12 серпня 2025 року м.Дніпросправа № 160/24865/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Чепурнова Д.В., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі № 160/24865/24 (суддя Рищенко А.Ю., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач) щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 18.10.2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що на виконання рішення суду від 12.02.2024 року у справі №360/1458/23 Головним управлінням ПФУ в Черкаській області у червні 2024 року призначено йому пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 з 18.10.2023 року. Проте, при розрахунку пенсії позивача, відповідачем безпідставно не застосовано положення ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки вони призвели до порушення його права на належне пенсійне забезпечення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено у повному обсязі.
Із рішенням суду не погодився відповідач, ним була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, неналежну оцінку судом доказів у справі, порушення процесуальних норм, відповідач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В скарзі відповідач вказує, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2024 у справі № 360/1458/23 розпорядженням від 02.07.2024 Головним управлінням проведено призначення пенсії ОСОБА_1 . При цьому, в мотивувальній частині судового рішення відсутні висновки, щодо визначення мінімального розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345-VI та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV. З огляду на це, відповідач наполягає, що діяв відповідно до чинного законодавства України, в межах повноважень покладених на органи Пенсійного фонду України, тому ознаки неправомірності в його діях відсутні.
Позивач своїм правом подати письмовий відзив на апеляційну скаргу відповідача не скористався.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 року у справі №360/1458/23 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено частково. Судом визнано протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №122950002601 від 26.10.2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18.10.2023 року, зарахувавши до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону №1058-IV періоди роботи позивача: з 01.04.1996 по 28.05.1996 - учень гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 29.05.1996 по 31.12.1998 - гірник підземний з повним робочим днем під землею у ДВАТ шахта “Тошківська» ДХК “Первомайськвугілля».
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2024 року апеляційну скаргу позивача задоволено. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 року у справі №360/1458/23 змінено шляхом викладення абзацу третього резолютивної частини рішення в новій редакції. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18.10.2023 року, зарахувавши до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону №1058-IV періоди роботи позивача з 01.04.1996 по 18.10.2023 року.
У червні 2024 року, на виконання судового рішення, відповідачем повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, зараховано до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону №1058-IV спірні періоди роботи позивача та призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 18.10.2023 року.
Позивач вважає, що відповідач допустив порушення його прав, оскільки неправильно здійснив розрахунок розміру пенсії, а саме без застосування положень ст.8 Закону “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Не погодившись з такими діями пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновків, що пільговий стаж ОСОБА_1 складає більше 25 років, тобто відповідає вимогам ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Отже, пенсія позивача має бути перерахована відповідачем з урахуванням зазначених гарантій з дати призначення пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Разом з тим, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
У постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2024 року у справі №360/1458/23 встановлено, що період зайнятості позивача на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, підтверджено записами трудової книжки, а тому спірні періоди підлягають зарахуванню до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону №1058-IV.
Тобто, з урахуванням зарахованих за рішенням суду періодів, пільговий підземний стаж позивача з повним робочим днем під землею складає більше 25 років.
Відповідно до чч. 4, 5 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Судом встановлено, на виконання рішення суду від 12.02.2024 року по справі №360/1458/23 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV у червні 2024 року (після набрання законної сили постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2024). Однак, відповідач обчислив розмір пенсії позивача без урахування ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд апеляційної інстанції відхиляє доводи скаржника про те, що судове рішення виконується пенсійним органом в межах покладених зобов'язань. Суд зазначає, що відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням положень певного закону не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.
Суд встановив, що пільговий стаж ОСОБА_1 складає більше 25 років, тобто відповідає вимогам ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Отже, пенсія позивача має бути перерахована відповідачем з урахуванням зазначених гарантій з дати призначення пенсії.
Колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається. Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. 311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі №160/24865/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Д.В. Чепурнов
суддя О.О. Круговий