Справа № 387/1703/25
Номер провадження по справі 3/387/894/25
23 грудня 2025 року селище Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Солоненко Т. В. розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від ВП № 2 (селище Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не працює, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній
за ст.ст 122-4, 124 КУпАП,
На розгляд Добровеличківського суду Кіровоградської області з ВП №2 (селище Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а саме:
- на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489439 від 21.10.2025 за ст. 122-4 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 387/1703/25, номер провадження 3/387/894/25;
- на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489434 від 21.10.2025 за ст.124 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 387/1704/25, номер провадження 3/387/895/25.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне об'єднати зазначені вище адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.122-4, ст. 124 КУпАП в одне провадження, присвоївши єдиний номер 387/1703/24, номер провадження 3/387/894/25.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №489434 від 21.10.2025, ОСОБА_1 24.09.2025 о 04 годині 00 хвилин керував транспортним засобом марки Chery Tiggo д.н.з. НОМЕР_1 в с. Піщаний Брід на ґрунтовій дорозі в напрямку с. Новоглиняне, не обрав безпечну швидкість руху, стан дорожнього покриття та транспортного засобу, допустив перекидання транспортного засобу, внаслідок чого транспортний засіб має механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків, чим порушив п. 12.1 Правил дорожнього руху.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №489439 від 21.10.2025, ОСОБА_1 24.09.2025 о 04 годині 00 хвилин керуючи транспортним засобом марки Chery Tiggo д.н.з. НОМЕР_1 в с. Піщаний Брід на ґрунтовій дорозі в напрямку с. Новоглиняне, вчинив дорожньо-транспортну пригоду і в подальшому залишив місце ДТП, чим порушив п.2.10. "а" ПДР України.
Постановою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 03.11.2025 справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повернуто для доопрацювання до ВП № 2 (с-ще Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області (справа ЄУН 387/1704/25).
Постановою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 03.11.2025 справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, повернуто для доопрацювання до ВП № 2 (с-ще Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області(справа ЄУН 387/1703/25).
14.11.2025 після доопрацювання до суду надійшли матеріали адміністративнх справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 КУпАП, до яких долучено рапорт Інспектора СРПП ВП№2 (с-ще Добровеличківка) Новоукраїнського РВПГУНП в Кіровоградській області Кольцова М..
Так, згідно рапорта ОСОБА_2 , наряд СРПП здійснювали виїзд на місце де перебував безпосередньо сам транспортний засіб який причетний до скоєння ДТП за адресою с. Піщаний Брід по вул. Садова, 83, так як транспортний засіб покинув місце ДТП, схема ДТП відсутня. Також потерпіла ОСОБА_3 відмовилася від проходження судово-медичної експертизи на визначення ступеню тяжкості отриманих тілесних ушкоджень.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлявся вчасно та належним чином. Подав до суду письмове пояснення у якому просив справу слухати за його відсутності, вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав повністю.
Потерпіла ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце слухання справи повідомлялася вчасно та належним чином. Подала до суду письмове пояснення у якому просила справу слухати за її відсутності. Також зазначила, що до ОСОБА_1 не має ніяких матеріальних та моральних претензій.
Суд, дослідивши матеріали справи, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до змісту вимог ст. 245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Так, диспозицією статті 124 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною нормою закону настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 12.1 ПДР України, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Диспозицією ст. 122-4 КУпАП встановлено, відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до п. 2.10 "а" Правил дорожнього руху, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Суд дослідив матеріали адміністративних справ та дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 встановлена, доведена і підтверджується зібраними у справах доказами, а саме: відомостями, що місяться у протоколах про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №489434 від 21.10.2025, серії ЕПР1 №489439 від 21.10.2025; копією постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №5982074 від 21.10.2025 за ч. 2 ст. 126 КУпАП; відомостями, що місться у рапортах від 24.09.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.09.2025; письмовими пояснення ОСОБА_4 від 24.09.2025; заявою ОСОБА_5 від 24.09.2025; протоколом огляду місця події від 24.09.2025; письмовим поясненням ОСОБА_5 від 24.09.2025; розпискою ОСОБА_5 ; письмовими поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_6 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_3 від 23.12.2025; довідкою начальника ВП № 2 (с-ще Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області №132323-2025 від 22.10.2025; відомостями, що містяться у рапортах від 22.10.2025, 12.11.2025; відеозаписами на DVD- дисках.
Тож, усі надані суду докази, у їх сукупності, підтверджують обставини, що підлягають доказуванню у справі, як то, щодо часу, місця та способу вчинення адміністративного правопорушення.
Суд вважає, що поліцейським зібрано достатньо доказів при складанні протоколів про адміністративне правопорушення для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Підстави, які б давали можливість суду вважати, що досліджені докази є сумнівними та неправдивими, відсутні, а вина водія у вчинених правопорушеннях, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами провадження.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, яке з урахуванням положеньст. 9 Конституції України, а також ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини'є частиною національного законодавства, зазначив що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення з урахуванням ст. 36 КУпАП в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме ст. 122-4 КУпАП, у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зазначений вид адміністративного стягнення забезпечить у майбутньому недопущення вчинення аналогічного правопорушення ОСОБА_1 ..
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 126, 130, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП об'єднати справи про адміністративні правопорушення за №387/1703/25 провадження №3/387/894/25 та №387/1704/25 провадження №3/387/895/25 в одне провадження та присвоїти їм єдиний номер справи №387/1703/25 провадження №3/387/894/25.
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі) гривень 00 копійок: (отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./Кіров. обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA658999980313000149000011001, код класифікації доходів бюджету 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять)гривень 60 копійок за розгляд справи про адміністративне правопорушення: (отримувач коштів: ГУК у місті Києві/місто Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у відповідності до ст.ст.307,308 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова судді може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.
Суддя Таїсія СОЛОНЕНКО