ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" грудня 2025 р. справа № 300/4727/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої діє адвокат Комарницький Едуард Григорович до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову щодо зарахування періоду роботи в подвійному розмірі та зобов'язання зарахувати період роботи з 02.05.1995 по 12.11.1995, з 10.06.2000 по 31.10.2000 та з 01.01.2004 по 31.07.2021 в подвійному розмірі, а також провести перерахунок та виплату пенсії, з 24.03.2022,
19.12.2025 представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулась до суду із заявою від 16.12.2025 за № 0900-0903-7/62632, згідно якої просить суд роз'яснити рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 300/4727/24. Вказана заява мотивована незрозумілістю судового рішення в частині дати, з якої слід провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до її страхового стажу період роботи з 01.01.2004 по 31.07.2021 в КНП "Долинський протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме з моменту призначення пенсії - 24.03.2022 чи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії - 01.01.2024.
Розпорядженням керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 за № 161 призначено повторний автоматизований розподіл справи № 300/4727/24 у зв'язку із Указом Президента України від 13.12.2025 № 956/2025 "Про призначення судді" О.В.Чуприни на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.12.2025, судову справу № 300/4727/24, за якою надійшла заява передано головуючому судді Матуляку Я.П.
Суд, з урахуванням вимог частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув заяву про роз'яснення судового рішення без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановив таке.
11.09.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом розглянуто адміністративну справу № 300/4727/24 за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої діє адвокат Комарницький Е.Г до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову щодо зарахування періоду роботи в подвійному розмірі та зобов'язання зарахувати період роботи з 02.05.1995 по 12.11.1995, з 10.06.2000 по 31.10.2000 та з 01.01.2004 по 31.07.2021 в подвійному розмірі, а також провести перерахунок та виплату пенсії, з 24.03.2022. Рішенням суду позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що полягає в не зарахуванні до стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.01.2004 по 31.07.2021 у подвійному розмірі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 31.07.2021 в Комунальному некомерційному підприємстві "Долинський протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.07.2003 за №1058-IV. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2024 нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 24.03.2022, перерахованої внаслідок зарахування до страхового стажу період її роботи з 01.01.2004 по 31.07.2021 в Комунальному некомерційному підприємстві "Долинський протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.07.2003 за №1058-IV, з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат. В задоволенні решти вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн (а.с.87-90).
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 виправлено описку в рішенні суду від 11.09.2024 у справі № 300/4727/24, зокрема: в абзацах другому та третьому резолютивної частини рішення зазначено вірну дату та номер Закону України "Про пенсійне забезпечення" - "від 05.11.1991 за №1788-ХІІ" (а.с.93).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 виправлено допущену судом описку у мотивувальній і резолютивній частинах рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 300/4727/24, зазначивши правильне прізвище позивача - " ОСОБА_2 " замість невірного " ОСОБА_3 " (а.с.105-106).
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 300/4727/24, на підставі частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набрало законної сили 06.11.2025.
Приписами частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Тобто, роз'яснення рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.
В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд вказує на те, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" № 7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.
В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2020 року у справі № 22а-11177/08.
Як слідує зі змісту заяви, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вважає незрозумілою резолютивну частину рішення суду зобов'язального характеру та просить надати відповідь на питання, що стосується порядку виконання рішення суду, запропонувавши суду роз'яснити рішення у спосіб, вказаний заявником.
Щодо незрозумілості резолютивної частини судового рішення судом встановлено, що у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 300/4727/24 визначено спосіб і порядок його виконання, а саме: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 31.07.2021 в КНП "Долинський протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2024 нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 24.03.2022, перерахованої внаслідок зарахування до страхового стажу період її роботи з 01.01.2004 по 31.07.2021 в КНП "Долинський протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ, з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат.
У судовому рішенні вказано дату, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, період з якого необхідно здійснити нарахування і виплату пенсії, а також підстави на яких має бути проведений такий перерахунок та виплата.
Отже, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 300/4727/24 є чітким та цілком зрозумілим, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для його роз'яснення.
Щодо змісту самої заяви суд зазначає, що представник заявника фактично звернувся до суду не за роз'ясненням судового рішення з підстав незрозумілості його частин, а у зв'язку з необхідністю роз'яснення порядку виконання рішення суду, що не відповідає меті інституту роз'яснення судового рішення.
Так, чинним законодавством передбачено механізм надання роз'яснення змісту судового рішення, а не роз'яснення порядку виконання судового рішення.
Таким чином, із поданої заяви вбачається, що порушені представником заявника питання стосуються роз'яснення порядку та способу виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024, а тому до них не може бути застосовано механізм, визначений статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України .
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.09.2020 у справі № 806/984/18.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.12.2025 за № 0900-0903-7/62632 про роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 в справі № 300/4727/24.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 241-243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити в задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.12.2025 за № 0900-0903-7/62632 про роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 в справі № 300/4727/24 за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої діє адвокат Комарницький Едуард Григорович до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову щодо зарахування періоду роботи в подвійному розмірі та зобов'язання зарахувати період роботи з 02.05.1995 по 12.11.1995, з 10.06.2000 по 31.10.2000 та з 01.01.2004 по 31.07.2021 в подвійному розмірі, а також провести перерахунок та виплату пенсії, з 24.03.2022.
Згідно частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про роз'яснення судового рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Матуляк Я.П.