Рішення від 23.12.2025 по справі 480/11064/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 року Справа № 480/11064/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11064/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області області від 19.08.2024 за № 103550009654 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та не зарахування відповідного стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу період роботи з 28.10.2016 по 01.12.2016, з 01.12.2016 по 16.10.2018, з 21.12.2018 по 26.01.2019, з 26.01.2019 по 05.04.2019, з 05.04.2019 по 14.02.2022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу період роботи відповідно до трудової книжки з 13.09.1988 по 10.09.1989; 11.10.1989 по 03.10.1991; 04.10.1991 по 04.02.1992; 05.02.1992 по 24.05.1994; 24.05.1994 по 25.09.1998; 30.01.2004 по 30.09.2004; 01.01.2006 по 30.06.2006; 27.11.2008 по 23.07.2009; 13.09.2012 по 25.04.2013; 03.02.2014 по 26.09.2016; 16.10.2018 по 21.12.2018; 17.08.2022 по 14.11.2022; 05.12.2022 по 15.11.2023; 17.04.2024 по 19.08.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах.

Позовні вимоги мотивує тим, що позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, ГУ ПФУ в Сумській області відмовило у призначенні пенсії рішенням від 19.08.2024 № 103550009654, оскільки до пільгового стажу не було зараховано період роботи згідно з записів трудової книжки та уточнюючої довідки. Позивач вважає таку відмову протиправною, тому звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по даній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання ГУ ПФУ в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач звернулась до головного управління з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За наслідками розгляду заяви ГУ ПФУ в Сумській області було прийнято рішення від 19.08.2024 №103550009654, відповідно до якого позивачу було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю страхового та пільгового стажу. (а.с.6)

Відповідно до наданих документів до страхового стажу не зараховані періоди роботи по дублікату трудової книжки НОМЕР_1 від 28.01.2004, оскільки періоди роботи передують даті заповнення трудової книжки 28.01.2004 та періоди роботи 1988 - 1998 роки по довідці без номеру від 28.01.2004, оскільки довідка видана без номеру реєстрації.

Відповідно до наданих документів стаж па роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - 1 рік 4 місяці. Відповідно до наданих документів до пільгового стажу зараховані періоди роботи згідно відомостей по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Довідка про підтвердження пільгового стажу роботи відсутня.

Не погодившись із таким рішенням, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції Українигарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

За ч. 1 ст. 114 Закону Українивід 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці засписком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогоабзацом першимчастини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

За ч. 5 ст. 114 Закону №1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Частиною 1 ст. 45 Закону України № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За ч. 1 ст. 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058-IV.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закон України № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах (Порядок №383).

Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинними на період роботи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою КМУ від 12.08.1993 №637.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпеченн" встановлено, щ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 N 58 затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників (Інструкція №58).

До трудової книжки вносяться, зокрема:

відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження;

відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення (п. 2.2.Інструкції №58).

Відповідно до п. 2.14 Інструкції якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повиннібути підтверджені у карті оцінки умов праці робочогомісцяза результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Порядок №637).

Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (п. 20 Порядку №637).

З копії трудової книжки серії НОМЕР_1 від 28.01.2004 встановлено, що ОСОБА_1 :

- 28.10.2016 прийнята учнем апаратника хімводоочищення 1р. (наказ №996к від 27.10.2016);

- 01.12.2016 переведена апаратником хімводоочищення 3 р. (наказ №1074к від 01.12.2016);

- 16.10.2018 направлена на курси машиніста підіймальної машини (наказ №940к від 10.10.2018);

- 21.12.2018 переведена учнем машиніста підіймальної машини 1 р. (наказ №1171к від 21.12.2018);

- 26.01.2019 переведена апаратником ХВО (наказ №70к від 23.01.2019);

- 05.04.2019 переведена машиністом підіймальної машини поверхневим (наказ №287к від 05.04.2019);

- запис №23 містить штамп підприємства, з якого вбачається, що посада позивача проатестована за сп.2 р.-І подр.1 п.1.1а (наказ №260 від 10.04.2015);

- 14.02.2022 звільнена на власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП Украни (наказ №129к від 14.02.2022)

Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.05.2019 року у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 року у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 року у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17, від 10.12.2020 року у справі №372/403/17, від 29.03.2023 у справі №360/4129/20.

Діючим законодавством встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед іншими відомостями.

При цьому, порушення порядку заповнення трудової книжки або іншої документації підприємства не може бути підставою для відмови у зарахуванні спірних періодів позивачу.

Визначальним для призначення пенсії є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Суд звертає увагу на п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 №301 "Про трудові книжки працівників", якою передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо пенсійного забезпечення.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16.

Отже, вищенаведеними матерілами справи у повній мірі підтверджено роботу позивача у спірний період на пільгових умовах.

Щодо зарахування спірних періодів до страхового стажу позивача, суд повідомляє наступне.

Так, як підставу відмови у призначенні пенсії позивачу, відповідачем вказано, що не зараховані періоди роботи по дублікату трудової книжки НОМЕР_1 від 28.01.2004, оскільки періоди роботи передують даті заповнення трудової книжки 28.01.2004 та періоди роботи 1988 - 1998 роки по довідці без номеру від 28.01.2004, оскільки довідка видана без номеру реєстрації.

Як уже зазначалось вище, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження: наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих архівними установами виникає лише у випадку коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи про періоди роботи.

З дублікату копії трудової книжки серії НОМЕР_1 від 28.01.2004, вбачається, що позивач:

- з 13.09.1988 принята уз. портного по пошиву верхней одежди (мовою оригіналу);

- з 10.10.1989 переведена портной 3 розряда по пошиву верхней одежди (мовою оригіналу)

- з 03.10.1991 звільнена за власним бажанням;

- з 04.02.1992 по 25.04.1998 працювала на посаді "протной 3р. по пошиву верхней одежди в Совместном предприятии индодежда "Весна" (мовою оригіналу);

- з 30.01.2004 по 30.09.2004 працювала "по трудовому договору" зареєстрованому у Лисичанському міському центрі зайнятості;

- з 01.01.2006 по 30.06.2006 працювала на посаді продавця непродовольчих товарів за трудовим договором №11 від 01.01.2016 зареєстрованому у Лисичанському міському центрі зайнятості;

- з 27.11.2008 по 23.07.2009 отримувала допомогу по безробіттю;

- з 09.10.2012 по 25.04.2013 працювала на посаді швачки до пошивного цеху по 6 розряду у ТОВ Виробничо-торгова фірма "Шарм";

- з 03.02.2014 по 26.09.2016 принята робочей бані та звільнена за власним бажанням ;

- з 16.10.2018 по 21.12.2018 направлена на курси машиніста піднімальної машини;

- з 17.08.2022 по 14.11.2022 отримання допомоги по безробіттю;

- з 05.12.2022 по 15.11.2023 працювала на посаді швачки-закрійниці;

- з 17.04.2024 розпочато виплату допомоги по безробіттю.

- запис №31 (без дати та номеру наказу) припинено виплату допомоги по безробіттю.

Згідно з копії форми РС-право, яка долучена до матеріалів справи, встановлено, що періоди роботи позивача враховані не в повному обсязі, а саме зараховано 9 років 1 місяць 1 день.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки чи довідки про наявний страховий стаж.

Також варто зазначити, що трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповненням роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки чи довідок.

За таких обставин суд приходить до переконання, що неправильно здійснено запис по батькові позивача в архівних довідках не може бути підставою неврахування періодів роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії, оскільки позивач не може відповідати за правильність оформлення і видачі довідки про наявний страховий стаж.

В постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17 (провадження №К/9901/110/17) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Отже, з вищенаведеного слідує, що позивач не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, довідки, яка оформляється відповідальним працівником підприємства, а не особисто позивачем, більше того, недоліки її заповнення не є підставою вважати про відсутність трудового стажу позивача за спірний період.

При цьому, позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи, та ці записи є належними та допустимим доказами для підтвердження її трудового стажу.

За наведених обставин та правового регулювання, суд вважає, що ГУ ПФУ в Сумській області безпідставно не зараховано вказані періоди роботи в повному обсязі на підставі записів дублікату трудової книжки серії НОМЕР_1 від 28.01.2004 до страхового стажу.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 19.08.2024 №103550009654 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимог позивача, з приводу зарахування відповідачем періодів роботи з 04.10.1991 по 04.02.1992 та з 13.09.2012 по 09.10.2012, суд відмовляє у зарахуванні даного проміжку часу оскільки, записами наданої копії дублікату трудової книжки не підтверджено зайнятість позивача у спірні періоди.

Окремо суд зазначає, що відповідачем, згідно форми РС-право зараховано період отримання допомоги по безробіттю з 17.04.2024 по 05.05.2024. Доказів того, що позивач отримувала допомогу по безробіттю або працювала у період по 19.08.2024 (як просить у позовній заяві) не надано, а тому такий період не може бути зарахований до страхового стажу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1211,20 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області області від 19.08.2024 за № 103550009654 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та не зарахування відповідного стажу.

Зов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) період роботи з 28.10.2016 по 01.12.2016, з 01.12.2016 по 16.10.2018, з 21.12.2018 по 26.01.2019, з 26.01.2019 по 05.04.2019, з 05.04.2019 по 14.02.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) період роботи відповідно до трудової книжки з 13.09.1988 по 03.10.1991; з 04.02.1992 по 25.04.1998; 30.01.2004 по 30.09.2004; 01.01.2006 по 30.06.2006; 27.11.2008 по 23.07.2009; 09.10.2012 по 25.04.2013; 03.02.2014 по 26.09.2016; 16.10.2018 по 21.12.2018; 17.08.2022 по 14.11.2022; 05.12.2022 по 15.11.2023 в повному обсязі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко