24 грудня 2025 року справа №320/36800/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області) з вимогами:
- визнати незаконним (протиправним) та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії від 07.04.2023 №104650012616;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) періоди роботи за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах: з 13.09.2005 по 31.01.2015 на посаді рентгенлаборанта Комунальної установи «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька»; з 14.02.2018 по 31.03.2023 на посаді рентгенлаборанта Комунального некомерційного підприємства «Вишнівська міська лікарня», та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви від 31.03.2023.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази у справі від відповідача.
21.01.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про підвантаження до системи «Електронний суд» позовної заяви в цій справі, а також про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву.
27.01.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про приєднання до матеріалів справи витребуваних судом доказів.
03.02.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність дій відповідача щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, оскільки остання, станом на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, мала необхідний пільговий стаж для виходу на пенсію та досягла пенсійного віку.
Відповідач проти позову заперечив та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутні підстави у зв'язку з відсутністю пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До того ж, відповідач пояснив, що до пільгового стажу позивача не було зараховано період роботи:
- з 14.02.2018 по 04.06.2019, оскільки згідно з акту перевірки від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 місце роботи не відповідає атестованому місцю роботи;
- з 01.04.2021 по 28.02.2022 і з 01.09.2022 по 31.12.2022, оскільки згідно з даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування є робота за вказаний період ще в іншій організації, що не підтверджує зайнятість особи на роботі з пільговим характером не менше 80% робочого часу.
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач, зокрема наголосила на тому, що позиція відповідача про те, що не підтверджено її зайнятість на роботі з пільговим характером не менше 80% робочого часу у період з 01.04.2021 по 28.02.2022 і з 01.09.2022 по 31.12.2022 спростовується довідкою про підтвердження наявності трудового робочого стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній КНП «Вишнівська міська лікарня» від 24.01.2023 №8.
Щодо позиції відповідача про те, що згідно з акту перевірки від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 місце роботи позивачки у період з 14.02.2018 по 04.06.2019 не відповідає атестованому місцю роботи, то така є безпідставною. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Петровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 30.11.2011 (а.с. 13-15).
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 позивач, зокрема:
1) у період з 13.09.2005 по 31.01.2015 працювала ренгенлаборантом (ставка 1,0) у Комунальній установі «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька»;
2) у період з 14.02.2018 по теперішній час працює на посаді ренгенлаборанта рентгенологічного кабінету у Комунальному некомерційному підприємстві «Вишнівська міська лікарня» (а.с. 22-25).
Позивачем подано заяву про призначення пенсії за віком, яка прийнята Києво-Святошинським об'єднаним управлінням Пенсійного фону України у Київській області 31.03.2023 та зареєстрована за №3968 (а.с.18-21).
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , відповідачем було прийнято рішення від 07.04.2023 № 104650012616 про відмову у призначенні пенсії за віком, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», через відсутність необхідного пільгового стажу по Списку № 1 (а.с. 39-40).
У зазначеному рішенні відповідачем повідомлено, що вік заявника 49 років 2 місяці 5 днів. Страховий стаж особи становить 35 років 6 місяців 15 днів (в т.ч. додаткові роки за Списком №1 - 4 роки). Пільговий стаж особи становить 4 роки 7 місяців 15 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового зараховано усі періоди; до пільгового стажу не врахований період з 14.02.2018 по 04.06.2019, оскільки згідно з акту перевірки від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 місце роботи особи не відповідає атестованому місцю роботи, з 01.04.2021 по 28.02.2022 і з 01.09.2022 по 31.12.2022, оскільки згідно з даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку реєстру застрахованих осіб, проглядається робота за вказаний період ще в іншій організації, що не підтверджує зайнятість особи на роботі з пільговим характером не менше 80% робочого часу (а.с. 39-40).
Не погодившись із таким рішенням, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Суд зазначає, що у розділі ХІХ «Охорона здоров'я» Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, передбачалася посада рентгенолаборанта, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюрографічних кабінетах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, яка набрала чинності з 03.08.2016, затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
До розділу XIX «Охорона здоров'я» Списку №1 (в редакції, чинній на час прийняття Постанови №461) включені наступні посади:
- лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок);
- молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок);
- рентгенолаборанти, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
У свою чергу, до розділу XIX «Охорона здоров'я» Списку №1 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 №479) включені наступні посади:
- лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
- молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
Враховуючи перелік посад, що включені до Списку №1 у зазначених вище редакціях, суд констатує, що посада рентгенолаборанта, яку обіймала позивач у спірні періоди, була включена до Списку №1 до часу прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 04.07.2017 №479.
Водночас суд звертає увагу, що у редакції Списку №1, введеному в дію постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, не зазначено конкретних посад згідно з Національним класифікатором професій України ДК 003:2010, натомість зазначена вся номенклатура спеціальностей «молодших спеціалістів з медичною освітою».
Професійна назва «рентгенолаборант» міститься у Національному класифікаторі професій України ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327. Згідно з пунктом 4.14 Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.11.2007 № 742, робота на посаді рентгенлаборантів зараховується до стажу роботи за спеціальністю «рентгенологія», що включена до номенклатури спеціальностей й молодших спеціалістів з медичною освітою, і, відповідно, позиція Списку №1 «молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенлаборант інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)» поширюється на рентгенлаборантів, у разі їх зайнятості повний робочий день на роботах і в умовах передбачених цією позицією Списку.
Таким чином, після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 04.07.2017 № 479 посада рентгенолаборанта також може відноситься до Списку № 1 розділу XIX «Охорона здоров'я» як «…молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів…», навіть після виключення посади рентгенолаборанта з Списку №1.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 1 та № 2 передбачено у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383).
Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків (пункт 2 Порядку № 383).
Відповідно до розділу 38 Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 163 тривалість робочого тижня працівників, безпосередньо зайнятих рентгенодіагностикою, флюорографією, на ротаційній рентгенотерапевтичній установці з візуальним контролем; молодших спеціалістів з медичною освітою та молодшої медичної сестри рентгенівських флюорографічних кабінетів та установок за умови безпосередньої зайнятості не менш як половини робочого дня наданням допомоги лікареві під час виконання ним робіт з рентгенодіагностики, флюорографії, на рентгенотерапевтичній установці з візуальним контролем, становить 30 годин.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (пункт 3 Порядку № 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 Основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до підпунктів 1, 2, 4, 6, 9, 10, 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (в редакції, чинній станом на час проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах..
Контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, Переліків робіт із особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами праці, покладається на Держпраці.
Сукупність наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є: перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією, атестація робочого місця.
Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV мають жінки мають 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року, і за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Судом встановлено, що на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач досягла віку 49 років, а її страховий стаж становив 35 років 6 місяців 15 днів (про шо зазначено в оскаржуваному рішенні, тобто визнається відповідачем).
Водночас, як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, пільговий стаж позивача необхідний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 становить 4 роки 7 місяців 15 днів.
Отже, підставою для відмови в призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 стала відсутність у позивача необхідного пільгового стажу.
При цьому в оскаржуваному рішенні зазначено, що до пільгового стажу позивача не були зараховані такі періоди трудової діяльності на посаді рентгенлаборанта Комунального некомерційного підприємства «Вишнівська міська лікарня»:
1) з 14.02.2018 по 04.06.2019 - у зв'язку з тим, що згідно з акту перевірки від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 місце роботи особи не відповідає атестованому місцю роботи,
2) з 01.04.2021 по 28.02.2022 і з 01.09.2022 по 31.12.2022 - у зв'язку з тим, що згідно з даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку реєстру застрахованих осіб, проглядається робота за вказаний період ще в іншій організації, що не підтверджує зайнятість особи на роботі з пільговим характером не менше 80% робочого часу.
Крім того, у позовній заяві позивач зазначає, що відповідачем не зараховано до її пільгового стажу також період роботи з 13.09.2005 по 31.01.2015 на посаді рентгенлаборанта (1,0 ставки) Комунальної установи «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька». При цьому причини неврахування зазначеного періоду в оскаржуваному рішенні взагалі не наведені.
У зв'язку з цим позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати до її пільгового стажу за Списком № 1 періоди робот:
1) з 13.09.2005 по 31.01.2015 на посаді рентгенлаборанта Комунальної установи «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька»;
2) з 14.02.2018 по дату звернення із заявою про призначення пенсії (31.03.2023) на посаді рентгенлаборанта Комунального некомерційного підприємства «Вишнівська міська лікарня».
Щодо вимог про зарахування до страхового стажу періоду трудової діяльності позивача з 14.02.2018 по дату звернення із заявою про призначення пенсії (31.03.2023), суд зазначає таке.
Згідно із записами трудової книжки позивач у зазначений період працювала в Комунальному некомерційному підприємстві «Вишнівська міська лікарня» на посаді рентгенлаборанта рентгенологічного кабінету (а.с. 22-25).
Відповідач вказує, що цей період частково зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, за винятком періодів з 14.02.2018 по 04.06.2019, з 01.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.09.2022 по 31.12.2022. Підставами для не зарахування зазначених періодів визначено: стосовно періоду з 14.02.2018 по 04.06.2019 - невідповідність робочого місця атестованому; стосовно періодів з 01.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.09.2022 по 31.12.2022 - наявність відомостей про роботу позивача в іншій організації, що, за позицією відповідача, не підтверджує зайнятість на пільгових роботах не менше 80 відсотків робочого часу.
На це суд зазначає, що відповідно до уточнюючої довідки КНП «Вишнівська міська лікарня» від 24.01.2023 №8, поданої відповідачу разом із заявою про призначення пенсії, ОСОБА_1 працює повний робочий день у цій установі з 14.02.2018 по теперішній час за посадою рентгенолаборанта (молодший спеціаліст з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінету)). Робоче місце було атестоване наказом від 31.03.2017 №57-АТ за період з 14.02.2018 по 05.06.2019 та наказом від 05.06.2019 №116-АТ за період з 05.06.2019 по 24.01.2023 (а.с. 37).
Крім того, відповідачу були надані копії відповідних наказів про атестацію робочих місць, а саме: наказ Вишнівської міської лікарні від 31.03.2017 №57-АТ «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» та наказ КНП «Вишнівська міська лікарня» від 05.06.2019 №116-АТ «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» (а.с. 29-36).
Згідно з актом перевірки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 перевіркою встановлено, що відповідно до наказу від 30.01.2018 №9-К ОСОБА_1 зараховано на посаду рентгенологічного кабінету на ставку ВМЛ з 14.02.2018. Відповідно до особових рахунків з нарахування заробітної плати за 2018-2023 роки ОСОБА_1 отримувала додаткову оплату праці за шкідливі умови праці. В особовій картці ф. П-2 ОСОБА_1 є записи про прийняття на роботу, надання щорічних та додаткових відпусток за шкідливі умови праці. Також наявні записи про надання відпусток без збереження заробітної плати. В табелях обліку робочого часу за 2018-2023 роки зазначено, що ОСОБА_1 була зайнята повний робочий день. Наказом №57-АТ затверджено перелік професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та додатковими відпустками. В протоколі від 31.03.2017 №2 до наказу №57-АТ зазначена посада «рентгенлаборант флюорографічного кабінету поліклініки» та визначено: право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1; доплату за шкідливі умови праці - 15 %; право на додаткову відпустку 11 к.д.; право на скорочений робочий тиждень. Наказом №116-АТ затверджено перелік робочих місць, професій і посад працівникам, яким підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством, в якому зазначено посаду «рентгенлаборант» та визначено: право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1; доплату за шкідливі умови праці - 15 %; право на додаткову відпустку 11 к.д. В характеристиці оцінки шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища робочого місця «рентгенлаборант рентгенологічного (флюорографічного) кабінету поліклініки КНП «Вишнівська міська лікарня» зазначено, що умови праці належать до особливо шкідливих, а саме: при виконанні своїх безпосередніх обов'язків працівник підпадає під дію прямого та розсіяного іонізуючого (рентгенівського) випромінювання, отримуючи при цьому променеве навантаження за рахунок зовнішнього опромінювання. У довідці №8 не зазначено дні відпусток без збереження заробітної плати за 2021-2022 роки (а.с. 92-93).
Відтак, суд констатує, що з акту перевірки від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 не випливає, що ОСОБА_1 працювала на неатестованому місці, навпаки всі документи підтверджують атестовану посаду і робоче місце з пільговими умовами. Будь-які формальні або технічні розбіжності у документах щодо робочого місця ОСОБА_1 не можуть бути підставою для відмови у зарахуванні пільгового стажу.
У постанові від 30.09.2021 у справі №300/860/17 Верховний Суд зазначив, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, а тому вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист в частині призначення пенсії за віком.
Крім того, з акту перевірки від 15.02.2023 №1000-1002-1/1256 також вбачається, що згідно з офіційним обліком робочого часу ОСОБА_1 працювала повний робочий день протягом 2018-2023 років. На думку суду, наявність запису про роботу в іншій організації у період з 01.04.2021 по 28.02.2022 і з 01.09.2022 по 31.12.2022 в системі персоніфікованого обліку застрахованих осіб не спростовує факт цієї повної зайнятості на роботі з пільговим характером.
Таким чином, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 14.02.2018 по 04.06.2019, з 01.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.09.2022 по 31.12.2022 неправомірно було не зараховано відповідачем до пільгового стажу по Списку № 1 на підставі трудової книжки, уточнюючої довідки та наказів про атестацію робочого місця, виданих підприємством.
Щодо вимог про зарахування до страхового стажу періоду трудової діяльності позивача з 13.09.2005 по 31.01.2015, суд зазначає таке.
Згідно із записами трудової книжки позивач в зазначений період працювала у Комунальній установі «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька» на посаді рентгенлаборанта (ставка 1,0) (а.с. 22-25).
Відповідач зазначає, що за період роботи з 13.09.2005 по 31.01.2015 відсутня уточнююча довідка про пільговий характер роботи, передбачена Порядком № 637 (додаток №5). Разом з тим, за твердженням відповідача, зазначений період роботи позивача частково зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до даних про спеціальний стаж, наявних у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На це суд ще раз наголошує, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, до Розділу ХІХ Списку № 1 включено посади рентгенолаборантів. Зазначена постанова втратила чинність 03.08.2016.
Суд зазначає, що відповідно до копій списків робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 і № 2, поданих відповідачу разом із заявою про призначення пенсії та затверджених наказами головного лікаря Комунальної установи «Міська дитяча клінічна лікарня № 4 м. Донецька» від 20.06.2002 № 52, від 30.04.2007 № 78 та від 30.04.2012 № 128, атестаційна комісія підтвердила право, зокрема, рентгенолаборантів, зайнятих у рентгенкабінетах, на пільгове пенсійне забезпечення згідно з Списку № 1 (а.с. 26-28).
Виходячи з викладеного, суд констатує наявність документальних підтверджень того, що позивач працювала на атестованому робочому місці рентгенолаборанта у Комунальній установі «Лікувально-профілактичний заклад міська дитяча клінічна лікарня № 4 м. Донецька».
Що стосується відсутності уточнюючої довідки про пільговий характер роботи, передбаченої Порядком № 637 (додаток №5), то за приписами наведеного Порядку уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що записи трудової книжки позивача містять відомості про її роботу на вищевказаній посаді за спірні періоди, що підтверджує право працівника на врахування відповідного пільгового стажу роботи для призначення пенсії за Списком №1.
Суд також звертає увагу, що згідно з статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно із частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Таким чином, відповідач не позбавлений права самостійно, зокрема, у разі наявності певних розбіжностей у документах, чи відсутності окремих документів для підтвердження стажу роботи, звертатись із відповідними листами, запитами до підприємств, установ, організацій, з метою отримання інформації, в тому числі, уточнюючої довідки чи документів, які містять відомості про періоди роботи, характер праці, тривалість трудоднів тощо.
Жодних пояснень та будь-яких письмових доказів стосовно вжитих заходів в частині самостійного витребування відповідачем матеріалів, що містять відомості про трудовий стаж позивача або атестацію робочого місця, до суду не надходило.
Суд також звертає увагу, що відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
Відтак, навіть у разі непроведення атестації робочого місця це не може бути підставою для позбавлення позивача права на отримання пільгової пенсії, оскільки особа не може нести негативні наслідки через недотримання роботодавцем вимог чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що повний період роботи позивача з 13.09.2005 по 31.01.2015 неправомірно було не зараховано відповідачем до пільгового стажу по Списку № 1 на підставі трудової книжки та списків робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 і № 2, затверджених наказами підприємства.
Підсумовуючи викладене суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.04.2023 №104650012616 щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу повного період її роботи з 13.09.2005 по 31.01.2015 на посаді рентгенлаборанта Комунальної установи «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька» і з 14.02.2018 по 31.03.2023 на посаді рентгенлаборанта Комунального некомерційного підприємства «Вишнівська міська лікарня» та відмови у призначенні їй пенсії за віком на пільговим умовах є необґрунтованим. Відтак, позовна вимога про визнання протиправним та скасування цього рішення підлягає до задоволення.
Також у цьому випадку суд дійшов висновку про задоволення похідної позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах: з 13.09.2005 по 31.01.2015 на посаді рентгенлаборанта Комунальної установи «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька»; з 14.02.2018 по 31.03.2023 на посаді рентгенлаборанта Комунального некомерційного підприємства «Вишнівська міська лікарня», та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви від 31.03.2023.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи платіжною інструкцією від 10.05.2023 №0.0.2989533189.1 (а.с. 12).
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії від 07.04.2023 №104650012616.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах: з 13.09.2005 по 31.01.2015 на посаді рентгенлаборанта Комунальної установи «Лікувально-профілактичний установа міська дитяча клінічна лікарня №4 м. Донецька»; з 14.02.2018 по 31.03.2023 на посаді рентгенлаборанта Комунального некомерційного підприємства «Вишнівська міська лікарня», та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви від 31.03.2023.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ЄДРПОУ: 13814885).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.