Справа № 487/9081/25
Провадження № 3/487/1919/25
25 грудня 2025 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Цуркан Р.С., за участю: прокурора - Чернявського Я.А.,
особи, відносно якої складено протокол - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Миколаєві матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м.Миколаїв, громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-
Відповідно наказу № 463-к від 16.09.2014 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста організаційного відділу адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до посадової інструкції головний спеціаліст відділу організаційної роботи має наступні права та обов'язки:
- реєструє рішення і розпорядження органів влади вищого рівня;
- здійснює контроль за виконанням рішень і розпоряджень органів влади вищого рівня та розпоряджень голови адміністрації району;
- організовує роботу щодо висвітлення діяльності адміністрації знаменні події, що відбуваються в районі у засобах масової інформації;
- розглядає пропозиції, звернення громадян, які становлять компетенцію відділу;
- інші передбачені посадової інструкцією.
Таким чином, згідно п.п «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VIII від 14.10.2014 ОСОБА_1 будучи призначеною на посаду головного спеціаліста відділу організаційної роботи адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування, а отже відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
В подальшому, відповідно до наказу № 6-к від 25.01.2023 ОСОБА_1 з 27.01.2023 звільнено із займаної посади головного спеціаліста відділу організаційної роботи адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради.
Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
У зв'язку з вище викладеним, ОСОБА_1 будучи звільненою із займаної посади 27.01.2023 зобов'язана подати декларацію типу «при звільнені» до 31.01.2024 (включно).
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «при звільненні» подала лише 02.02.2024, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є місце набуття ОСОБА_1 статусу суб'єкта декларування, а саме адміністрації Заводського району що розташована за адресою: м.Миколаїв, вул.Погранична, 9.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, пояснила , що не була обізнана про необхідність подання декларації.
Заслухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, роздруківскою щодо подання декларації суб'єкта декларування ОСОБА_1 , повідомленням про факт не подання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 22.02.2024, послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», - ОСОБА_1 , службовими документами щодо ОСОБА_1 .
Також, суд враховує положення ч.1 ст.48 Закону України «Про правотворчу діяльність» № 3354-IX від 24 серпня 2023 року, згідно якої нормативно-правові акти після їх прийняття (видання) та підписання відповідно до Конституції та (або) законів України доводяться до відома населення шляхом:
1) офіційного оприлюднення (для законів України);
2) опублікування в офіційних друкованих виданнях суб'єктів правотворчої діяльності;
3) розміщення на офіційних веб-сайтах суб'єктів правотворчої діяльності;
4) оголошення у медіа;
5) оприлюднення в інший спосіб, встановлений законом (для актів органів місцевого самоврядування).
За такого, ОСОБА_1 доведено до відома про прийняття Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 р. (опублікований 11.10.2023, набрав чинності 12.10.2023), та вона була обізнана про відновлення обов'язку декларування з 12.10.2023 року.
Таким чином, суд приходить до переконання, що своїми діями ОСОБА_1 скоїла правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Разом із тим, відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Примітка. Положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1 і 173-2 цього Кодексу.
ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 02.02.2024, тобто прострочення подання декларації становить незначний період часу. В судовому засіданні не було встановлено, що ОСОБА_1 мала умисел на порушення вимог фінансового контролю чи переслідувала будь-який інший корупційний інтерес, та що вказаним правопорушенням завдано значної шкоди суспільним або державним інтересам.
Враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , відсутність суспільної шкоди внаслідок її дій, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП та звільнити останню від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, що буде необхідним та достатнім для досягнення мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень, відповідно до ст. 23 КУпАП.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 284 КпАП України, суд,-
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за малозначністю та оголосити її усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва.
Суддя: Р.С. Цуркан