Постанова від 23.12.2025 по справі 280/10053/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10053/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року (суддя Сіпака А.В.)

у справі №280/10053/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 за період роботи з 01.02.1988 по 31.07.2007, які видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007, які видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» за період з 01.07.1995 по 30.06.2000, починаючи з 03.10.2024.

Позовні вимоги тим, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача на його звернення на підставі оновлених довідок про заробітну плату.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 03.01.2024 №03 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 29.12.2023 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, фактично не здійснив розгляд заяви по суті та визначив формальні підстави для такої відмови, не вчинив всіх належних заходів, які покладені на пенсійний орган, з метою встановлення та перевірки достовірності даних.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позову.

Відповідач зазначає, що відмовив у перерахунку пенсії з тих підстав, що триває перевірка нарахування та виплата заробітної плати позивачу, зазначеної в довідці для перерахунку пенсії.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач з серпня 2023 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29.12.2023 позивач подав до пенсійного органу заяву про перерахунок пенсії та надав довідки про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 за період роботи з 01.02.1988 по 31.07.2007, видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка», м. Запоріжжя.

Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 03.01.2024 №03 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки довідки № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007, № 19 від 25.02.2008 про заробітну плату не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки, отже врахувати їх для розрахунку відсутні підстави.

У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою від 03.10.2024, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 06.07.2007 № 04-18107, виданої ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» за період з лютого 1988 року по грудень 1997 року, включивши до розрахунку заробітної плати, з якої розраховується пенсія позивача період заробітної плати з 01.07.1995 по 30.06.2000.

За результатом звернення, відповідач листом від 17.10.2024 № 18172-17940/М-02/8-0800/24 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 за період роботи з 01.02.1988 по 31.07.2007, які видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» з посиланням на те, що вказані довідки направлені до управління контрольно-перевірочної роботи. Термін перевірок чиним законодавством не передбачений. Станом на день надання відповіді акт перевірки відповідності даних первинним документам до Головного управління не надходив. Після надходження акту перевірки та у разі підтвердження нарахувань сум заробітної плати первинними документами можливо буде повернутися до питання перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії згідно довідок про заробітну плату, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 встановлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

За правилами ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 Закону № 1058-IV).

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Відповідно до пп. 3 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відтак, умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.

В спірному випадку, як вбачається із змісту довідок про заробітну плату (заробіток для обчислення пенсії) № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 за період роботи позивача з 01.02.1988 по 31.07.2007, які складені ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка», м. Запоріжжя, вони видані на підставі особових рахунків за 10 років, у них не включені виплати одноразового характеру, не обумовлені діючою системою плати праці, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відомості, що містяться у цих довідках, засвідчують факт нарахування заробітної плати у зазначений позивачем період. За формою і змістом вказані довідки відповідають вимогам п. 2.10 наведеного вище Порядку № 21-1, містять усю необхідну інформацію, що підтверджує підстави їх видачі та суми нарахованої позивачу заробітної плати.

Стосовно доводів відповідача про неможливість перевірити обґрунтованість видачі довідок, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про безпідставність таких доводів, оскільки неможливість перевірити відомості, зазначені у вказаних довідках, не є законодавчо встановленою підставою для позбавлення особи права на пенсію за віком в належному розмірі.

Підстави вважати надані довідки та відомості, що в них містяться, недостовірними, відповідачем не наведені, із матеріалів справи не вбачаються.

Також суд апеляційної інстанції враховує висновок, що міститься у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

У подальшому, вказана позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 12 квітня 2021 року у справі № 219/4550/17, від 03 червня 2021 року у справі №127/8001/17.

За наведених обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 03.01.2024 №03 є протиправним та підлягає скасуванню, а належним способом відновлення порушених прав позивача в даному випадку є зобов'язання Пенсійний орган розглянути по суті заяву позивача від 29.12.2023 та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року в адміністративній справі №280/10053/24 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров