Ухвала від 22.12.2025 по справі 953/4801/25

Справа № 953/4801/25

н/п 1-кс/953/7967/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2025 р. Слідчий суддя Київського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів за матеріалами кримінального провадження № 42025220000000016 від 16.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

17.12.2025 до суду надійшло клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , яким орган досудового розслідування просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до: наступних документів або документів в яких міститься наступна інформація, а саме: звітів про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; наказів та кошторис витрат спортивних заходів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; листів федерацій на визначення матеріально-відповідальних осіб зі складання фінансових звітів та договорів про повну індивідуальну матеріальну відповідальність за 01.01.2019 - 31.12.2024; платіжних доручень, виписок банку, що свідчать про перерахування коштів Управління на рахунки ФОП та інших отримувачів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; договорів, актів виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, актів приймання-передачі, що мають відношення до навчально-тренувальних зборів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; списків учасників, наказів про проведення навчально-тренувальних зборів та реєстри присутності за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; актів (службових записок, доповідних, пояснень тощо), складених посадовими особами закладу щодо знищення первинних бухгалтерських документів або інших матеріалів фінансово-господарської діяльності, у тому числі актів про списання або втрату документів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; документів в яких міститься наступна інформація: кількість грошових коштів яка була виділена на навчально-тренувальні збори в олімпійських та не олімпійських видах спорту в області в період з 2022 по 2024 роки; місячна заробітна плата тренерів-викладачів за навчально-тренувальну роботу зі спортсменами, які входять до складу національних збірних команд України, виходячи з нормативів за підготовку одного учня-спортсмена; затверджені норми витрат на проведення спортивних заходів в період з 2022 по 2024 роки; загальна кількість спортсменів, тренерів та спортивних функціонерів (із зазначенням: П.І.Б., дати народження, ІПН та мети виїзду), які перетинали державний кордон України в період з 2022 по 2024 роки, із можливістю вилучення належним чином завірених копій.

В обґрунтування клопотання прокурор вказує, що Київською окружною прокуратурою м. Харкова здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42025220000000016 від 16.01.2025 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Так, вказане провадження внесене до ЄРДР за фактом противоправної діяльності посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі за текстом - Управління), які зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, здійснили заволодіння бюджетними коштами на суму близько 1 000 000 грн., виділеними для проведення навчально-тренувальних зборів спортсменів Харківської області.

При цьому, досудовим розслідуванням встановлено, що у 2023 році на проведення навчально-тренувальних зборів (далі за текстом - НТЗ) в олімпійських і неолімпійських видах спорту було виділено понад 44 млн грн, однак фактичні витрати та надані звіти не відповідають обсягу фінансування. Встановлено ознаки використання завищених добових, фіктивних списків учасників та проведення НТЗ у регіоні, де через воєнні дії їх реальне проведення є неможливим. Попри значні бюджетні видатки, Управління не надає інформацію щодо використання коштів, а частина фінансування перераховується на особисті банківські картки керівників федерацій без повного документального підтвердження, тоді як фактичне забезпечення зборів обмежується мінімальними витратами на харчування що свідчить про організацію схеми привласнення бюджетних коштів керівництвом Управління.

У ході досудового розслідування надано доручення 7-му управлінню (з обслуговування Харківської області) ДСР НП України у порядку ст. 36, 41 КПК України.

Так, під час виконання доручення встановлені посадові особи Управління, які можуть бути причетні до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

Прокурор зазначає, що на підставі аналізу інформації з відкритих джерел, зокрема веб-сервісу «Пошуково-аналітична система 007», встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у 2022-2024 роках здійснило витрати за напрямами «оплата за організацію і проведення спортивних заходів» та «перерахування коштів на картки матеріально відповідальних осіб» на загальну суму 167 701 212 грн. Зазначені перерахування проводились на підставі первинної документації - авансових звітів, наказів та кошторисів витрат.

Разом з цим, згідно з даними веб-ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та системи «Prozorro», у період з 24.02.2022 по 31.12.2024 Управління уклало лише 23 договори на суму 220 835 грн, причому виключно з фізичними особами-підприємцями, серед яких переважають ФОП ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Предмети закупівель мали незначну вартість та обмежувались окремими товарами (смолоскипи, намети, батоги, стенди для метання ножів тощо).

Водночас, згідно з тими ж реєстрами, у період з 09.12.2022 по 04.04.2025 Управління взагалі не проводило жодних закупівель через електронну систему ІНФОРМАЦІЯ_4 . Це прямо суперечить вимогам статей 3 та 4 Закону України «Про публічні закупівлі», які зобов'язують замовників здійснювати всі закупівлі товарів і послуг через електронну систему, залежно від їх вартості.

При цьому, прокурор зазначає, що незважаючи на відсутність укладених договорів та проведених закупівель, встановлено факти масових перерахувань значних сум бюджетних коштів на рахунки окремих ФОП. Зокрема, у 2023 році Управління перерахувало на рахунок ФОП ОСОБА_4 1 180 282 грн (44 транзакції), а у 2022 році - 173 901 грн. На рахунок ФОП ОСОБА_5 у 2023 році було перераховано 1 330 959 грн (46 транзакцій), а у 2022 році - 229 915 грн. При цьому у відповідні періоди закупівлі не проводились, договори не укладались.

Крім того, 31.05.2022 Управління здійснило перерахування 41 390 грн на рахунок ФОП ОСОБА_4 , 39 150 грн - ФОП ОСОБА_5 та 12 280 грн - ФОП ОСОБА_7 взагалі без зазначення призначення платежу, що свідчить про грубе порушення бюджетної та фінансової дисципліни.

Сукупність наведених даних вказує на схему нецільового використання бюджетних коштів та формування фіктивної звітності без проведення реальних закупівель, що підтверджує необхідність отримання первинної документації щодо фінансування НТЗ.

Так, прокурор вказує, що 15.04.2025 надано запит у порядку ст. 93 КПК України до Управління з метою отримання інформації щодо навчально-тренувальних зборів, спортивних змагань, спортивних заходів за період з 2022 по 2024 роки.

Однак, на вказаний запит Управління взагалі не надало інформації, надіславши відповідний лист.

Разом з цим, прокурор зазначає, що 22.04.2025 допитана як свідок головний спеціаліст Управління ОСОБА_8 , яка підтвердила, що 28.01.2025 викликала поліцію за фактом пошкодження бухгалтерських документів у КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( АДРЕСА_2 ), однак деталей події не пам'ятає. За її словами, в Управлінні повідомили про прорив труби, але місце аварії, джерело інформації та перелік пошкоджених документів їй невідомі. Частина документації була переміщена до КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » після руйнування приміщень Управління у ІНФОРМАЦІЯ_6 у 2024 році, однак які саме документи - вона не знає.

У ході виконання доручення оперативними співробітниками допитано начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_9 , механіка КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ОСОБА_10 та заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_11 .

Так, допитана в якості свідка ОСОБА_9 повідомила, що бухгалтерська документація Управління зберігалась у приміщеннях за адресою: АДРЕСА_3 , а після обстрілів у 2024 році частково була переміщена до КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». 27.01.2025 директор КЗ повідомив про прорив труби, однак свідок не пам'ятає, яким чином подію зафіксовано, і які документи були зіпсовані.

Крім того, ОСОБА_10 в ході допиту в якості свідка надав пояснення щодо своєї діяльності на посаді та його зв'язку з ІНФОРМАЦІЯ_1 . Щодо зберігання бухгалтерської документації та подій, які сталися 27.01.2025, ОСОБА_10 нічого не відомо. ОСОБА_11 надав аналогічні покази.

Тому, на даний час органу досудового розслідування з метою забезпечення проведення повного, всебічного, ефективного та неупередженого дослідження обставин вказаного кримінального провадження, можливо лише шляхом надання тимчасового доступу до документів, що містять відомості, які можуть становити охоронювану законом таємницю та знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , перелік яких зазначено у клопотанні.

Крім того, прокурор зазначає, що в інший спосіб неможливо отримати вищевказані відомості та довести обставини, які підлягають доказуванню в рамках вказаного кримінального правопорушення.

Прокурор на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, просить розглядати вищевказане клопотання без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

В судове засідання прокурор Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду клопотання. При цьому, 22.12.2025 через систему «Електронний суд» прокурор ОСОБА_3 подав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Оскільки, прокурором не було доведено, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, представник ІНФОРМАЦІЯ_1 про час та місце розгляду клопотання прокурора повідомлений належним чином, проте в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, його неприбуття за судовим викликом, відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, не є перешкодою для розгляду цього клопотання.

Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025220000000016 від 16.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, надані докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, оскільки сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи та інформація перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; містять охоронювану законом таємницю, ці відомості можуть бути використані як докази, іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації.

Враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалося, що відповідає положенням ч. 4 ст. 107 КПК України.

Керуючись ст.ст. 107, 159, 163, 164, 165, 166, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Дозволити прокурору Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_12 право тимчасового доступу до речей та документів, зобов'язавши ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , забезпечити прокурору Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_12 право тимчасового доступу до речей та документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме до: наступних документів або документів в яких міститься наступна інформація, а саме: звітів про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; наказів та кошторис витрат спортивних заходів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; листів федерацій на визначення матеріально-відповідальних осіб зі складання фінансових звітів та договорів про повну індивідуальну матеріальну відповідальність за 01.01.2024 - 31.12.2024; платіжних доручень, виписок банку, що свідчать про перерахування коштів Управління на рахунки ФОП та інших отримувачів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; договорів, актів виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, актів приймання-передачі, що мають відношення до навчально-тренувальних зборів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; списків учасників, наказів про проведення навчально-тренувальних зборів та реєстри присутності за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; актів (службових записок, доповідних, пояснень тощо), складених посадовими особами закладу щодо знищення первинних бухгалтерських документів або інших матеріалів фінансово-господарської діяльності, у тому числі актів про списання або втрату документів за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; документів в яких міститься наступна інформація: кількість грошових коштів яка була виділена на навчально-тренувальні збори в олімпійських та не олімпійських видах спорту в області в період з 2022 по 2024 роки; місячна заробітна плата тренерів-викладачів за навчально-тренувальну роботу зі спортсменами, які входять до складу національних збірних команд України, виходячи з нормативів за підготовку одного учня-спортсмена; затверджені норми витрат на проведення спортивних заходів в період з 2022 по 2024 роки; загальна кількість спортсменів, тренерів та спортивних функціонерів (із зазначенням: П.І.Б., дати народження, ІПН та мети виїзду), які перетинали державний кордон України в період з 2022 по 2024 роки, із можливістю вилучення належним чином завірених копій.

Встановити строк дії цієї ухвали один місяць, тобто до 22.01.2026 року включно.

Роз'яснити представнику ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1