Рішення від 23.12.2025 по справі 320/47753/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 року м. Київ № 320/47753/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Саса Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області, Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у наданні компенсації за пошкодження об'єкта нерухомого майна внаслідок бойових дій;

- прийняти нове рішення і надати компенсацію для відновлення пошкодженої квартири.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залучено до участі у справі в якості другого відповідача комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Аргументи учасників справи

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що він як власник квартири, яка була пошкоджена внаслідок бойових дій має право на отримання компенсації в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення»».

Відповідачі правом на подання відзиву не скористалися.

Обставини справи, встановлені судом

На підставі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціону) від 24.03.2025, виданогого приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Поваровою Л.В. позивач набув право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

27.03.2025 позивач через мобільний застосунок «Дія» подав заяву про надання компенсації для відновлення цієї квартири у зв'язку з тим, що її було пошкоджено внаслідок бойових дій.

Представником комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області було проведено огляд зазначеної квартири та створено чек-лист з визначення розміру компенсації для відновлення пошкодженого об'єкта нерухомого майна.

15.07.2025 позивач за проханням члена комісії зробив витяг про несудимість і надав його комісії.

22.08.2025 позивачеві у мобільному застосунку «Дія» прийшло повідомлення про відхилення заяви. Як причину відмови у повідомленні зазначено, що заяву про надання компенсації було подано особою, яка не може бути отримувачем компенсації, або не має повноважень для подання заяви.

25.08.2025 позивач надіслав відповідачу заперечення, у задоволенні якого було відмовлено.

27.08.2025 позивач звернувся на гарячу лінію відповідача щодо причин відмови у отриманні компенсації за пошкоджене майно по програмі «єВідновлення».

28.08.2025 відповідач у відповідь на зазначене звернення повідомив, що заява позивача була розглянута на засіданні комісії з розгляду питань надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України та погоджено компенсацію і що при внесені заяви до Реєстру пошкодженого та знищеного майна було виявлено, що нерухоме майно придбане позивачем після дати пошкодження. Виходячи з вищевказаного, комісія вирішила, що позивач не має права на отримання компенсації, оскільки він придбав завідома пошкоджену квартиру.

Релевантні джерела права, які застосував суд

Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України визначає Закон України від 23.02.2023 № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923-IX).

Частиною другою статті 10 Закону № 2923-IX передбачено, що порядок надання компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 (далі - Постанова № 381) затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».

У пункті 2 Постанови № 381 визначено, що електронна публічна послуга «єВідновлення» - послуга щодо надання компенсації, яка надається на підставі заяви, поданої до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів проти України, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або в інший спосіб, передбачений цим Порядком.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 381 отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об'єкта, право власності якого підтверджено.

Згідно з пунктом 4 Постанови № 381 отримувачем компенсації не можуть бути:

особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;

особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України;

спадкоємці осіб, визначених абзацами другим та третім цього пункту, у разі, коли належний спадкодавцю об'єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя такого спадкодавця.

Пунктом 7 Постанови № 381 передбачено, що для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - комісія).

Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Уповноважений орган забезпечує дотримання комісією вимог цього Порядку.

Відповідно до пункту 8 Постанови № 381 комісія:

надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію (інформацію щодо їх обов'язків, передбачених цим Порядком, повідомляє адресу веб-сайту (за наявності), на якому будуть розміщені рішення комісії та уповноваженого органу, або повідомляє, в який спосіб будуть опубліковані рішення тощо) та консультації з питань отримання компенсації, повідомляє про можливість звернутися на урядову «гарячу лінію» відповідно до пункту 26 цього Порядку;

розглядає заяви;

встановлює наявність/відсутність права та підстав для надання компенсації та пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку;

проводить перевірку отримувача компенсації на відсутність (наявність) судимості за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, на підставі наданого заявником витягу (про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України) з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

надсилає запити до структурного підрозділу апарату МВС, який забезпечує реалізацію пріоритетних напрямів інформатизації системи МВС та центральних органів виконавчої влади щодо перевірки отримувача компенсації на відсутність (наявність) судимості або вручення йому підозри про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, про вчинення кримінального правопорушення, якщо заявник подав запит у паперовій формі без надання витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт або акта огляду технічного стану об'єкта культурної спадщини відповідно до Порядку проведення окремих видів робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт або Порядку проведення окремих видів робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт);

отримує програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна протягом п'яти робочих днів від дати подання заяви рекомендації Мінфіну, надані за результатами верифікації інформації, наданої в заяві та доданих до неї документах, щодо її відповідності вимогам законодавства для прийняття рішення про надання/відмову в наданні компенсації.

У разі отримання рекомендацій Мінфіну комісія повідомляє отримувачу компенсації про зміст рекомендацій щодо усунення невідповідностей даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, проводить додаткову перевірку рекомендацій Мінфіну щодо виявлення невідповідностей, що впливають на визначення права на отримання компенсації;

ознайомлює отримувача компенсації з даними (переліком та обсягами робіт, які необхідно виконати для відновлення експлуатаційної придатності об'єкта), які будуть використані для заповнення чек-листа, форма якого наведена в додатку 2 (далі - чек-лист);

у разі, коли заявник звертається за отриманням компенсації для проведення ремонту, проставляє відмітку в чек-листі про наявність/відсутність пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій об'єкта, які можуть призвести до порушення вимог щодо його механічного опору та стійкості, та інформує заявника про необхідність і першочерговість використання компенсації для ремонту таких пошкоджень;

приймає рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації відповідно до цього Порядку;

виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Згідно з пунктом 6 Постанови № 381 компенсація надається у разі, коли:

об'єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»;

об'єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;

відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п'ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку (крім випадку, передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку).

Пунктом 14 Постанови № 381 встановлено, що підставами для відмови в наданні компенсації є:

подання заяви про надання компенсації особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Порядку або не має повноважень для подання заяви;

виявлення факту недостовірності даних, зазначених у заяві про надання компенсації за пошкоджений об'єкт;

установлення факту розташування об'єкта нерухомого майна на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;

виявлення факту проведення на пошкодженому об'єкті нерухомого майна ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі (у разі подання заяви на отримання компенсації для проведення ремонту);

виявлення факту пошкодження об'єкта нерухомого майна до набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»;

виявлення факту пошкодження об'єкта нерухомого майна не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації;

виявлення, що об'єкт нерухомого майна не був пошкоджений;

розташування пошкодженої квартири в багатоквартирному будинку, в якому пошкоджені місця загального користування житлового будинку (крім випадків, коли пошкодження місць загального користування було усунуто на дату подання заяви або прийнято рішення щодо їх відновлення за рахунок інших джерел) та/або який підлягає ремонту;

подання заявником до комісії повідомлення у паперовій формі про відкликання заяви;

відсутність інформації про пошкоджений об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

повторне звернення заявником для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об'єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації (крім випадків, коли об'єкт нерухомого майна був повторно пошкоджений внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, та випадків, передбачених пунктами 10-3, 17-1 цього Порядку);

невідповідність умовам надання компенсації, зокрема обсяг пошкоджень перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п'ятнадцятому та шістнадцятому пункту 10 цього Порядку (крім випадку, передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку);

рекомендації Мінфіну щодо усунення невідповідностей даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних та/або результати додаткової перевірки рекомендацій Мінфіну щодо виявлення невідповідностей, що впливають на визначення права на отримання компенсації;

установлення факту отримання заявником від українських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій грошової та/або матеріальної допомоги для проведення у повному обсязі ремонтних (ремонтно-відновлювальних) робіт, необхідних для відновлення пошкодженого об'єкта нерухомого майна.

Оцінка аргументів сторін та висновки суду

Суд повинен вирішити, чи має позивач право на отримання компенсації за пошкоджений внаслідок бойових дій об'єкт нерухомого майна відповідно до Закону № 2923-IX та Постанови № 381.

Відповідач вважає, що позивач не може бути отримувачем компенсації, оскільки придбав об'єкт нерухомого майна вже після того, як останній було пошкоджено.

Позивач натомість вказує, що Постанова № 381 не передбачає такої підстави для відмови у наданні компенсації як придбання майна після дати його пошкодження.

Суд бере до уваги, що відповідач не надав копії витребуваних ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 документів.

Відповідно до частини дев'ятої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

Суд вирішив розглянути справу за наявними в ній доказами.

З огляду на відсутність висновків Верховного Суду щодо застосування відповідних норм права у подібних правовідносинах, суд бере до уваги, що подібне питання вже було предметом розгляду Шостого апеляційного адміністративного суду, який у постанові від 09 липня 2025 року у справі № 320/48639/23 дійшов висновку про те, що набуття права власності на пошкоджений об'єкт нерухомого майна позивачем вже після отримання ним пошкоджень внаслідок бойових дій є підставою для прийняття рішення про відмову у наданні компенсації на відновлення такого об'єкта.

Суд погоджується з таким висновком з огляду на таке.

Аналіз передбачених Законом № 2923-IX та Постановою № 381 норм дозволяє дійти висновку, що метою компенсації за пошкодження окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України є відновлення порушеного майнового стану потерпілих осіб, повернення їх до того становища, в якому вони перебували до завдання шкоди.

Натомість надання компенсації особі, яка набула право на вже пошкоджене майно свідчило б не про відновлення становища, яке існувало до порушення, а фактично про покращення майнового становища набувача порівняно з тим, яке він мав на момент придбання відповідного майна.

Особа, яка придбала майно вже після його пошкодження, не зазнала майнових втрат від його пошкодження, її майновий стан не погіршився внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Негативні майнові наслідки у вигляді зменшення вартості майна та необхідності проведення ремонтно-відновлювальних робіт виникли у попереднього власника, який володів майном на момент завдання пошкоджень.

Натомість позивач, придбав уже пошкоджений об'єкт нерухомості, ціна на який сформувалася з урахуванням фактичного стану майна. Надання компенсації особі, яка свідомо придбала пошкоджене майно за зниженою ціною означало б фактично подвійне відшкодування: спочатку через зниження ціни майна у договорі купівлі-продажу, а потім через отримання бюджетних коштів. Така ситуація не відповідала б принципу справедливості та призводила б до безпідставного збагачення набувача за рахунок державного бюджету.

Таким чином, відсутність у Постанові № 381 прямої заборони на отримання компенсації особою, яка придбала майно після його пошкодження, не свідчить про наявність такого права. Право на компенсацію випливає не з формального статусу власника майна, а з факту завдання майнової шкоди внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України. Оскільки позивач не зазнав такої шкоди, він не може претендувати на отримання компенсації.

Оцінюючи все зазначене вище в сукупності, суд доходить висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись статтями 242-246, 255 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позовних вимог - відмовити.

2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 );

Відповідач: Бородянська селищна рада Бучанського району Київської області (ЄДРПОУ: 04363662, Київська обл., Бучанський р-н, с. Бородянка, вул. Центральна, буд. 331).

Суддя Сас Є.В.