28 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 340/2074/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 року (головуючий суддя Пасічник Ю.П.)
в адміністративній справі №340/2074/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач-2) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 31.03.2025 до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви від 01.02.2025 року про відстрочку від призиву на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати відповідача відповідно до вимог п.3 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на строк до 08.05.2025.
Вказує, що 01.02.2025 засобами поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до якої долучено пакет документів. Заява вручена 04.02.2025, але, як зазначає позивач, заява фактично не розглянута, будь-яких рішень не прийнято, відповідей не надано та не надіслано поштою, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що за заявою позивача, рішенням комісії, яке оформлене протоколом від 03.03.2025, позивачеві відмовлено у наданні відстрочки, про що складено повідомлення від 04.03.2025 №52/3070, форма якого відповідає формі Додатку 7 до Порядку №560. Зауважив, що станом на дату звернення позивача до суду (31.03.2025) комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 в поряду та у спосіб визначені Порядком №560 прийнято відповідне рішення, яке позивачем не оскаржується.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Вказує, що оскільки позивач не отримував прийняте відповідне рішення комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 в поряду та у спосіб визначені Порядком №560. За правилами ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Предметом спірних правовідносин є бездіяльність відповідачів щодо не розгляду заяви з документами від 01.02.2025 року, яку я направив рекомендованим листом з повідомленням N2501500051783 від 01.02.2025 року з описом вкладення. На підтвердження обставин щодо отримання вищевказаного відповідного рішення комісії відповідач не надав квитанції з АТ «УКРПОШТА» про направлення відповідних листів засобами поштового зв'язку на адресу позивача з описом вкладення. Доказів доставки та отримання позивачем вказаних листів матеріали справи не містять. Вважає, що для правильного вирішення даної справи необхідно встановити факт отримання позивачем прийнятого відповідного рішення комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 в поряду та у спосіб визначені Порядком №560.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та доводи відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що Позивач 01.02.2024 року звернувся засобами поштового зв'язку до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою та пакетом документів про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.3 ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (наявність трьох дітей віком до 18 років) (а.с.4).
Вказана заява вручена адресату 04.02.2025 (а.с.17).
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду його заяви від 01.02.2025 про відстрочку від призову на військову службу.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч. 6 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби:
строкова військова служба;
військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;
військова служба за контрактом осіб рядового складу;
військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);
військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення
На виконання положень ст. 22 Закону №3543-XII Урядом України прийнято постанову №560 від 16.05.2024 "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (Порядок №560).
Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п. 56 Порядку №560).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання (п. 58 Порядку №560).
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7.
Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку (п. 60 Порядку №560).
Матеріалами справи підтверджується, що за заявою позивача, рішенням комісії, яке оформлене протоколом від 03.03.2025, позивачеві відмовлено у наданні відстрочки, про що складено повідомлення від 04.03.2025 №52/3070.
Вказане дає підстави для висновку про відсутність бездіяльності відповідача.
Водночас, незгода позивача з рішенням відповідача не дає підстав для встановлення бездіяльності відповідача, оскільки заява позивача розглянута та рішенням комісії, яке оформлене протоколом від 03.03.2025, позивачеві відмовлено у наданні відстрочки, про що складено повідомлення від 04.03.2025 №52/3070.
При цьому суд апеляційної інстанції зазначає, що форма повідомлення відповідає формі Додатку 7 до Порядку №560.
Тобто, станом на дату звернення позивача до суду (31.03.2025) комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 в поряду та у спосіб визначені Порядком №560 прийнято відповідне рішення, яке позивачем не оскаржується (позивачем оскаржується бездіяльність відповідача).
При цьому, в позовній заяві позивача просить зобов'язати відповідача відповідно до вимог п.3 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на строк до 08.05.2025, оскільки він є батьком трьох дітей віком до 18 років.
Зокрема, до відповідача позивач звернувся з заявою 01.02.2025.
Матеріали справи містять Повідомлення від 04.03.2025 №52/3070, яке сформоване ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу позивача.
Вказане повідомлення містить причини відмови: військовозобов'язаний не є батьком, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (відсутнє рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень ст. 315 ЦПК України).
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що матеріали справи містять свідоцтва про народження трьох дітей, батьком яких є позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Згідно довідки квартального комітету №8 Фортечного району м. Кропивницького від 28.04.2025, вказані діти ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ) проживають разом з батьком ОСОБА_1 (а.с. 51).
Також вказаною довідкою підтверджується, що разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , проживає його дружина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та її донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що матеріали справи містять посвідчення НОМЕР_1 , згідно якого позивач ( ОСОБА_1 ) має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей (а.с. 7).
Вказані обставини спростовують висновок відповідача, що позивач не є батьком трьох дітей віком до 18 років.
Слід зазначити, що статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
** Відповідно до п. 60 Порядку №560 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7.
Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.
У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.
Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі:
подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);
надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;
отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.
Відповідно до Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Додаток 5 до Порядку №560) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) частина 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці:
свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів:
свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Оскільки матеріали справи та вищезазначені норми спростовують висновок відповідача, що ОСОБА_1 не є батьком трьох дітей віком до 18 років, то позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
В силу частини 2 ст. 9 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав позивача.
Наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 , яке оформлене протоколом від 03.03.2025, про що складено повідомлення від 04.03.2025 №52/3070 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заву позивача та прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно п.3 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків, що вказані в цьому рішенні суду.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що при повторному розгляді заяви позивача, суб'єкт владних повноважень не може покладатися на свої висновки, які були спростовані судом в ході розгляду справи.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Вищезазначене є мотивом для врахування судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 року - скасувати. Прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.
Визнати протиправним та скасування рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 , яке оформлене протоколом від 03.03.2025, про що складено повідомлення від 04.03.2025 №52/3070.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно п.3 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та з урахуванням висновків, викладених в цьому рішенні суду.
В задоволенні іншої частини позову - відмовити
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 28.11.2025 та може бути оскаржена до Верховного Суду згідно статті 328 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова