Постанова від 25.12.2025 по справі 520/16702/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2025 р. Справа № 520/16702/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Макаренко Я.М. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025, головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О., м. Харків, повний текст складено 25.08.25 по справі № 520/16702/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНКІВСЬКА АГРО"

до Головного управління ДПС у Харківській області третя особа Державний реєстратор виконавчого комітету Олексіївської сільської ради

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (далі - ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО», позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС у Харківській області, відповідач, контролюючий орган), Державного реєстратора виконавчого комітету Олексіївської сільської ради (далі - третя особа), в якому просило суд:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби України в Харківській області, щодо невнесення до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті Єдиного внеску у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (код ЄДРПОУ 44888508), у зв'язку з набранням чинності Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2024 року у справі № 520/21190/24;

- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України в Харківській області внести до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (код ЄДРПОУ 44888508) за формою № 30-ОПП та за формою № 11-ЄСВ;

- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України в Харківській області передати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії між державним реєстром та інформаційними системами центрального контролюючого органу відомості про відсутність у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (код ЄДРПОУ 44888508) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП та по сплаті єдиного внеску по за формою № 11-ЄСВ.

В обґрунтування позовних вимог послався на протиправний характер бездіяльності відповідача, яка полягає у невнесенні до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомостей про відсутність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» заборгованості зі сплати податків і зборів та єдиного внеску, оскільки податкові повідомлення-рішення від 23.02.2024 № 00095212411, № 00095232411 та № 00095490704, за якими виник податковий борг, були скасовані у судовому порядку (рішення у справі № 520/21190/24 набрало законної сили 13.02.2025), а тому у контролюючого органу відсутній інший вид правомірної поведінки, окрім як внести до відповідного реєстру відомості про відсутність у позивача заборгованості.

Повідомив, що така бездіяльність відповідача унеможливлює позивачу завершити заходи, пов'язані із реорганізацією ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО», позаяк державний реєстратор відмовляє у здійсненні державної реєстрації припинення юридичної особи через наявність заборгованості, якої не існує, а тому слід зобов'язати ГУ ДПС у Харківській області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії між державним реєстром та інформаційними системами центрального контролюючого органу відомості про відсутність у позивача заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП та по сплаті єдиного внеску по за формою № 11-ЄСВ.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 по справі № 520/16702/25 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНКІВСЬКА АГРО" (вул. Скрипника, буд. 6,м. Барвінкове, Харківська обл., Ізюмський р-н,64701, код ЄДРПОУ 44888508) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495), третьої особи: Державного реєстратора виконавчого комітету Олексіївської сільської ради (вул. Центральна, буд. 18,с. Олексіївка (Первомайський), Лозівський р-н, Харківська обл.,64122, код ЄДРПОУ 04398519) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби України в Харківській області щодо невнесення до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті Єдиного внеску у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (код ЄДРПОУ 44888508), у зв'язку з набранням чинності рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2024 року у справі № 520/21190/24.

Зобов'язано Головне управління Державної податкової служби України в Харківській області внести до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (код ЄДРПОУ 44888508) за формою № 30-ОПП та за формою № 11-ЄСВ.

Зобов'язано Головне управління Державної податкової служби України в Харківській області передати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії між державним реєстром та інформаційними системами центрального контролюючого органу відомості про відсутність у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» (код ЄДРПОУ 44888508) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП та по сплаті єдиного внеску по за формою № 11-ЄСВ.

Стягнуто з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНКІВСЬКА АГРО" (вул. Скрипника, буд. 6,м. Барвінкове, Харківська обл., Ізюмський р-н,64701, код ЄДРПОУ 44888508) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 9084 (дев'ять тисяч вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, порушення норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 у справі № 520/16702/25, ухваливши нове судове рішення про відмову у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНКІВСЬКА АГРО".

Апеляційна скарга мотивована твердженнями про прийняття оскаржуваного рішення з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, з викладенням в ньому висновків, які не відповідають обставинам справи, що в силу положень статті 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового судового рішення.

Повідомив, що всупереч вимог статті 111 ЦК України ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» до органів ДПС не було подано ліквідаційну звітність (Баланс, Звіт про фінансові результати, Розрахунок частини чистого прибутку; Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств з додатками), а тому ліквідаційна процедура позивача є не завершеною, а зняття його з обліку потребує проведення позапланової документальної перевірки на підставі пункту 78.1.7 статті 78 ПК України «Розпочато процедуру реорганізації особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, цивільного права».

Таким чином, враховуючи встановлену законодавством для учасників процедур реорганізації послідовність дій, до завершення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНКІВСЬКА АГРО" за період діяльності із 16.10.2023 по 07.07.2025, у відповідача відсутня можливість внесення до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» за формою № 30-ОПП та за формою № 11-ЄСВ та передання відповідної інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань.

Позивач у надісланому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційну скаргу заперечував проти викладених у ній доводів, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

Наполягав, що на спростування висновків, викладених у рішенні Харківського окружного адміністративного суду, в апеляційній скарзі ГУ ДПС в Харківській області не наведено жодного аргументу, а тому така скарга є безпідставною та задоволенню не підлягає.

Звернув увагу, що відповідач, після подання апеляційної скарги, передав до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії між державним реєстром та інформаційними системами центрального контролюючого органу відомості про відсутність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП та по сплаті єдиного внеску за формою № 11-ЄСВ на підставі яких Державним реєстратором виконавчого комітету Олексіївської сільської ради 23.09.2025 припинено юридичну особу в результаті її реорганізації. Отже, на час розгляду справи в апеляційному суді відсутній предмет спору у даній справі.

У свою чергу, звернення з явно безпідставною апеляційною скаргою, на переконання позивача, свідчить про бажання податкових органів виправдати свої протиправні дії та затягти розгляд справи.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.06.2023 власник ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» прийняв рішення про його реорганізацію шляхом приєднання до ТОВ «КОЛОС» (код ЄДРПОУ: 31847939), визначаючи останнього правонаступником.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено строк для заявлення кредиторських вимог до ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» до 19.08.2023.

19.09.2023 відповідно до передбаченого законодавством процесу проведення приєднання до ТОВ «КОЛОС» (код ЄДРПОУ: 31847939), ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» звернулося до суб'єкта державної реєстрації із заявою щодо завершення процедури припинення юридичної особи, однак нотаріусом було повідомлено, що завершити процедуру припинення ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» неможливо, оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб наявні заперечення від органів влади, а саме: Головного управління Державної податкової служби України в Харківській області (підписант Німий О.С.), у зв'язку з не проведенням податкової перевірки.

Після цього ГУ ДПС в Харківській області на прохання позивача провело перевірку щодо виконання останнім податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. За результатом цієї перевірки було винесено податкові повідомлення-рішення № 00095212411, № 00095232411, № 00095490704 від 23.02.2024.

Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 520/21190/24 позов ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» задоволено частково.

Визнано протиправними та нечинними податкові повідомлення-рішення №№ 00095212411, 00095232411 та 00095490704 від 23.02.2024 ГУ ДПС України в Харківській області, в зв'язку з їх скасуванням відповідно до абз. 2, 3 п.56.9 ст.56 ПК України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 520/21190/24 апеляційну скаргу ГУ ДПС України в Харківській області залишено без задоволення, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 в частині задоволення позову - залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 08.05.2025 у справі № 520/21190/24 касаційну скаргу ГУ ДПС у Харківській області залишено без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі залишено без змін.

Вказане рішення набрало законної сили та ураховується судом при вирішенні цієї справи.

З огляду на те, що станом на всі заходи, які пов'язані з реорганізацією ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО», завершені, у тому числі узгоджено грошові зобов'язання, щодо яких проводилось судове оскарження в зв'язку з вступом в законну силу рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі № 520/23742/24, позивач звернувся до державного реєстратора із заявою про припинення юридичної особи.

05.05.2025 від державного реєстратора надійшло рішення про відмову в державній реєстрації припинення юридичної особи, оскільки відповідно до повідомлень Державної податкової служби № 2520400300679 від 05.05.2025 та № 2520404300686 від 05.05.2025 у позивача наявна заборгованість зі сплати податків і зборів, єдиного внеску та відсутні відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи.

12.05.2025 позивач звернувся до ГУ ДПС в Харківській області із заявою, в якій просив виконати вимоги закону та передати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії відомості про відсутність заборгованості у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» зі сплати податків і зборів та єдиного внеску.

Листом ГУ ДПС в Харківській області від 11.06.2025 № 34210/6/20-20-40-24-11-12 позивача повідомлено, що відповідно до статті 111 ЦК України ліквідаційна процедура ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» не завершена, зняття позивача з обліку потребує проведення позапланової документальної перевірки.

02.07.2025 ГУ ДПС в Харківській області видано наказ № 3024-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» за період з 16.10.2023 по 07.07.2025 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених ПК України, податків та зборів валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за період з 16.10.2023 по 07.07.2025 з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

08.07.2025 голова комісії з припинення ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» Семерей О.В. отримав листи ГУ ДПС в Харківській області від 07.07.2025 № 39348/6/20-40-07-04-11 про забезпечення умов для проведення документальної виїзної позапланової перевірки та № 39386/6/20-40-07-04-11 про проведення інвентаризації в присутності фахівців ГУ ДПС в Харківській області.

Листом від 08.07.2025 № 08.07-1 позивач повідомив відповідача, що у період з 16.10.2023 по 07.07.2025 ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» фінансово-господарську діяльність не вело. Договірні відносини, включаючи оренду офісу, завершено. Працівники звільнені. Банківські рахунки закриті, первинні документи не формувались. Основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, готівки на балансі немає. У зв'язку із зазначеним проведення інвентаризації та надання її результатів неможливе у зв'язку з відсутністю об'єктів інвентаризації.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт перевірки від 21.07.2025 № 31052/20-40-07-04-05/44888508.

05.08.2025 на підставі акту перевірки від 21.07.2025 № 31052/20-40-07-04-05/44888508 ГУ ДПС у Харківській області було складено податкове повідомлення-рішення № 00389200704, яким збільшено суму грошового зобов'язання за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 1464,63 грн та нараховано штрафні санкції у розмірі 366,16 грн.

Відповідно до платіжної інструкції від 05.08.2025 № 6139 ТОВ «КОЛОС», як правонаступником ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО», було сплачено нараховану відповідачем суму грошового зобов'язання відповідно до податкового повідомлення-рішення № 00389200704 від 05.08.2025.

14.08.2025 позивач повторно звернувся до державного реєстратора із заявою про припинення юридичної особи.

15.08.2025 державним реєстратором прийнято рішення про відмову у державній реєстрації припинення юридичної особи, оскільки відповідно до повідомленнями Державної податкової служби № 2520400300860 від 15.08.2025 та № 2520404300686 від 05.05.2025 у позивача наявна заборгованість зі сплати податків і зборів.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не передачі до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про відсутність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП та по сплаті єдиного внеску по за формою № 11-ЄСВ позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності невнесення відповідачем до інформаційної системи Державної податкової служби України відомостей про відсутність у позивача заборгованості зі сплати податків і зборів до форми № 30-ОПП, оскільки внаслідок визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №№ 00095212411, 00095232411 та 00095490704 від 23.02.2024 у судовому порядку та сплати позивачем за податковим повідомленням-рішенням № 00389200704 від 05.08.2025 нарахованих сум податків, у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» була відсутність заборгованість зі сплати податків та зборів та інших обов'язкових платежів.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з пунктом 37.2 статті 37 ПК України податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку.

Пунктом 37.3 статті 37 ПК України визначено, що підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є:

37.3.1. ліквідація юридичної особи;

37.3.2. смерть фізичної особи, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою;

37.3.3. втрата особою ознак платника податку, які визначені цим Кодексом;

37.3.4. скасування податкового обов'язку у передбачений законодавством спосіб.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV).

Частинами 1-4 статті 13 Закону № 755-IV визначено, що інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється за допомогою електронних комунікацій в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем:

центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії;

Пенсійного фонду України - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи;

органам ліцензування - відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням форми такого припинення (реорганізація (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідація), а також про зміну місцезнаходження юридичної особи (місце проживання фізичної особи - підприємця) та найменування юридичної особи (прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця);

Національного банку України - відомостей про проведення такої реєстраційної дії.

До центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, одночасно з відомостями Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи, державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у Єдиному державному реєстрі, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі, технічним адміністратором Єдиного державного реєстру забезпечується передача відомостей з відповідної заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та/або добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість та/або інформації про набуття особою статусу електронного резидента (е-резидента), та/або включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, податкових органах та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, податкових органах, органах Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

З метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах Наказ Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462) затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок № 1588).

Пунктом 11.1 Порядку № 1588 передбачено, що платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземних держав, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.

Банки повідомляють контролюючі органи щодо прийняття рішення про їх ліквідацію або реорганізацію з урахуванням порядку ліквідації (реорганізації) банків, встановленого Законами України «Про банки і банківську діяльність», «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та відповідно до пункту 11.4 цього розділу.

У випадку прийняття рішення про припинення державного підприємства згідно із Законом України «Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України» керуючий припиненням зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про припинення письмово повідомити контролюючі органи за місцем обліку платника податків про початок процедури припинення об'єкта припинення згідно з пунктом 11.2 цього розділу.

Відповідно до пункту 11.5 Порядку № 1588 У зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків датою виникнення підстав для початку проведення контролюючими органами процедур, передбачених цим розділом, є дата отримання першого з таких документів (відомостей):

заяви за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2-11.4 цього розділу;

відомостей з Єдиного державного реєстру про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;

відомостей з Єдиного державного реєстру про припинення (закриття) відокремленого підрозділу;

відомостей з Єдиного державного реєстру про прийняте уповноваженим органом управління (уповноваженою особою) юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, рішення про припинення відокремленого підрозділу такої юридичної особи;

судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

При отриманні першого з документів про ліквідацію або реорганізацію платників податків робиться запис у журналі за формою № 6-ОПП.

Координацію заходів щодо зняття з обліку юридичної особи у зв'язку з припиненням, яка протягом року змінила місцезнаходження, що пов'язано зі зміною контролюючого органу, у тому числі формування, видачу та направлення відомостей та довідок, передбачених цим розділом, проводить контролюючий орган, у якому платник податків перебуває на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей (документів), визначених цим пунктом.

Згідно із пунктом 11.6 Порядку № 1588 при проведенні заходів податкового контролю, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, припиненням відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.

У розумінні пунктів 11.13, 11.15 Порядку № 1588 у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог (у разі наявності грошових зобов'язань та/або заборгованості зі сплати податків і зборів), а також у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру:

у разі відсутності грошових зобов'язань та/або податкового боргу - відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП;

за наявності податкового боргу - відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою № 31-ОПП або відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП (якщо план реорганізації юридичною особою до контролюючого органу не подавався або не був узгоджений контролюючим органом).

Відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП:

є єдиним документом, що підтверджує відсутність (наявність) заборгованості з податків, зборів у випадках припинення юридичних осіб, визначених Законом;

не може використовуватись у випадках, передбачених іншими нормативно-правовими актами, крім визначених у Законі та нормативно-правових актах, прийнятих відповідно до Закону.

У випадках, передбачених іншими нормативно-правовими актами, відсутність заборгованості з платежів до бюджету, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, підтверджується відповідною довідкою.

З аналізу зазначених норм вбачається, у разі надходження до контролюючого органу повідомлення державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру рішення засновників юридичної особи про її припинення, у податкового органу виникає обов'язок надати до Єдиного державного реєстру відомості про наявність або відсутність заборгованості зі сплати податків та зборів або відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.

У разі наявності у юридичної особи, яка перебуває в процесі припинення, заборгованості зі сплати податків та зборів податковий орган повідомляє орган державної реєстрації про наявність такої заборгованості.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 2040/5526/18 від 24 січня 2024 року.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, позивач тричі звертався до державного реєстратора із заявою про реєстрацію припинення ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО», однак отримував відмови у здійсненні такої реєстраційної дії у зв'язку з отриманням від відповідача повідомлень про наявність у позивача заборгованості зі сплати податків і зборів, єдиного внеску.

Водночас, сторонами не спростовано, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 520/21190/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 520/21190/24 та постановою Верховного Суду від 08.05.2025 у справі № 520/21190/24, позов ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» задоволено та визнано протиправними та нечинними податкові повідомлення-рішення №№ 00095212411, 00095232411 та 00095490704 від 23.02.2024 ГУ ДПС України в Харківській області.

Однак, після цього ГУ ДПС в Харківській області не передало до ЄДР інформацію про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» з посиланням на необхідність проведення повторної перевірки платника податку.

Після проведення другої перевірки, відповідачем було складено податкове повідомлення-рішення № 00389200704 від 05.08.2025, за яким позивачем були сплачені нараховані відповідачем суми податків. Проте, після цього відповідач знову не направив до ЄДР відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску у позивача.

Натомість, після третього звернення ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» до державного реєстратора із заявою про припинення юридичної особи від 05.05.2025 відповідач знову надіслав повідомлення про наявність у позивача заборгованості зі сплати податків і зборів.

При цьому, до матеріалів справи не долучено відомостей, які б свідчили про наявність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» не погашеної заборгованості зі сплати податків і зборів станом на 05.05.2025 (дата звернення позивача).

Колегія суддів враховує, що як вбачається із наданих до матеріалів справи пояснень, ГУ ДПС у Харківській області станом на момент апеляційного перегляду даної справи передало до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії між державним реєстром та інформаційними системами центрального контролюючого органу відомості про відсутність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП та по сплаті єдиного внеску за формою № 11-ЄСВ на підставі яких Державним реєстратором виконавчого комітету Олексіївської сільської ради 23.09.2025 припинено юридичну особу в результаті її реорганізації, що підтверджується відповідним витягом.

Відтак, оскільки відповідачем визнано відсутність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску, а реєстратором припинено юридичну особу в результаті її реорганізації, доводи апеляційної скарги про неподання ліквідаційної звітності підлягають відхиленню.

З огляду на викладене, оскільки доводи апелянта про наявність у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті єдиного внеску не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду даної справи, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що невнесення до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та по сплаті Єдиного внеску у ТОВ «БАРВІНКІВСЬКА АГРО» є протиправним та призвело до порушення прав позивача, що має наслідком прийняття рішення про відмову у задоволенні вимог апеляційної скарги.

Враховуючи відсутність будь-яких заперечень в частині обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права позивача, колегія суддів не вбачає підстав для його зміни.

Ухвалюючи судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення Серявін та інші проти України) та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Як зазначено в п. 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі Серявін та інші проти України суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття судового рішення.

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 по справі № 520/16702/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді Я.М. Макаренко С.П. Жигилій