24 грудня 2025 року м. Київ справа №320/37638/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
третя особа Військова частина НОМЕР_2
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання
вчинити дії.,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_2 про:
визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (щодо неповного нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди за виконання бойових (спеціальних) завдань в періоди з 08.08.2023 по 31.08.2023; з 01.09.2023 по 30.09.2023; 01.10.2023 по 30.10.2023; 04.1 1.2023 по 23.11.2023; з 06.12.2023 по 30.12.2023; з 02.01.2024 по 31.01.2024; з 01.02.2024 по 29.02.2024; з 04.03.2024 по 10.03.2024; з 14.03.2024 по 31.03.2024; 01.04.2024; з 03.04.2024 по 30.04.2024, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, у розрахунку за місяці пропорційного часу виконання таких завдань. Загальна сума доплати за всі періоди виконання бойових (спеціальних) завдань становить - 242 000, 00 грн. (двісті сорок дві тисячі гривень 00 копійок);
зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) виплатити ОСОБА_1 недоплачену додаткову грошову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань в періоди з 08.08.2023 по 31.08.2023; з 01.09.2023 по 30.09.2023; 01.10.2023 по 30.10.2023; 04.11.2023 по 23.11.2023; з 06.12.2023 по 30.12.2023; з 02.01.2024 по 31.01.2024; з 01.02.2024 по 29.02.2024; з 04.03.2024 по 10.03.2024; з 14.03.2024 по 31.03.2024; 01.04.2024; з 03.04.2024 по 30.04.2024, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, у розрахунку за місяці пропорційного часу виконання таких завдань. Загальна сума доплати за всі періоди виконання бойових (спеціальних) завдань становить - 242 000, 00 грн. (двісті сорок дві тисячі гривень 00 копійок).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушене право позивача на отримання належної додаткової грошової винагороди у сумі 242 000, 00 грн., передбаченої абзацом четвертим пункту 1.1. Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.08.2024р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Витребувано від відповідача - накази, розрахунково-платіжні відомості, видаткові касові ордери, реєстри зарахування коштів на карткові (поточні) рахунки, накопичувальну картку обліку заробітної плати, картку особового рахунку військовослужбовця позивача та інші документи, відомості, які містять інформацію щодо виплати позивачу грошового забезпечення та інших виплат за спірний період; копії наказів про призначення позивача на посади, про зарахування до списків особового складу, про зарахування на грошове забезпечення та виключення з грошового забезпечення; довідку-розрахунок про суму нарахованого та виплаченого грошового забезпечення за спірний період із зазначенням всіх складових нарахованого та виплаченого грошового забезпечення та підстав їх нарахування та виплати; копію послужного списку позивача; бойові розпорядження, бойові накази, щодо участі позивача у бойових діях; копію Журналу бойових дій підрозділу за спірний період; копію рапорту (донесення) командира підрозділу про участь військовослужбовця у виконанні бойових (спеціальних) завдань; письмові пояснення та докази щодо наявності або відсутності дисциплінарних стягнень щодо позивача за спірний період.
Крім того, ухвалою про відкриття провадження, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_2 .
Відповідачем, через систему «Електронний Суд», 17.09.2024р. подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позову заперечує з підстав того, що Особливості виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» врегульовані наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.09.2023р. №726 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Абзацом 5 пункту 4 зазначених Особливостей, встановлено, що для військовослужбовців, які відряджені до військових частин, органів військового управління інших складових сил оборони, безпосередня участь у бойових діях або заходах, виконання (здійснення) бойових (спеціальних) завдань, за здійснення яких передбачається виплата додаткової винагороди у розмірах, зазначених в абзацах другому - четвертому підпункту 1 пункту 2 цих особливостей, підтверджується відповідними військовими частинами, органами військового управління, інших складових сил оборони з наданням відомостей про періоди участі в бойових діях або заходах, виконання таких завдань. У довідках, які надані позивачем, вказано, що військовослужбовці, відряджені до розвідувального органу Міністерства оборони України (військової частини НОМЕР_2 ) виконували спеціальні завдання, згідно з наказами командира військової частини НОМЕР_2 , але не вказано які саме та чи входять дані спеціальні завдання до переліку визначеного пунктом 4 Особливостей. У зв'язку із цим та відсутністю інформації про те, які саме спеціальні завдання відповідно до переліку, визначеного пунктом 4 Особливостей, виконували військовослужбовці Державної прикордонної служби України, згідно з наказами командира військової частини НОМЕР_2 , командування військової частини НОМЕР_3 , не вбачало підстав для здійснення нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди.
10.10.2024р., через систему «Електронний Суд», представником позивача подано відповідь на відзив, відповідно до якого, позовні вимоги підтримує з підстав, визначених у позові.
31.10.2024р., через систему «Електронний Суд», представником відповідача, надано заперечення на відповідь на відзив.
З метою додержання розумного строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд визнав за можливе розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив, заперечення на відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Старший лейтенант ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та відряджена для виконання бойових (спеціальних) завдань до військової частини НОМЕР_2 , що не заперечується відповідачем.
Старший лейтенант ОСОБА_1 , виконувала бойові (спеціальні) завдання, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, згідно з бойовим наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.20т (зі змінами №34т від 14.11.2023р.) та бойовим наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 15.04.2024р. №13Т, у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини НОМЕР_2 , у відповідно до: довідки від 01.12.2023р. №222/КШ/9279, період участі 08.08.2023-31.08.2023р., довідки від 01.12.2023р. №222/КШ/9280, період участі 01.09.2023-30.09.2023р., довідки від 01.12.2023р. №222/КШ/9281, період участі 01.10.2023-30.10.2023р., довідки від 06.12.2023р. №222/КШ/9312, період участі 04.11.2023-23.11.2023р., довідки від 29.12.2023р. №222/КШ/9389, період участі 06.12.2023-30.12.2023р., довідки від 05.02.2024р. №222/КШ/65, період участі 02.01.2023-31.01.2023р., довідки від 01.03.2024р. №222/КШ/141, період участі 01.02.2024-29.02.2024р., довідки від 01.05.2024р. №222/КШ/248, період участі 04.03.2024-10.03.2024 та 14.03.2024-31.03.2024., довідки від 01.05.2024р. №222/КШ/258, період участі 01.04.2024, 03.04.2024-30.04.2024р.
З метою нарахування та виплати позивачу належної їй додаткової грошової винагороди, передбаченої абзацом четвертим пункту 1.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» командиром військової частини НОМЕР_2 , направлено лист від 14.12.2023р. № 222/КІІІ/9318 до Командира військової частини НОМЕР_1 .
У відповідь на лист командира військової частини НОМЕР_2 від 14.12.2023р . №222/ІІІ/9318, відповідачем направлено надіслано лист від 12.02.2024р. №09/1000-24, де зазначено, що з метою недопущення надмірних виплат коштів Державного бюджету, військова частина НОМЕР_3 , просить надати інформацію чи входять бойові (спеціальні) завдання, які виконувала позивач до переліку визначеного пунктом 4 Особливостей виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
У відповідь на лист від 12.02.2024р. №09/1000/24, третьою особою надіслано лист від 28.02.2024р. №222/3542, яким повідомлено, що ОСОБА_3 , виконує спеціальні завдання у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини НОМЕР_2 , згідно з наказами командира військової частини НОМЕР_2 , зміст яких, становить інформацію з обмеженим доступом. Крім того, зазначено, що довідки, подані позивачем, відповідають вказаній нормі Особливостей та є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди, передбаченої абзацом четвертим пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
З урахуванням вищезазначеного, позивач вважає, що її права на отримання належної додаткової грошової винагороди, порушені, у зв'язку із чим звернулася до суду з цим позовом.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03 квітня 2003 року №661-IV, Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
Згідно зі статтею 16 цього Закону, умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Статтею 2 Закону № 2232-ХІІ, визначено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Положеннями статті 3 Закону №2232-ХІІ, передбачено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2024 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі Постанова № 168, в редакції чинній у спірний період).
Пунктом 1 вказаної постанови № 168 (у редакції із змінами внесеними згідно постановами КМУ № 217 від 07.03.2022р., № 350 від 22.03.2022р., № 400 від 01.04.2022р., №754 від 01.07.2022р., № 793 від 07.07.2022р., № 1066 від 27.09.2022р., № 1146 від 08.10.2022р., № 43 від 20.01.2023р., установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх введення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованих російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями сил військ держави - агресора, у період здійснення зазначених заходів ( у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.09.2023р. № 726 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.09.2023 за № 143/40599, далі по тексту - Наказ №726) затверджено Особливості виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і на насильницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»
Пунктом 1 Наказу №726 визначено, що ці Особливості визначають процедуру здійснення виплати на період воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - військовослужбовці) додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, встановлюють перелік бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, для здійснення такої виплати з урахуванням завдань, покладених на Державну прикордонну службу України (далі - Держприкордонслужба).
Пунктом 3 Наказу № 726, визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях або заходах, здійснення яких передбачає виплату додаткової винагороди, зазначеної в абзаці другому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належить виконання військовослужбовцями завдань:
1) безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора:
на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;
з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
з вогневого ураження виявлених повітряних цілей;
з ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту або польотів, пов'язаних з вогневим ураженням противника;
з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів у місцях виконання завдань за призначенням;
з усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угруповань військ, інших складових сил оборони, за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
з контррозвідувального забезпечення, що здійснюється органами Держприкордонслужби, які виконують бойові (спеціальні) завдання в умовах безпосереднього зіткнення з противником, а також проведення оперативно-розшукових і контррозвідувальних заходів, негласних слідчих (розшукових) дій в умовах безпосереднього зіткнення з противником;
2) з вогневого ураження повітряних, морських цілей противника, з бойового чергування та інших завдань екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів у районах здійснення заходів, у тому числі поза районами ведення воєнних (бойових) дій;
3) з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) артилерії;
Пунктом 8 Наказу № 726, визначено, що документами, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах та здійснення бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, є:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;
рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) району участі військовослужбовця в діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних завдань, кількості днів участі в бойових діях або заходах, у виконанні (спеціальних) завдань.
Сторонами у справі не заперечується, що позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та відряджена для виконання бойових (спеціальних) завдань до військової частини НОМЕР_2 .
Судом з матеріалів справи вбачається наступне.
Згідно з довідкою від 01.12.2023р. №222/КШ/9279, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 08.08.2023-31.08.2023. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 01.12.2023р. №222/КШ/9280, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 01.09.2023-30.09.2023. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 01.12.2023р. №222/КШ/9281, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 01.10.2023-30.10.2023. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 06.12.2023р. №222/КШ/9312, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 04.11.2023-23.11.2023. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 29.12.2023р. №222/КШ/9279, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 06.12.2023-30.12.2023. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 05.02.2024р. №222/КШ/65, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 02.01.2024-31.01.2024. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 01.03.2024р. №222/КШ/141, позивач виконувала спеціальні завдання згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини, підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023р. № 20т (зі змінами № 34т від 14.11.2023 року) - період участі 01.02.2024-29.02.2024р. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 01.05.2024р. №222/КШ/248, позивач виконувала спеціальні завдання визначені абзацом 2 пункту 4 Інструкції про особливості виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Головного управління розвідки Міністерства оборони України на період дії воєнного стану, затвердженої наказом начальника ГУР МО України від 30.09.2023р. № 57, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.10.2023 за № 1731/40787, у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини НОМЕР_2 , підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 15.04.2024р. №13Т - період участі 04.03.2024-10.03.2024 та 14.03.2024-31.03.2024. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану;
згідно з довідкою від 01.05.2024р. №222/КШ/258, позивач виконувала спеціальні завдання визначені абзацом 2 пункту 4 Інструкції про особливості виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Головного управління розвідки Міністерства оборони України на період дії воєнного стану, затвердженої наказом начальника ГУР МО України від 30.09.2023р № 57, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.10.2023 за № 1731/40787, у складі розгорнутого основного пункту управління військової частини НОМЕР_2 , підстава: рапорт командира військової частин НОМЕР_2 -У та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 15.04.2024р. №13Т - період участі 01.04.2024, 03.04.2024-30.04.2024. Дана довідка є підставою для включення до проєкту наказу про виплату додаткової грошової винагороди під час дії воєнного стану.
Суд зазначає, що оскільки у вищезазначених довідках, підтверджено, що старший лейтенант ОСОБА_1 виконувала спеціальні завдання та відповідно, позивач має право на отримання додаткової винагороди відповідно до Постанови №168.
У постановах від 21 березня 2024 року у справах № 560/3159/23 та № 560/12539/22, від 28 травня 2024 року у справі № 560/1200/23, від 06 червня 2024 року у справі №200/706/23 Верховний Суд вказував на те, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах є довідка керівника органу військового управління, штабу угруповання військ (сил), штабу тактичної групи, до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
За зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який її видав. Тож, якщо відрядженому військовослужбовцю видано довідку про підтвердження його участі у бойових діях або заходах, зміст та форма якої відповідають додаткам № 1, 2 окремого доручення, підписану уповноваженим командиром (начальником), то презюмується, що цей командир (начальник) перевірив та підтвердив наявність документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, визначених пунктом 3 вищевказаного окремого доручення, на підставі якого визначив терміни безпосередньої участі кожного конкретного відрядженого військовослужбовця у бойових діях або заходах у відповідності до повноважень, наданих йому абзацом 3 пункту 3 та абзацом 4 пункту 4 окремого доручення.
Верховний Суд у пункті 43 постанови від 21.03.2024 у справі №560/3141/23 зауважив, що зміст цих документів може ставитися під сумнів лише за наявності доказів недобросовісного чи зловмисного спотворення фіксації реальної участі конкретного військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах. Іншим випадком необхідності пошуку доказів участі військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах може бути ситуація втрати (знищення) документів військової частини (підрозділу) в умовах бойових дій, засвідчена відповідними документами
Такий правовий висновок також викладено у постановах Верховного Суду від 02.07.2024 у справі №500/714/23 та від 20.06.2024 у справі №460/6992/23.
Враховуючи наведені висновки Верховного Суду, суд зазначає, що оскільки у довідках військової частини НОМЕР_2 , підтверджено, що позивач виконував спеціальні завдання у періоди з 08.08.2023 по 31.08.2023; з 01.09.2023 по 30.09.2023; 01.10.2023 по 30.10.2023; 04.11.2023 по 23.11.2023; з 06.12.2023 по 30.12.2023; з 02.01.2024 по 31.01.2024; з 01.02.2024 по 29.02.2024; з 04.03.2024 по 10.03.2024; з 14.03.2024 по 31.03.2024; 01.04.2024; з 03.04.2024 по 30.04.2024, вона, відповідно, має право на отримання виплати додаткової винагороди до Постанови №168 за усі періоди, зазначені у цій довідці.
Невідповідності довідкам критеріям належності, достовірності та допустимості, визначених статтями 73-75 Кодексу адміністративного судочинства України, судом не встановлено.
При цьому, суд не вбачає підстав для зазначення у резолютивній частині рішення суми недоплаченої допомоги, оскільки рішення суду носить зобов'язальний характер, а визначення точної суми до виплати відноситься до завдань відповідача, що виникатимуть на виконання покладеного судом обов'язку.
Як наслідок, суд дійшов висновку, що викладені в позові доводи позивача є обґрунтованими.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Також у контексті оцінки доводів сторін, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, суд дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 1, 12, 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» і доказів понесення ним інших витрат суду не надано, тому виходячи з положень статті 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (щодо неповного нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди за виконання бойових (спеціальних) завдань в періоди з 08.08.2023 по 31.08.2023; з 01.09.2023 по 30.09.2023; 01.10.2023 по 30.10.2023; 04.1 1.2023 по 23.11.2023; з 06.12.2023 по 30.12.2023; з 02.01.2024 по 31.01.2024; з 01.02.2024 по 29.02.2024; з 04.03.2024 по 10.03.2024; з 14.03.2024 по 31.03.2024; 01.04.2024; з 03.04.2024 по 30.04.2024, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, у розрахунку за місяці пропорційного часу виконання таких завдань.
3.Зобовязати Військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) виплатити ОСОБА_1 недоплачену додаткову грошову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань в періоди з 08.08.2023 по 31.08.2023; з 01.09.2023 по 30.09.2023; 01.10.2023 по 30.10.2023; 04.11.2023 по 23.11.2023; з 06.12.2023 по 30.12.2023; з 02.01.2024 по 31.01.2024; з 01.02.2024 по 29.02.2024; з 04.03.2024 по 10.03.2024; з 14.03.2024 по 31.03.2024; 01.04.2024; з 03.04.2024 по 30.04.2024, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, у розрахунку за місяці пропорційного часу виконання таких завдань, з урахуванням виплачених сум.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Розподіл судових витрат не здійснюється
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жукова Є.О.