Рішення від 25.12.2025 по справі 480/5303/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2025 року Справа № 480/5303/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.

Вимоги позивач мотивує тим, що є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та обіймав посаду заступника начальника відділу - начальника інженерної служби НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 21.05.2024 № 1322-АГ на нього накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за що відповідно до рапорту заступника начальника загону з озброєння та техніки полковника ОСОБА_2 від 08.06.2024 № 09/28055/24-Вн затвердженого наказом по НОМЕР_2 прикордонному загону від 09.06.2024 № 635-ОС був позбавлений премії за травень 2024 року у червні 2024 року у розмірі 50 %.

Оскаржувані накази вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони не містять інформації щодо дій чи бездіяльності позивача у зв'язку з чим на нього було накладено дисциплінарне стягнення. Позовні вимоги просить суд задовольнити.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання зазначеної ухвали позивачем усунуто недоліки, та приведено позовну заяву у відповідність до вимог ст. 161 КАС України.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що позов є необґрунтованим та таким, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Відповідач вказує, що зі змісту позовної заяви не вбачається, у чому саме полягає протиправність наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.05.2024 № 1322-АГ, а також у чому полягає протиправність дій начальника прикордонного загону при виданні наказу від 09.06.2024 № 635-ОС, оскільки позивачем не зазначено, які саме норми матеріального чи процесуального права були порушені та яким чином це вплинуло на його права.

Відповідач також зазначає, що оскаржувані накази стосуються не лише позивача, а й інших посадових осіб прикордонного загону, у зв'язку з чим вимоги про їх повне скасування без наведення підстав протиправності саме в частині, що стосується позивача, є необґрунтованими.

Щодо наказу № 1322-АГ від 21.05.2024 відповідач зазначає, що позивач проходив військову службу на посаді заступника начальника відділу - начальника інженерної служби та відповідно до покладених на нього службових обов'язків ніс відповідальність за організацію обліку, збереження та списання майна інженерної служби. За результатами проведених службових розслідувань щодо втрати (знищення) майна номенклатури інженерної служби за період з лютого 2022 року встановлено порушення вимог службової дисципліни з боку посадових осіб, у тому числі позивача, що стало підставою для застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді догани. Дисциплінарне стягнення застосовано начальником прикордонного загону в межах наданих повноважень та з дотриманням встановленого порядку.

Щодо наказу № 635-ОС від 09.06.2024 відповідач зазначає, що позбавлення позивача 50 відсотків премії за травень 2024 року є правомірним наслідком застосування дисциплінарного стягнення та здійснене на підставі рапорту заступника начальника загону з озброєння та техніки відповідно до підпункту 5 пункту 14 розділу III Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 25.06.2018 № 558.

З огляду на викладене відповідач вважає, що оскаржувані накази прийняті в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, підстави для їх скасування відсутні, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та обіймав посаду заступника начальника відділу - начальника інженерної служби відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, у військовому званні майор.

У зв'язку із неякісно організованими заходами щодо списання військового майна за підпорядкованим напрямком діяльності, а також нездійснення відповідного посадового контролю, наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 21.05.2024 № 1322-АГ на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за що відповідно до рапорту заступника начальника загону з озброєння та техніки полковника ОСОБА_2 від 08.06.2024 № 09/28055/24-Вн затвердженого наказом по НОМЕР_2 прикордонному загону від 09.06.2024 № 635-ОС останній позбавлений премії за травень 2024 року у червні 2024 року у розмірі 50 %.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут ВС ЗСУ), затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначені Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV.

Згідно вимог ст.11, 16 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV затверджений Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ).

Відповідно статтям 1-2 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Статтею 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України (абзаци перший, третій статті 3 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів (абзаци перший, другий статті 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

Застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту. Дисциплінарну владу, яка надана молодшим командирам, завжди мають і старші командири (стаття 7 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Пунктами б), в) статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення догана та сувора догана.

Абзац 2 ст. 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України чітко передбачає, що під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Відповідно до статті 97 Дисциплінарного статуту про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення.

Згідно статті 98 Дисциплінарного статуту під час оголошення дисциплінарного стягнення до відома військовослужбовця доводять, в чому полягає порушення ним військової дисципліни чи громадського порядку.

З системного аналізу вказаних норм, вбачається, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися, зокрема, наказів командирів, які можуть віддаватися одному чи групі військовослужбовців усно або письмово та завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно. У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни командир може накласти дисциплінарне стягнення.

Судом встановлено, що враховуючи специфіку виконання завдань, покладених на прикордонний загін в умовах сьогодення, велику кількість коштів, що надходять та спрямовані на реалізацію таких завдань, слабку та неякісну організацію роботи керівників різних рівнів щодо списання військового майна (знищеного, втраченого, викраденого або пошкодженого за період з 24.02.2022 по теперішній час), з метою посилення відповідного управлінського контролю за станом використання коштів у НОМЕР_2 прикордонному загоні, визначення завдань щодо проведення відповідних закупівель, забезпечення укладання договорів у межах доведених бюджетних асигнувань, а також щодо списання знищеного (втраченого, пошкодженого) майна під час виконання особовим складом бойових (спеціальних) завдань, начальником прикордонного загону, з початку травня 2024 року запроваджено щотижневе проведення наради керівного складу управління прикордонного загону із безпосереднім залученням керівних структурних підрозділів.

Як пояснив представник відповідача у відзиві на позовну заяву, на початку наради, головним бухгалтером - начальником фінансово - економічного відділу (бухгалтерської служби) доводиться до присутніх стан списання знищеного (втраченого) майна в ході ведення бойових дій станом на день проведення такої наради. В ході проведення таких нарад, в обов'язковому порядку здійснюється заслуховування відповідних посадових осіб, за напрямком службової діяльності, в тому числі, і щодо стану списання військового майна.

За результатами проведених нарад, оформлюється відповідний протокол, який затверджується начальником прикордонного загону.

Відповідно до проведеного аналізу стану списання військового майна, проведеного фінансово - економічним відділом (бухгалтерською службою) прикордонного загону по підрозділах, в тому числі, за номенклатурою інженерної служби відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення, керівником якої, на момент накладення дисциплінарного стягнення, був позивач, загальна сума втрат за цим напрямком складає 22314737,57 грн (двадцять два мільйони триста чотирнадцять тисяч сімсот тридцять сім гривень 57 копійок).

Залишок не списаного майна становить 22264951,76 грн (двадцять два мільйона двісті шістдесят чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят одна гривня 76 копійок). Тобто, за номенклатурою інженерної служби відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення, керівником якої був позивач, втраченого майна списано лише на 0,22 %.

У зв'язку із неякісно організованими заходами щодо списання військового майна за підпорядкованим напрямком діяльності, а також нездійснення відповідного посадового контролю, наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 21.05.2024 № 1322-АГ на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за що відповідно до рапорту заступника начальника загону з озброєння та техніки полковника ОСОБА_2 від 08.06.2024 № 09/28055/24-Вн затвердженого наказом по НОМЕР_2 прикордонному загону від 09.06.2024 № 635-ОС останній позбавлений премії за травень 2024 року у червні 2024 року у розмірі 50 %.

При цьому, як зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву, що факт неякісної організації роботи в частині списання майна, з боку позивача не є поодиноким. Так, відповідно до рапорту заступника начальника НОМЕР_2 прикордонного загону з озброєння та техніки полковника ОСОБА_3 від 01.02.2024 № 06.2/6525/24-Вн, за порушення вимог ст.ст. 11, 12, 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, останнім позивачу було оголошено дисциплінарне стягнення «Догана». Вказане стягнення Позивачем не оскаржувалось.

Обов'язки, права та відповідальність військовослужбовців визначені Статутом внутрішньої служби, зокрема ст. 11 зазначено про обов'язок військовослужбовця постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Саме за неякісно організовані позивачем заходи щодо списання військового майна за підпорядкованим напрямком діяльності, а також нездійснення відповідного посадового контролю, відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 21.05.2024 № 1322-АГ "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", останньому було оголошено дисциплінарне стягнення "Догана".

Крім того, суд звертає увагу, що позивач, оскаржуючи наказ начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 21.05.2024 № 1322-АГ, не спростував по суті висновків, викладених у вказаному наказі, зокрема щодо неякісної організації заходів зі списання військового майна за підпорядкованим йому напрямком діяльності та нездійснення належного посадового контролю. Доводи позовної заяви зводяться переважно до формального посилання на відсутність деталізації конкретних дій чи бездіяльності у тексті наказу, однак не містять заперечень щодо встановлених службовими матеріалами обставин, які стали підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

Також суд враховує, що позивач не надав жодних заперечень або пояснень щодо доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема в частині обсягу невиконаних заходів зі списання військового майна, розміру встановлених втрат, його управлінської відповідальності як керівника відповідного напряму діяльності, а також правомірності застосування наслідків дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення премії. Відсутність належного спростування зазначених обставин свідчить про необґрунтованість позовних вимог та підтверджує правомірність висновків відповідача, покладених в основу оскаржуваних наказів.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивачем, як військовослужбовцем, під час проходження військової служби допущено порушення виконання свого обов'язку щодо постійного підвищення рівня військових професійних знань, вдосконалення своєї виучки і майстерності, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, а тому на позивача правомірно накладено дисциплінарні стягнення, у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд під час розгляду даної справи бере до уваги виключно ті докази, які були покладені відповідачем в основу оскаржуваного рішення і визнає, що встановлено факт порушення позивачем Дисциплінарного статуту та Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що підтверджується матеріалами справи, а тому такі не суперечать вимогам чинного законодавства.

Відповідно до статті 86 Дисциплінарного статуту під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

На підставі вказаного судом встановлено, що під час прийняття оскаржуваних наказів відповідачем враховано характер правопорушення, обставини вчинення правопорушення, попередню поведінку військовослужбовця.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько