпАП визначено, що органи державного фінансового контролю розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, пов'язані з порушенням законодавства про закупівлі (частини перша і друга статті 164-14).
Адміністративна відповідальність за ст.164ч.1 КУпАП настає за порушення порядку визначення предмета закупівлі; несвоєчасне надання або ненадання замовником роз'яснень щодо змісту тендерної документації; тендерна документація складена не у відповідності із вимогами закону; розмір забезпечення тендерної пропозиції, встановлений у тендерній документації, перевищує межі, визначені законом; неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)"; ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом; порушення строків розгляду тендерної пропозиції .
Статтею 283ч.2 КУпАП встановлено, зокрема, що постанова повинна містити зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення та прийняте у справі рішення.
З оскаржуваної постанови №015-0079/2025/пн від 28.07.2025 вбачається, що позивача визнано винною у порушенні законодавства про закупівлю щодо не оприлюднення інформації, про закупівлю, з накладенням певного штрафу, однак, у порушення приписів ст.283ч.2 КУпАП, не зазначено нормативного акту, якій передбачає таку відповідальність.
Відповідно до ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином, з врахуванням процесуальних особливостей адміністративного судочинства, доведення факту неправомірності дій позивача покладається на відповідача.
Статтею 286ч.3 п.2 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи), а саме до Південного офісу держаудитслужби Державної аудиторської служби України, під час розгляду якої слід врахувати висновки цього суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 286 ч.3 п.2КАС України, суд -
Позов задовольнити. частково
Скасувати постанову №015-0079/2025/пн від 28.07.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.164-14ч.1 КУпАП, а справу надіслати на новий розгляд до Південного офісу держаудитслужби Державної аудиторської служби України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Я. В. Бескровний