про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
25 грудня 2025 року Справа № 480/7638/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення ОСОБА_1 з 28.02.2024 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 28.02.2024 індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 28.02.2024 з урахуванням виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 968,96 грн.
На виконання вказаного рішення, 18.06.2025 судом видано виконавчий лист.
30.07.2025 представник позивача подав до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі №480/7638/24, вважаючи, що відповідач протиправно на виконання рішення суду не застосовує коефіцієнти збільшення у розмірі 1,14, 1, 197 та 1, 0796.
Відповідач подав до суду додаткові пояснення, у яких зазначив, що на виконання зобов'язань рішення суду з 28.02.2024 розмір пенсії має складати 3429,08 грн, де: розмір пенсії за віком (ст. 27)- 3199,11 грн.(9118,81 х 1,14 х 1,0796 x 0,58653 х 0,43833), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 229,97 грн. (1769,00 х 13%).
З 01.03.2024 розмір пенсії має складати 2980,00 грн, де: розмір пенсії за віком (ст. 27)- 2531,00 грн.(9118,81 х 1,0796 х 0,58653 х 0,43833), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 229,97грн. (1769,00 х 13%), доплата особам, яким виповнилось 70 років - 219,03 грн.
З 01.04.2025 розмір пенсії має складати 3323,00 грн, де: розмір пенсії за віком (ст. 27)- 2646,49 грн.(9118,81 х 1,0796 х 0,58653 х 0,45833), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч. 1 абз. 2) (за 15 років) - 265,35 грн.(1769,00 х 15%), доплата особам, яким виповнилось 70 років - 411,16 грн.
Згідно даних електронної пенсійної справи позивачу з 28.02.2024 здійснювалася виплата пенсії за віком у розмірі - 2809,36 грн, з 01.03.2024 - 2980,00 грн.
Станом на 01.04.2025 розмір пенсії складає - 4132,04 грн, відповідно, в результаті проведеного перерахунку на виконання рішення суду від 27.02.2025 у справі №480/7638/24 розмір пенсії з 01.04.2025 зменшиться та складе 3323,00 грн.
Перерахунок згідно даного рішення проведено розпорядженням від 05.06.2025. Про проведення перерахунку пенсії згідно судового рішення гр. ОСОБА_1 повідомлено листом від 25.06.2025 №1800-0306-8/26006.
Ухвалою суду від 03.09.2025 задоволено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №480/7638/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі №480/7638/24.
На виконання вимог ухвали суду від 03.09.2025 представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подав звіт №1800-0802-7/47808 від 03.12.2025 про виконання судового рішення від 27.02.2025 у справі №480/7638/24.
У вказаному звіті відповідач зазначає, що, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025, у вересні 2025 року здійснено перерахунок пенсії з 28.02.2024. В результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії зменшується починаючи з 01.03.2024 та складатиме - 2760,97 грн, що не є доцільним. Головне управління діє в інтересах громадян, не звужує їх права, тому виплату пенсії продовжено за доцільним розміром. Відтак, вважає, що відповідачем виконано рішення суду в межах покладених зобов'язань.
Ухвалою суду від 08.12.2025 призначено до розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №1800-0802-7/24400 від 13.06.2025 про виконання судового рішення від 11.09.2024 у справі №480/4015/24 у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні).
Також, суд встановив позивачу строк для подання письмових пояснень щодо поданого відповідачем звіту №1800-0802-7/47808 від 03.12.2025 про виконання рішення суду від 27.02.2025 у справі №480/7638/24.
09.12.2025 від представника позивача надійшли до суду додаткові пояснення, у яких зазначає, що перерахунок має проводитись наступним чином:
1. 9118,81 х 1,14 = 10 395,44 грн з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
2. 10 395,44 х 1,197 = 12 443,34 грн. з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
3. 12 443,34 х 1,0796 = 13 433,83 грн. з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Проте, відповідач протиправно не провів належне, послідовне збільшення показника у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнти 1,14, 1,197, 1,0796 , а лише перемножив його у 2024 році на коефіцієнт 1,0796 про що свідчать додатки до звіту.
Зауважує, що необхідно щоб виконання рішення суду пройшло ефективним чином, а саме показник 9118,81 грн послідовно перемножений на коефіцієнти 1,14, 1,197, 1,0796: 9118,81 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 13 433,83 грн.
Отже, на переконання позивача, після виконання рішення суду показник середньої заробітної плати має становити - 13 433,83 грн, але у протоколі перерахунку пенсії такого показника не зазначено.
Вирішуючи питання про можливість прийняття звіту відповідача, суд зазначає, що той факт, що в рішенні суду від 27.02.2025 відсутнє зобов'язання щодо саме послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, не свідчить про те, що відповідні коефіцієнти застосовуються непослідовно.
Так, у судовому рішенні, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 28.02.2024 індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 28.02.2024 з урахуванням виплачених сум.
Проте, застосування коефіцієнта у розмірі 1,0796, починаючи з 01.03.2024 не відміняє обов'язку продовжувати застосовувати попередні коефіцієнти, оскільки суд їх зобов'язав застосовувати з 28.02.2024 та не вказував "до", отже дія цього зобов'язання триває.
За таких обставин суд доходить висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не відповідають способу та порядку виконання судового рішення, визначеному рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2025, у справі №480/7638/24, а тому не можуть бути визнані правомірними.
Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.
Відповідно до частин 3,5 статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 у справі «361/2109/17 вказав наступне: «...Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафних санкцій є заходом для забезпечення права громадян на судовий захист у разі невиконання рішення суду. Для того щоб накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, суд повинен встановити, що рішення суду не виконано та з'ясувати причини її невиконання.
Суд має право, але не зобов'язаний накладати штраф. Якщо під час судового розгляду цього питання буде встановлено, що посадова особа або орган, відповідальні за виконання рішення, діяли добросовісно, то саме лише невиконання судового рішення не містить складу правопорушення, за яке можлива юридична відповідальність у вигляді штрафу.
Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Аналогічну правову позицію Верховний Суд висловив у постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі №480/7638/24 строком 60 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 КАС України, суд, -
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 03.12.2025 №1800-0802-7/47808 про виконання судового рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 480/7638/24 - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 480/7638/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 480/7638/24 протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 480/7638/24.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, що звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 480/7638/24 має відповідати вимогам статті 382-2 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України №4094-IX від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.В. Савицька