25 грудня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/15220/23
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклик) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до військової частини НОМЕР_2 та просить:
визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 в частині: - ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 в розмірі до 100 тис. грн у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК за весь період лікування, а саме: з 12.12.2022 по 29.05.2023; - ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби за станом здоров'я в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби; - ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги мобілізованим при звільненні зі служби в розмірі 4% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби; - ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно; - ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2023 рік; - невиплати компенсації ОСОБА_1 у зв'язку з перерахунком грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислуги років; - невиплати компенсації військового збору, утриманого з грошового забезпечення одержаного у зв'язку з виконанням обов'язків ОСОБА_1 при проходженні військової служби в період з 24.03.2023 по 27.06.2023; - нездійснення виплати середнього заробітку ОСОБА_1 за весь час затримки розрахунку при звільненні з військової служби;
зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 у розмірі до 100 тис. грн у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК за весь період лікування, з урахуванням проведених виплат за цей період, беручи до уваги роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 11.04.2023 №423/1932/ за період з 12.12.2022 по 29.05.2023; нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби за станом здоров'я в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби беручи за основу перерахунок грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислуги років; нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу мобілізованим при звільненні зі служби в розмірі 4% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби беручи за основу перерахунок грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислуги років; нарахувати та виплати ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно; нарахувати та виплати ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2023 рік; нарахувати та виплати ОСОБА_1 у зв'язку з перерахунком грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислуги років; виплатити компенсацію військового збору, утриманого з грошового забезпечення одержаного у зв'язку з виконанням обов'язків ОСОБА_1 при проходженні військової служби в період з 24.03.2023 по 27.06.2023; здійснити виплату середнього заробітку ОСОБА_1 за весь час затримки розрахунку при звільненні з військової служби.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.11.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 замінено відповідача у справі №620/15220/23 військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на правонаступника військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса для листування АДРЕСА_1 ).
Відповідно до частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.
Розділом 3 Кодексу адміністративного судочинства України розмежовано територіальну юрисдикцію (підсудність) справ.
Зокрема, частиною 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Позивачка оскаржує бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , правонаступником, якої є військова частина НОМЕР_1 .
Відтак, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України (підсудність справи за вибором позивача).
Відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з реєстру територіальних громад зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивачки ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 (а.с. 25).
Відповідачем по справі є військова частина НОМЕР_1 (як правонаступник військової частини НОМЕР_2 ). Адреса місцезнаходження відповідача суду не відома, водночас у листі військової частини НОМЕР_5 від 28.07.2025 №502/2/1/4/380, зазначено, що адреса для листування військової частини НОМЕР_1 - АДРЕСА_1 .
Враховуючи наведене, суд вважає, що дана справа територіально не підсудна Чернігівському окружному адміністративному суду. Вирішення спору, що виник між сторонами, має відбуватись окружним адміністративним судом, юрисдикція якого поширюється на територію Харківської або Черкаської областей.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» у рішенні від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встновить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За наведених обставин, для об'єктивного розгляду даного спору, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду (майдан Свободи, 6, м. Харків, Харківська обл., 61000).
Керуючись статтями 25, 29, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Справу №620/15220/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду (майдан Свободи, 6, м. Харків, Харківська обл., 61000).
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали суду складено 25 грудня 2025 року.
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО