Рішення від 24.12.2025 по справі 320/39418/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2025 року № 320/39418/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої станом на 01.01.2021 від 09.05.202 № 2/3/1/3493, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 35% від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, наказу Міністр оборони України від 07.06.2018 № 260 та рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року № 248/612 для перерахунку пенсії з 01.02.2021.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 № 2262-XIII, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, також про розмір процентної надбавки з вислугу років, про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення) із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі не менше ніж 35% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 основного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач після звільнення перебуває на обліку в територіальному управлінні Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач за заявою позивача виготовив оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021, але не зазначив усі складові грошового забезпечення. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною і такою, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Балаклицького А. І. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач направив до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив про відсутність підстав для видачі довідки станом на 01.01.2021.

У зв'язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною віком до трьох років судді, в провадженні якого перебувала справа, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А. Б.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А.Б. прийнято справу до свого провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в територіальному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію, передбачену Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 з урахування рішення Верховного Суду від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 відповідач виготовив довідку №2/3/1/3493 від 09.05.2023 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021.

Позивач не погодившись із зазначеними складовими в оновлених довідках, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем видано оновлену довідку із зазначенням відповідних складових грошового забезпечення станом на 01.01.2021.

Разом із тим, в оновленій довідці відсутня інформація про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливі умови проходження служби 65%, премія 35%.

Позивач не погоджується зі змістом оновлених довідок, зокрема не зазначення у довідках надбавки за особливі умови проходження служби 65%, а також із визначенням розміру премії, а саме зазначення 10% від вірної суми розміру премії 35% та вважає бездіяльність відповідача, щодо не визначення у довідці усіх складових в належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2021 протиправною та такою, що порушує право позивача на перерахунок пенсії в належному розмірі.

Так, приписами Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п. 2 постанови). Відповідно до п. 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

- посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

- посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою:

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 та п.2 Розділу VI Наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, надбавок за особливості проходження служби військовослужбовцям та здійснювати преміювання військовослужбовців, зокрема Міністру оборони України, то наказ останнього є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Судом, під час розгляду справи, у частині спірних правовідносин, враховуються висновки Верховного суду, які викладені у рішенні від 05.03.2024 по зразковій справі №380/19324/23.

Так, Верховним Судом зазначено, що згідно телеграми Міністра оборони України від 14 січня 2020 року №248/291, від 27 січня 2021 року №248/612, від 19 січня 2022 року №248/269, відповідно до яких до всіх військових частин було направлено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України було встановлено: з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років (раніше 10%) встановлені премії в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 35% посадового окладу (у розмірах визначених в додатку до наведеної телеграми) на 2020, 2021, 2022 роки.

Таким чином, під час складання довідки відносно позивача станом на 01.01.2021 до складу грошового забезпечення підлягає включенню вид грошового забезпечення як надбавка за особливі умови проходження служби 65%, а також премія 35%.

Враховуючи зазначене, у відповідача не було правових підстав під час складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021 за посадою, яку він обіймав перед звільненням встановлювати йому розмір надбавки за особливості проходження служби менше ніж 65% від посадового окладу.

Відповідно до п. 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п.1,2 розділу XVI Наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Разом із тим, телеграмами Міністра оборони України від 14 січня 2020 року №248/291, від 27 січня 2021 року №248/612, від 19 січня 2022 року №248/269 до всіх військових частин було направлено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України було встановлено з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 премії в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 35% посадового окладу (у розмірах визначених в додатку до наведеної телеграми) на 2020, 2021, 2022 роки.

Таким чином станом на 01.01.2021 розмір премії повинен бути визначений у розмірі не менше ніж 35%. У даному випадку, відповідачем розмір премії визначено у довідці у розмірі 10%, при цьому доказів правомірності відображення такого розміру відповідачем суду не надано, матеріалами справи не підтверджується.

Зазначений висновок суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеному у постанові від 18.01.2023 по справі №520/2434/22, предметом розгляду якої було встановлено неправомірність видання довідки відповідачем без врахуванням таких складових грошового забезпечення як надбавка за особливі умови проходження служби 65%, а також розмір премії 35%, встановлений відповідно до рішення Міністра оборони України на відповідний рік.

Вказана правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 по зразковій справі №380/19324/23.

Отже під час складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивача, станом на 01.01.2021 за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням відповідачем безпідставно зазначено розмір премії 10%, замість мінімально визначеного 35% від посадового окладу.

Отже, оновлена довідка видана відповідачем станом на 01.01.2021 не відповідає формі, додатку 2 до Порядку № 45 оскільки фактично не містить відомостей про надбавку за особливості проходження служби, а розмір премії визначено необґрунтовано.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відсутності в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% від посадового окладу та премії в розмірі 35% від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та рішення Міністра оборони України від 14 січня 2020 року №248/291, від 27 січня 2021 року №248/612 та зобов'язати відповідача підготувати та надати до територіального управління Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 та рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року №248/612, із зазначенням відомостей: посадовий оклад, визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, надбавка за особливості проходження служби у розмірі 65% %; премія - 35%.

Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481, якою внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704, суд зазначає наступне.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704», яка набрала чинності 20.05.2023, Уряд скасував підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та вніс зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, відповідно до яких установив, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Разом з тим, вказані зміни набули чинності з 20.05.2023, отже, на момент спірних правовідносин підлягала застосуванню редакція пункту 4 Постанови № 704, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Варто зауважити, що жодним із положень вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів. При цьому, суд зауважує, що зміна грошового забезпечення відбулась 01.01.2023.

Відповідно до норм Закону України “Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не внесенні до довідки № 2/3/1/3493від 09.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби - 65%, та премії - 35%.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , і.н. НОМЕР_2 ) станом на 01.01.2021 із зазначенням посадового окладу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії: надбавка за особливі умови проходження служби 65%, премія 35%, для перерахунку пенсії з 01.02.2021.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.