25 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/7769/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Плеханової З.Б. розглянувши у спрощеному письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
01 жовтня 2025 року ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Мельник Павло Петрович звернувся через систему Електронний суд до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 10.09.2025 року.
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 10.09.2025 року, та надати йому відстрочку на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 10 вересня 2025 року він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання йому відстрочки від призову на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від нього заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.
Вказану заяву 10 вересня 2025 року було надіслано відповідачу цінним листом з описом вкладення та вручено під розписку 11.09.2025 року. Однак станом на сьогодні жодної відповіді на подану заяву позивач не отримав. Таким чином, відповідач як суб'єкт владних повноважень утримався від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
На переконання позивача відсутність відповіді та відсутність відомостей про відстрочку у Резерв+ суперечить закону, та вказує на фактичну відмову у її наданні.
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року було відкрито спрощене позовне провадження в справі.
08 жовтня 2025 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову.
Зазначає, що 11.09.2025 за вх. № 23978 від позивача отримано заяву про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» оскільки на його утриманні перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
16.09.2025 року Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято рішення про відмову у наданні військовозобов'язаному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з тих підстав, що ним надано на розгляд комісії щодо отримання відстрочки на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону документи по батьківство лише двох дітей, ненадання документу, який свідчить про відсутність у малолітньої падчерки батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер, або про те що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання, всупереч вимогам пункту 3 частини першої ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. №560 (зі змінами). Перелік підстав за яких у військовозобов'язаного виникає обов'язок утримувати дітей віком до 18 років, та коло осіб на утриманні яких можуть перебувати діти, згідно п.3, ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» чітко визначений.
Зазначене рішення було оформлено протоколом №37 від 16.09.2025. 16.09.2025 року військовозобов'язаному ОСОБА_1 , та направлено на адресу АДРЕСА_2 повідомлення за вих. № 20964 про прийняття рішення про відмову у наданні відстрочки з вище зазначених причин.
А відтак на переконання відповідача відсутня бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 10.09.2025 року.
Отже, у цьому випадку, Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 з'ясовано, що позивачем додано до заяви лише два свідоцтва про народження дитини віком до 18 років, де він зазначений батьком дитини.
У зв'язку з вищевикладеним, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 року було зобов'язано відповідачів надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали:
- заяву з додатками та рішення про відмову у наданні відстрочки;
протокол засідання Комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації
та всі документи, які стали підставою для винесення рішення №37 від 19.09.2025 року про відмову позивачу у наданні відстрочки.
25 листопада 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 на виконання вимог ухвали ЗОАС від 11 грудня 2025 року було надані витребовувані докази.
Обставини встановлені судом
Відповідно до скріншоту з застосунку «Резерв+», який сформовано 13.09.2025 року о 20:053, вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
10 вересня 2025 року позивач надіслав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання йому відстрочки від призову на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До вказаної заяви позивачем було додано:
- копію паспорту ОСОБА_1 ;
- копію паспорту ОСОБА_2 ;
- копію витягу з РТГ ОСОБА_1 ;
- копію витягу з РТГ ОСОБА_3 ;
- копію витягу з РТГ ОСОБА_4 ;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 ;
- копію заочного рішення від 25.02.2016 року у справі № 303/710/16-ц.;
- копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_6 ;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 ;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 ;
- копію РНОКПП ОСОБА_3 ;
- копію РНОКПП ОСОБА_5 ;
- копію тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1 ;
- електронний ВОД ОСОБА_1 від 10.09.2025 року.;
- копію посвідчення багатодітної родини ОСОБА_7 від 05.09.2025 року.;
- копію акту обстеження умов проживання від 02.07.2025 року.;
- копію декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, подана 27.03.2025 року.;
За наслідками розгляду вказаної заяви, ІНФОРМАЦІЯ_6 було винесене рішення, оформлене протоколом №37 від 16.09.2025 року, яким вирішено відмовити ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до Повідомлення №20964 від 16.09.2025 року вбачається, що
-« Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 було розглянуто Вашу заяву та підтвердні документи документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу (за наявності) пункту 3 частини І статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За результатами розгляду повідомляємо, що протоколом від 16 вересня 2025 р. № 37 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Причини відмови - ненадання документу, який свідчить про відсутність у малолітньої падчерки батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер, або про те що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання, всупереч вимогам пункту 3 частини першої ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. №560 (зі змінами). Перелік підстав за яких у військовозобов'язаного виникає обов'язок утримувати дітей віком до 18 років, та коло осіб на утриманні яких можуть перебувати діти, згідно п.3, ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» чітко визначений.
Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.»
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений та діє станом на час розгляду справи.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів врегульовані Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон України 3543-XII).
За визначенням, наданим у статті першій Закону України 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 вказаного закону визначено питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до абз. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 р. затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).
Пунктом 56 Порядку № 560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно п.58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно положень статті 60 Порядку № 560 - комісія вивчає отримані заяву та підтверджуючі документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтверджуючих документів.
Згідно абзаців 5 та 9 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 «Про затвердження положення про територіальні центри комплектування» - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та в особливий період, у тому числі в період дії воєнного стану, які надаються в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_6 було зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 10.09.2025 року за вх. 23978 від 11.09.2025 року та передано на розгляд Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 .
За результатами розгляду заяви Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 було прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки від призову військовозобов'язаному ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням, оформленим протоколом №37 від 16.09.2025 року та Повідомленням №20964 від 16.09.2025 року.
З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що відсутні ознаки бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не розгляду заяви від 10.09.2025 року про надання відстрочки від мобілізації на особливий період військовозобов'язаному ОСОБА_1 , тому що матеріалами справи підтвердженого прийняття рішення стосовно заяви позивача.
Щодо позовної вимоги позивача, про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 10.09.2025 року, та надати йому відстрочку на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" то така не підлягає задоволенню ,оскільки як вище встановлено, заява позивача від 10.09.2025 року була розглянута ІНФОРМАЦІЯ_6 та за її наслідками позивачу було відмовлено у наданні відстрочки.
Згідно вимог ч.2 та ч.3 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.
На підставі ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись ст. 2, 9, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.
СуддяЗ.Б.Плеханова