25 грудня 2025 року Справа № 480/2052/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Савицької Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2052/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України Сумський області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні у пільговому обчисленні періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької області у період з 01 липня 2017 року по 02 вересня 2017 року, з 14 вересня 2017 року по 29 січня 2018 року з 10 лютого 2018 року по 23 березня 2018 року;
- поновити ОСОБА_1 порушені права шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області здійснити розрахунок періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької області у період з 01 липня 2017 року по 02 вересня 2017 року, з 14 вересня 2017 року по 29 січня 2018 року з 10 лютого 2018 року по 23 березня 2018 року із застосуванням пільгового коефіцієнту визначеного підпунктом «а» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17.07.1992 року № 393.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу в кратному обчисленні періоди проходження позивачем військової служби в особливий період з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 23.03.2018.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що обчислення вислуги років здійснюється згідно з Порядком № 393 уповноваженими структурними підрозділами відповідних міністерств та відомств, де особа проходила службу.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення та перерахунки пенсій на підставі документів, що подають уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств.
На підставі документів, наданих уповноваженим структурним підрозділом, де позивач проходив службу, йому з 30.01.2020 призначена пенсія за вислугу років згідно з п. “б» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з поданням про призначення пенсії за вислугу років, наявним у матеріалах пенсійної справи, на день звільнення зі служби, загальний страховий стаж для призначення пенсії складає 30 років 10 місяців 02 дні, в тому числі календарна вислуга 20 років 00 місяців 24 дні.
Отже, розмір пенсії становить 55% відповідних сум грошового забезпечення за страховий стаж 30 років.
10.11.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування у пільговому вимірі періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької області у період з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 23.03.2018.
Листом головного управління від 16.12.2024 1800-0202-8/52073 позивачу повідомлено, що підстави передбачені постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 року № 393, відсутні (а.с. 19-21).
Позивач подав відповідь на відзив, у якій підтримує позовні вимоги (а.с. 32-35).
Дослідивши матеріали справи, а також подані учасниками справи докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 23.04.2018 №496,24, у періоди з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 28.03.2018 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с. 7).
15.02.2018 позивачу було видано посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій серії НОМЕР_2 (а.с. 8).
З 30.01.2020 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 10).
На звернення позивача щодо зарахування у пільговому обчисленні періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької області з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 28.03.2018, ГУ ПФУ в Сумській області листом від 16.12.2024 відмовлено у пільговому обчисленні вказаного періоду служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 року № 393, а також відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії (а.с. 11-12).
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей.
Постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 22.09.2016 року, в редакції постанови № 435 від 22.05.2019 року, пункт 1 абзацу 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" доповнено та визначено, що до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови зараховується один місяць служби за три місяці період під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно з п. "а" пункту 3 Порядку № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно пп. 1 п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд враховує висновки, висловлені Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, відповідно до яких основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком№393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Також, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 дійшов висновку про те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Як зазначалося вище позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, проходив військову службу у складі діючої армії в період бойових дій в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 28.03.2018, що підтверджується належними і допустимими доказами, та не заперечується відповідачем.
Отже, при призначенні пенсії та при її перерахунку, передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії. Така пільга передбачає, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям. Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Враховуючи те, що відповідач відмовив у зарахуванні у пільговому спірних періодів проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, такі дії відповідача є протиправними.
Відтак, суд, для повного захисту прав позивача, враховуючи положення ст. 9 КАС України, вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області здійснити ОСОБА_1 обчислення періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 28.03.2018 із застосуванням пільгового коефіцієнту визначеного підпунктом "а" пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 року № 393 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 30.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду участі в антитерористичній операції з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 з 10.02.2018 по 28.03.2018 в пільговому обчисленні один місяць служби за три та компенсувати різницю між фактично отриманими та нарахованими сумами пенсії.
Щодо розподілу судових витрат, зокрема судового збору, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" і такий ним не сплачувався. Відтак, підстави для компенсації витрат за сплату позивачем судового збору у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Сумський області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні у пільговому обчисленні періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018, з 10.02.2018 по 28.03.2018 та проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) обчислення періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 та з 10.02.2018 по 28.03.2018 із застосуванням пільгового коефіцієнту визначеного підпунктом "а" пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 року № 393.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 30.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) з урахуванням періоду участі в антитерористичній операції з 01.07.2017 по 02.09.2017, з 14.09.2017 по 29.01.2018 та з 10.02.2018 по 28.03.2018 в пільговому обчисленні один місяць служби за три та компенсувати різницю між фактично отриманими та нарахованими сумами пенсії.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька