Справа № 560/8835/25
іменем України
25 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 145 від 17.04.2025 року щодо відмови ОСОБА_1 у взятті на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов;
- зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про взяття на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив позивачу у взятті його на позачерговий квартирний облік як інваліда ІІ групи внаслідок війни, який потребує поліпшення житлових умов.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що питання зарахування громадян на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов і надання громадянам у користування жилих приміщень регулюється Житловим кодексом України, "Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР", затвердженими постановою ради Міністрів УРСР від 11.12.1984 №470, та постановою виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів та президії облпрофради "Про порядок обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, і надання їм жилої площі в Хмельницькій області" від 02.01.1985 №8. Постановою виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів та президії облпрофради "Про порядок обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, і надання їм жилої площі в Хмельницькій області", визначено що на облік для забезпечення жилою площею приймаються громадяни, які потребують житла, постійно проживають та зареєстровані в даному населеному пункті не менше 2 років та мають житлову площу менше 6,5 м2 на кожного члена сім'ї. Позивач при поданні документів зазначив, що потребує поліпшення житлових умов на підставі підпункту 7 пункту 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, відповідно до якого потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі, якщо займане ними жиле приміщення складається більше як однієї кімнати). Проте, позивач не включив у склад сім'ї повнолітнього сина, хоч розгляд питання про зарахування заявника на облік громадян стосується осіб різної статі, старших 9 років, який забезпечений жилою площею у розмірі - 12,78 м2.
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах, зокрема, особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У цьому випадку, позивач має статус особи, яка є інвалідом ІІ групи внаслідок війни, а тому, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни та інвалідів війни. Надані позивачем докази підтверджують той факт, що склад сім'ї ОСОБА_1 складає 4 (чотири) особи, які проживають разом в двокімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 28,4 кв.м., тоді як ОСОБА_2 (син) та ОСОБА_3 (дочка) проживають в одній кімнаті, житловою площею 12,7 кв.м., а також є особами різної статі старше 9 років. Це в сукупності підпадає під дію норми пп. 7 п. 13 Правил №470, що є підставою взяття позивача на пільговий квартирний облік як особу, яка потребує поліпшення житлових умов. Відповідач не керувався п. 13 Правил №470 та ст. 36 ЖК України, якими визначено повноваження відповідача щодо прийняття рішення про визнання особи потребуючою поліпшення житлових умов за наявності обмеженого кола підстав та взяття такої особи на квартирний облік. Відповідачем, при прийнятті оскарженого рішення, застосовано власну суб'єктивну оцінку та припущення, оцінюючи право сина позивача на свободу пересування та вибір місця проживання як спосіб штучного погіршення житлових умов, що не входить в повноваження органу місцевого самоврядування та суперечить принципу правової визначеності.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
У довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 20.09.2020 №327, виданій Військовою частиною НОМЕР_1 , зазначено, що позивач в періоди з 24.07.2014 по 24.08.2014 та з 02.01.2015 по 06.02.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 16.11.2020, позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №048969 від 13.11.2020 та довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №024361 від 13.11.2020 у позивача захворювання так, пов'язане із захистом Батьківщини.
У довідці Військової частини НОМЕР_1 від 25.02.2025 №281 зазначено, що позивач перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 15.09.2022.
За змістом довідки Військової частини НОМЕР_1 від 10.01.2025 №48 позивач є учасником бойових дій.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 25.02.2025 №282 на утриманні позивача знаходиться сім'я в складі: дружина - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , син - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , донька - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до довідки про перевірку житлових умов від 25.02.2025 №289, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , за результатами перевірки житлових умов майстра сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта військової частини НОМЕР_1 , що мешкає: АДРЕСА_1 , постановлено: будинок належить на праві особистої власності громадянину ОСОБА_1 ; склад сім'ї 4 особи ( ОСОБА_1 - чоловік, ОСОБА_4 - дружина, ОСОБА_2 - син, ОСОБА_3 - донька); загальна площа квартири складає 49,3 кв.м.; житлова площа квартири складає 28,4 кв.м.; в квартирі 2 кімнати, проживає 4 особи; в зазначеній квартирі дійсно поживає ОСОБА_1 , який потребує поліпшення житлових умов.
Згідно з довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №18, виданою 25.02.2025 відділом реєстрації місця проживання Шепетівської міської ради Хмельницької області, за адресою: АДРЕСА_1 з 24.06.2015 зареєстровані: ОСОБА_4 (01.03.1981), ОСОБА_1 (11.06.1980), ОСОБА_3 (25.01.2010), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Позивач звернувся з заявою від 28.02.2025, в якій просив прийняти його на облік на одержання житлової площі. Зазначив, що проживає: АДРЕСА_1 . Склад сім'ї: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
У витязі з протоколу №2 засідання громадської комісії з житлових питань від 18.03.2025 зазначено, що вирішено відкласти розгляд заяви гр. ОСОБА_1 , особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем проживання у виконавчому комітеті Шепетівської міської ради на додаткове вивчення підстави зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов підпункту 7 пункту 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР».
За результатами розгляду заяви, листом Виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 19.03.2025 повідомлено позивача, що його звернення про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, відкладене на додаткове вивчення підстав зарахування на облік громадян - підпункту 7 пункту 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР».
Відповідно до витягу з протоколу №3 засідання громадської комісії з житлових питань від 17.04.2025 на порядок денний засідання зазначеної комісії виносилося звернення позивача про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов у виконавчому комітеті Шепетівської міської ради на підставі пп. 7 п. 13 "Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР". У довідці з військової частини НОМЕР_1 про перевірку житлових умов від 19.03.2025 № 398 зазначено, що квартира АДРЕСА_2 , загальною площею 49,2 м2, житловою - 28,4 м2, складається з двох кімнат, проживає 4 особи: перша кімната житловою площею - 15,7 м2, в якій проживають гр. ОСОБА_1 (заявник) і гр. ОСОБА_4 (дружина). Друга - житловою площею - 12,7 м2, в якій проживають гр. ОСОБА_2 (син) і гр. ОСОБА_3 (донька), які є особами різної статі старші 9 років. Факт проживання в одній кімнаті осіб різної статі старші 9 років, а саме: повнолітнього сина заявника гр. ОСОБА_1 та неповнолітньої доньки гр. ОСОБА_3 встановлений довідкою з військової частини НОМЕР_1 про перевірку житлових умов від 19.03.2025 № 398. У ході розгляду даної заяви з'ясовано, що повнолітньому сину заявника, який не включений у склад сім'ї потребуючих поліпшення житлових умов, проте розгляд питання про зарахування позивача із сім'єю на облік громадян стосується осіб різної статі, старші 9 років, повнолітньому сину належить на праві власності 375/1000 частки квартири АДРЕСА_3 що забезпечений жилою площею у розмірі - 12,78 м2 (інформаційні довідки № 422988409; № 422987946 від 16.04.2025 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна). Даний розмір жилої площі є вищим за розмір середньої забезпеченості громадян жилою площею по Хмельницькій області (8 м2 на одну особу).
Рішенням Виконавчого комітету Шепетівської міської ради №145 від 17.04.2025 відмовлено у задоволенні заяви позивача про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених статтею 34 Житлового кодексу України, підпунктом 7 пункту 13 "Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР" для визнання гр. ОСОБА_1 потребуючим поліпшення житлових умов (повнолітньому сину заявника, який не включений у склад сім'ї потребуючих поліпшення житлових умов, проте розгляд питання про зарахування заявника на облік громадян стосується осіб різної статі, старші 9 років, повнолітньому сину на праві власності належить 375/1000 частки квартири АДРЕСА_3 та забезпечений жилою площею у розмірі - 12,78 м2).
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Статтею 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Положеннями частин 1, 4 статті 43 Житлового кодексу України (далі - ЖК України) визначено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Відповідно до статті 31 ЖК України громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Статтею 36 ЖК України визначено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.
Підстави для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов визначені в статті 34 ЖК України, а саме, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному цим Кодексом та іншими актами законодавства України;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках.
У цій статті також зазначено, що громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України.
Тобто стаття 34 ЖК України містить загальний, не виключний, перелік підстав для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Однією з гарантій соціального захисту військовослужбовців є право на забезпечення їх та членів їхніх сімей жилими приміщеннями, закріплене частиною першою статті 31 ЖК України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Отже, чинним законодавством врегульовано порядок надання житла особам, які потребують поліпшення житлових умов, а також особам, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями громадян.
Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 №470 затверджено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (далі - Правила №470).
Відповідно до пункту 13 Правил №470 на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.
Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Перелік випадків, коли жилі будинки (жилі приміщення) вважаються такими, що не відповідають санітарним і технічним вимогам, визначається Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР і Держбудом УРСР;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я УРСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок. Порядок видачі медичних висновків зазначеним хворим встановлюється Міністерством охорони здоров'я УРСР;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках;
7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);
8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, визначених абзацами першим та четвертим пункту 1 статті 10, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно з пунктом 14 Правил №470 тими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни; члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, "За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР" усіх трьох ступенів; учасники бойових дій та учасники війни; працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації.
Суд встановив, що позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни. Тобто, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни та для осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Відповідно до пункту 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Як встановив суд, склад сім'ї ОСОБА_1 складає 4 особи, які проживають разом в двокімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 28,4 кв.м. Разом з цим, ОСОБА_2 (син) та ОСОБА_3 (дочка) проживають в одній кімнаті, житловою площею 12,7 кв.м., а також є особами різної статі старше 9 років. Ці обставини не заперечуються відповідачем.
Водночас, підставою для відмови позивачу у першочерговому взятті на квартирний облік відповідачем зазначається, що позивачем не конкретизовано житлові умови проживання в одній кімнаті повнолітнього сина та неповнолітньої доньки. Крім того, повнолітньому сину на праві власності належить 1/4 частина квартири АДРЕСА_3 . Крім того, проживання сина у квартирі позивача (батька) за адресою: АДРЕСА_4 , а не за адресою співволодіння квартирою АДРЕСА_5 частки якої становить 12,78 кв.м. відповідач трактує як штучне погіршення житлових умов.
Щодо цього суд зазначає, що норми підпункту 7 пункту 13 Правил №470 не містять вимог щодо відсутності в осіб, які, зокрема, є особами різної статі старшими за 9 років та проживають в одній кімнаті, на праві власності іншого жилого приміщення чи його частки. Крім того, матеріалами справи підтверджується реєстрація та фактичне проживання ОСОБА_2 (сина позивача) за адресою: АДРЕСА_1 .
Також відповідачем не враховано, що позивач, будучи особою з інвалідністю внаслідок війни, має право на першочергове забезпечення жилою площею, як особа що потребує поліпшення житлових умов.
Враховуючи наведене, суд вважає, що наявні підстави для визнання протиправним та скасування оскарженого рішення в частині відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Як наслідок, відповідача необхідно зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає та враховує таке.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (частина 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору та, відповідно, його не сплачував.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
У позовній заяві повідомлено, що попередній розрахунок витрат на правову допомогу становить 40000,00 грн.
Щодо цього суд зазначає таке.
Згідно з частинами 1 - 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Отже, стосовно вирішення питання про стягнення з відповідачів судових витрат на професійну правничу допомогу позивач скористався своїм правом, визначеним частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне встановити позивачу строк для надання доказів розміру судових витрат на професійну правничу допомогу - 5 днів з дня ухвалення рішення по справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 17.04.2025 №145 в частині відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Зобов'язати Виконавчий комітет Шепетівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Встановити ОСОБА_1 строк для надання відповідної заяви та доказів про розмір судових витрат на професійну правничу допомогу - 5 днів з дня ухвалення цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 )
Відповідач:Виконавчий комітет Шепетівської міської ради (вул. Соборності 4, м. Шепетівка, Шепетівський р-н, Хмельницька обл., 30405 , код ЄДРПОУ - 04060789)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк