Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питань встановлення судового контролю
25 грудня 2025 р. справа № 520/31116/23
Харківський окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виготовленні і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про фактично виплачені в ці місяці розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії від визначених окладів, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01.02.2022 та з 01.02.2023. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 набрало законної сили 21.03.2024.
16.12.2025 до Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача в порядку ст. 382 КАС України з проханням встановити судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Харківського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 р. по справі № 520/31116/23.
В обґрунтування поданої заяви представником позивача зазначено, що відповідачем не виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23, оскільки на виконання вказаного рішення суду відповідач виготовив довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 рік, в яких занижений відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та премія та визначені не у відповідності до розміру посади з якої звільнився позивач. У довідці №ФХ-126554 від 19 березня 2024 року, видана станом на 01.01.2022 рік надбавка за особливості проходження служби складає - 0 відсотків, премія - 10%. У довідці №ФХ-126554/1 від 19 березня 2024 року, видана станом на 01.01.2023 рік надбавка за особливості проходження служби складає - 0 відсотків, премія - 10%. Хоча у відповіді відповідач зазначив, що надбавка за особливості проходження у січні 2022-2023 рр. за посадою з якої позивач звільнився, або прирівняної посади (20 тарифний розряд) становить - 65 % посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років; премія становить - 47 % (січень 2022 року) та 153 % (січень 2023 року) посадового окладу, які розраховуються з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 виходячи з розміру 1762,00 грн. Таким чином, позивач вважає, що відповідач у довідках зазначив не правильні відсотки надбавки за особливості проходження та премії, так як в рішенні суду було чітко зазначено «з обов'язковим зазначенням відомостей про фактично виплачені в ці місяці розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії від визначених окладів».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 прийнято до розгляду заяву в порядку ст. 382 КАС України у справі №520/31116/23. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 у триденний строк з дня отримання даної ухвали надати письмові пояснень на подану заяву в порядку ст. 382 КАС України та докази виконання рішення суду у справі №520/31116/23.
24.12.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшли письмові пояснення щодо виконання рішення суду по справі №520/31116/23, в яких зазначено, що на виконання вказаного рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 № ФХ 126554 від 19.03.2024 та станом на 01.01.2023 № ФХ-126554 від 19.03.2024 та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. У вказаних довідках надбавка за особливості проходження у січні 2022-2023 рр. за посадою, з якої звільнений ОСОБА_1 або прирівняної посади (20 тарифний розряд), становить - 65 % посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років; премія становить - 47 % (січень 2022 року) та 153 % (січень 2023 року) посадового окладу, які розраховуються з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 виходячи з розміру 1762,00 грн. Військовослужбовцям, яких усунуто від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, вказані виплати у збільшених розмірах припиняються. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на загальних підставах.
Дослідивши матеріали справи та заяву у порядку ст. 382 КАС України, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013, у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
У рішенні від 30.06.2009р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023.
Водночас, у довідці №ФХ-126554 від 19 березня 2024 року, станом на 01.01.2022, надбавка за особливості проходження служби складає - 0 відсотків, премія - 10%.
У довідці №ФХ-126554/1 від 19 березня 2024 року, станом на 01.01.2023, надбавка за особливості проходження служби складає - 0 відсотків, премія - 10%.
Однак, за відомостями ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно листа від 02.12.2025 №ФХ126554/14922/с надбавка за особливості проходження у січні 2022-2023 рр. за посадою з якої позивач звільнився, або прирівняної посади (20 тарифний розряд) становить - 65 % посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років; премія становить - 47 % (січень 2022 року) та 153 % (січень 2023 року) посадового окладу, які розраховуються з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 виходячи з розміру 1762,00 грн.
В свою чергу, відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 та правильність визначення у цих довідках відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби - 0 відсотків та премії - 10 %.
Відповідних документів, які вказували б, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою позивача становить 0% та 10% відповідно, матеріали справи не містять.
Отже, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 у даному випадку відповідачем виконано частково.
Водночас, суд зазначає, що обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ч.2 ст. 382-1 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із приписами ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд з огляду на приписи ст. 382-1 КАС України приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 в частині зазначення в довідках станом на 01.01.2022 та з 01.01.2023 відомостей про фактично виплачені в ці місяці розміри надбавки за особливості проходження та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача.
З огляду на те, що положеннями частини 3 статті 382-1 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту, з урахування положень, що такий строк має становити не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищувати трьох місяців, суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу двохмісячного строку з дня отримання цієї ухвали для подання звіту.
Звіт суб'єкта владних повноважень повинен відповідати вимогам, установленим частинами 2 та 3 статті 382-2 КАС України.
За таких обставин, суд вбачає наявність підстав для часткового задоволення поданої заяви в порядку ст. 382 КАС України.
Керуючись ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295, 381-1, 382, ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
Заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати протягом двох місяців з дня отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 по справі №520/31116/23 в частині зазначення в довідках станом на 01.01.2022 та з 01.01.2023 відомостей про фактично виплачені в ці місяці розміри надбавки за особливості проходження та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Суддя Марина Лук'яненко