Рішення від 24.12.2025 по справі 340/1901/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1901/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовом: Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (вул. Чижевського, б. 1а, м. Олександрія, 28000, Кіровоградська область (ЄДРПОУ Кіровоградської обласної прокуратури 02910025)

в інтересах держави в особі: Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (вул. Івана Франка, б. 19, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 43220275)

до відповідача: Відділу культури, туризму, молоді та спорту Онуфрієвської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Центральна, б. 1, м. Онуфріївка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28100, ЄДРПОУ 44145372)

третя особа: Департамент культури та туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації (пл. Героїв Майдану, б. 1, м. Кропивницький, 25022, ЄДРПОУ 02228747)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в інтересах держави, в якому просить:

1) Визнати протиправною бездіяльність відділу культури, туризму, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 44145372) щодо невиконання вимог чинного законодавства України, що полягає у не вжитті заходів стосовно складання облікової документації на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1 (мур.), кінець XIX століття», охоронний номер №162 Кв, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 24, смт. Онуфріївка, Олександрійського району Кіровоградської області;

2) Зобов'язати відділ культури, туризму, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 44145372) виконати вимоги чинного законодавства України, що полягає у не вжитті заходів стосовно складання облікової документації на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1 (мур.), кінець XIX століття», охоронний номер №162 Кв, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 24, смт. Онуфріївка, Олександрійського району Кіровоградської області.

Ухвалою судді від 31.03.2025 відкрито провадження, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.114).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на території Онуфріївської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області за адресою: смт. Онуфріївка, вул. Центральна, 24 розташована пам'ятка архітектури місцевого значення - «Школа №1» (мур.), кінець XIX століття, охоронний номер 162-Кв.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 29.01.2020 №102-р «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 07.08.1997 №261-р», перелік пам'яток містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва загальнодержавного та місцевого значення та виявлених пам'яток викладено у новій редакції, згідно з яким приведено у відповідність адресу розташування пам'ятки архітектури місцевого значення «Школа №1», а саме оновлено назву вулиці розташування з вул. 50-років жовтня на вул. Центральна (а.с.64-67).

Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, зазначена пам'ятка перебуває у комунальній власності територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради (інформаційна довідка № 402716970) (а.с.77).

У листі Міністерства культури та інформаційної політики України від 15.03.2023 №06/35/2416-23 зазначило, що Школа № 1 у смт. Онуфріївка є пам'яткою архітектури. За інформацією, наданою листом Кіровоградської обласної військової адміністрації від 28.12.2022 № 01-13/4801/0.4 розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 25 жовтня 2019 № 1110-р "Про стан збереження та використання об'єктів культурної спадщини Кіровоградської області" зобов'язано голів райдержадміністрацій та рекомендовано міським головам міст обласного значення, міським, селищним, сільським головам об'єднаних територіальних громад вжити відповідних заходів щодо фінансування робіт з паспортизації та інвентаризації пам'яток (об'єктів) культурної спадщини, передбачивши для цих цілей видатки з місцевих бюджетів, або за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством (а.с.73).

Відповідно до інформації Онуфріївської селищної ради №01.01-24/1804/1 від 02.09.2024, пам'ятка архітектури місцевого значення «Школа №1», охоронний номер №162 Кв, яка розташована у смт. Онуфріївка, вул. Центральна, 24, перебуває у комунальній власності та на балансі відділу освіти Онуфріївської селищної ради. Через недостатність коштів облікова документація не виготовлена. При формуванні бюджету на 2025 рік буде врахована потреба фінансування послуг з виготовлення облікової документації (а.с.84).

04.04.2025 відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог (а.с.119-121).

09.04.2025 позивач надав суду відповідь на відзив (а.с.129-133).

16.04.2025 третьою особою подано пояснення (а.с.138-141).

Дослідивши докази, заяви по суті справи і письмові пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Конституцією України, зокрема, статтею 54 передбачено, що культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулює Закон України "Про охорону культурної спадщини" від 08.06.2000 № 1805-ІІІ (далі - Закон № 1805-ІІІ).

За Преамбулою цього Закону об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, у межах її територіального моря та прилеглої зони, охороняються державою.

Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.1 Закону № 1805-ІІІ об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.

Охорона культурної спадщини - це система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.

Згідно із ч.1 ст.3 Закону № 1805-ІІІ державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.

До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належать: центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим; обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Охорона культурної спадщини, відповідно до положень Закону України «Про охорону культурної спадщини» являє собою систему правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.

Одним із таких заходів в силу вимог ч.1 ст.13 зазначеного Закону є виявлення та обов'язкова реєстрація пам'яток шляхом занесення до Реєстру.

Об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону Занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки:

б) пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.

Не підлягають занесенню до Реєстру пам'ятки (пам'ятники, пам'ятні знаки), присвячені особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті.

Пам'ятка архітектури місцевого значення «Школа №1», побудована у кінці XIX століття, тобто до революційних подій початку XX століття та інших подій у даний та послідуючі періоди.

Слід зазначити, що пам'ятка архітектури місцевого значення «Школа №1», не відноситься до вичерпного переліку пам'яток, що не підлягають занесенню до Реєстру.

Згідно з п.п. 4.7. розділу IV Порядку, протягом 30 календарних днів з дня прийняття рішення про надання нерухомому об'єкту культурної спадщини статусу щойно виявленого, Ініціатор подає до МКІП разом із супровідним листом подання за формою, наведеною в додатку 6 до цього Порядку, облікову документацію згідно з розділом III цього Порядку, Акт візуального обстеження об'єкта культурної спадщини за формою, наведеною в додатку 7 до цього Порядку, рекомендації Українського інституту національної пам'яті щодо нерухомого об'єкта культурної спадщини, протокол Консультативної ради та належним чином завірену копію рішення про надання нерухомому об'єкту культурної спадщини статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини або копію зареєстрованої уповноваженим органом Картки.

Згідно з розділом III Порядку облікова документація складається на об'єкт культурної спадщини та містить дані щодо його цінності, характерних властивостей, що становлять його історико-культурну цінність, етапів розвитку, просторових, функціональних характеристик, стану збереження, а також дані проведених досліджень. Розробником облікової документації є наукові установи, в тому числі заклади культури, одним із основних видів діяльності яких є проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень особу, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю «музеєзнавство, пам'яткознавство» або таких наук, як мистецтвознавство, культурологія, архітектура, історія.

За змістом п.п. 4.8. розділу IV Порядку облікова документація на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини складається у строк, що не перевищує трьох років з дати занесення об'єкта культурної спадщини до Переліку об'єктів культурної спадщини.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 29.01.2020 №102-р «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 07.08.1997 №261-р», у додаток 2 занесено пам'ятку архітектури місцевого значення «Школа № 1», а тому облікова документація на даний об'єкт мала бути виготовлена у строк не пізніше 29.01.2023.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону виконавчий орган сільської, селищної, міської ради належить до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини.

Згідно зі статтями 1,11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Також підпунктом 10 пункту «б» статті 32 даного Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, як забезпечення охорони пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання.

Рішенням Онуфріївської селищної ради від 24.12.2020 № 32 створено відділ культури, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради та затверджено Положення про відділ.

Відповідно до пункту 1.1 Положення відділ є виконавчим органом Онуфріївської селищної ради підзвітним і підконтрольним Онуфріївській селищній раді, підпорядкованим виконавчому комітету Онуфріївської селищної ради та Онуфріївському селищному голові, а з питань здійснення делегованих повноважень - підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Згідно з пунктами 2.1.1., 2.1.2. Положення, завданнями відділу, є реалізація державної політики у сфері культури, туризму, молодіжної політики, фізичної культури і спорту, здійснення контролю за дотриманням законодавства України з питань культури, мистецтв, туризму, молоді та спорту.

У пункті 2.2.8. Положення зазначено, що відділ культури, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради сприяє: 1) відродженню, розвитку та збереженню традицій і культури української нації, етнічної, культурної і мовної самобутності корінних народів і національних меншин, задоволенню культурних, мовних та інформаційних потреб; 2) організації виставок, розповсюдженню кращих зразків національного кіномистецтва, відродженню та розвитку народжених художніх промислів, збереженню культурної спадщини; 3) захисту прав споживачів культурного і туристичного продукту; 3) діяльності творчих спілок, національно-культурних товариств, громадських організацій, що функціонують у сфері культури, туризму; 4) створення умов для розвитку усіх видів професійного та аматорського мистецтва, художньої творчості, організації культурного, спортивного дозвілля населення, розвитку внутрішнього туризму, екскурсійної діяльності.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, відділ культури, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради є виконавчим органом Онуфріївської селищної ради, який відповідно до вимог абзацу 2 частини 2 статті 6 Закону забезпечує виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на території Онуфріївської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить виконання функції замовника, укладення з цією метою контрактів на виявлення, дослідження, консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування об'єктів культурної спадщини та інші заходи щодо охорони-культурної спадщини; підготовка пропозицій до програм соціально-економічного розвитку відповідної території і проектів місцевого бюджету та подання їх на розгляд відповідному органу виконавчої влади.

Втім, всупереч вищевказаним нормам законодавства відповідачем станом на сьогодні не виконано обов'язку з розробки облікової документації на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1 (мур.), кінець XIX століття», охоронний номер №162 Кв, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 24, смт. Онуфріївка, Олександрійського району Кіровоградської області.

Як зауважив Верховний Суд у постанові від 19.06.2018 у справі № 464/2638/17 триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.

Отже, на дату звернення прокурора до суду з позовом порушення вимог закону з боку відповідача не припинило існувати.

Зважаючи на викладені обставини, а також на те, що правопорушення у вигляді не розроблено облікової документації на пам'ятку архітектури, допущене відповідачем, є триваючим, на теперішній час відповідач зобов'язаний виготовити облікову документацію на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1».

У рішенні Конституційного Суду України від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 2 ст. 3 Конституції України); для здійснення такої діяльності органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії.

У постанові від 15.07.2019 у справі № 420/5625/18 Верховний Суд дійшов висновку, що під судовим захистом прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.

Право суспільства на збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, гарантоване ст. 54 Конституції України.

У даному спорі приватне право (інтерес) відповідачів протиставляється публічному інтересу, який виражається у збереженні та охороні історико-культурної спадщини.

Відтак, забезпечення справедливого балансу приватного та публічного інтересів у даній справі полягає у необхідності дотримання відповідачем вимог законодавства про охорону культурної спадщини, визначених, зокрема, Законом України "Про охорону культурної спадщини".

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 826/12524/18.

Отже, державний інтерес у цій справі полягає у зупиненні порушень відповідачем пам'ятко-охоронного законодавства, шляхом складання облікової документації на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1 (мур.), кінець XIX століття», охоронний номер №162 Кв, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 24, смт. Онуфріївка, Олександрійського району Кіровоградської області.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що пред'явлення прокурором позову зобов'язального характеру є ефективним способом захисту інтересів держави, що спрямований на реалізацію державою примусу щодо виконання вимог Основного Закону, відтак, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що позивачем понесені судові витрати лише зі сплати судового збору, відтак підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність відділу культури, туризму, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 44145372) щодо невиконання вимог чинного законодавства України, що полягає у не вжитті заходів стосовно складання облікової документації на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1 (мур.), кінець XIX століття», охоронний номер №162 Кв, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 24, смт. Онуфріївка, Олександрійського району Кіровоградської області.

Зобов'язати відділ культури, туризму, молоді та спорту Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 44145372) виконати вимоги чинного законодавства України щодо вжиття заходів стосовно складання облікової документації на пам'ятку архітектури місцевого значення - «Школа №1 (мур.), кінець XIX століття», охоронний номер №162 Кв, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 24, смт. Онуфріївка, Олександрійського району Кіровоградської області.

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО